موقعیت شناسی چیست؟

1,096

موقعیت شناسی یکی از مهارت های ارتباطی است. حتماً برایتان پیش آمده است که با عجله در حال رفتن بوده اید و با دوستی برخورد کرده اید و او شروع به صحبت با شما کرده است. بخاطر او مجبور به ایستادن و توجه کردن به او شده اید و با وجود اینکه تاکید کرده اید عجله دارید، باز هم به صحبت کردن ادامه داده است. به طور ساده، این فرد موقعیت شناسی بلد نیست.

موقعیت شناسی

موقعیت شناسی چیست؟

حتی شاید خود شما هم درچنین موقعیتی با دوستی که عجله داشته است، برخورد کرده و شروع به صحبت با او کرده اید.

فرد بعد از مدتی که چنین رفتاری را از دوستش ببیند، دیگر سعی میکند تا حد امکان ارتباطش با او کمتر شود. همچنین اگر او را در خیابان ببیند، سعی می کند مسیرش را تغییر دهد. چراکه میداند اگر با او برخورد کند در واقع وقتش هدر خواهد رفت.

یادتان باشد اگر شما هم موقعیت شناسی را جدی نگیرید، دیگران سعی میکنند طوری رفتار کنند که ارتباطشان با شما کمتر شود.

موقعیت شناسی یعنی دانستن همین که فرد عجله دارد و نباید جلوی او را گرفت. یعنی در موقعیتی که قرار داریم آن را بشناسیم. البته تعریف ساده و مختصر این است.

برای شناخت موقعیت چه باید کرد؟

اگر می خواهید یک ارتباط سالم و سازنده با اطرافیان داشته باشید، باید مهارت موقعیت شناسی خوب داشته باشید. موقعیت شناسی یعنی دانستن اینکه کجا و در چه موقعیتی باید با افراد صحبت کرد و زمان بندی صحبت با آن ها چقدر باشد تا باعث آزرده خاطری نشود.

موقعیت شناسی

حال موقعیت های متفاوت را بررسی میکنیم:

مثلاً فرض کنید در حال صحبت با تلفن هستید و دوست شما از راه می رسد. او می بیند که شما در حال صحبت هستید. اول اینکه فاصله لازم را رعایت می کند تا مانع صحبت شما نشود. بعد از صحبت هم وقتی که می بیند شما عجله دارید و نمی توانید زمان زیادی را با وی بمانید، یک احوال پرسی کوتاهی انجام میدهد و سریع صحبت را تمام می کند تا مانع کار شما نشود.

مطمئنا وقتی چنین برخوردی را از او می بینید، متوجه می شوید که او فردی آگاه به موقعیت شناسی است. به احتمال زیاد سعی می کنید رابطه خود را با او حفظ نمایید.

موقعیت شناسی یکی از موارد مهم ارتباطات فردی است. فردی را فرض کنید که همواره دوست دارد خاطره تعریف کند. شرط میبندم همه شما چنین افرادی میشناسید. او به قدری این کار را دوست دارد که اصلاً موقعیتی که در آن قرار دارد را نمیسنجد. در داخل کلینیک، مجلس عروسی، مجلس ختم، خیابان، تاکسی و در هر جایی که تنها ۱۰ دقیقه مجبور به انتظار باشد و فرصت داشته باشد، شروع به تعریف خاطره میکند. هیچکس به چنین فردی علاقع نخواهد داشت. چراکه میداند اگر تنها ۱۰ دقیقه گیر او بیفتد، دیگر رهایی از دست او کار سختی است.

حال فرض کنید دیگران درمورد شما چنین فکر کنند. کمی فکر کنید؛ آیا واقعاً موقعیت شناس هستید یا نه؟ اگر نیستید حتماً توصیه میشود که روی این مهارت کار کنید. موقعیت شناس بودن نه تنها باعث جلوگیری از رساندن آزار و اذیت دیگران میشود، بلکه باعث محبوب شدن میشود. وقتی کسی موقعیت شناس باشد حتماً فرد مقابل از این اخلاق او خوشش میاید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.