مهم ترین راههای درمان شلختگی چیست؟

823

شلختگی یک کلمه عامیانه و معادل با بی نظمی شدید است. بر خلاف باور عموم، شلخته بودن یک نوع بیماری است که عوامل مختلفی در بروز آن دخیل هستند. عواملی مانند وراثت، طرحواره ها و… می توانند باعث شلخته شدن افراد بشوند. اما راههای درمان شلختگی می تواند بیماران را از مشکلات بسیاری که این نوع بیماری برای آنها به بار آورده است، رهایی بخشد.

مهم ترین علت های ابتلا به شلختگی

یکی از این علت ها را می توان به وراثت نسبت داد. یعنی در خانواده ای که یکی از اعضای آن شلخته باشد، حتماً فرزند آن خانواده نیز شلخته خواهد شد. از آنجایی که طبیعت انسان راحت طلب است؛ فرزند به پدر و یا مادری که تنبل و در نتیجه شلخته است کشش بیشتری خواهد داشت. بنابراین فرزند آن خانواده با الگو قرار دادن یکی از والدین شلخته خود، شلخته و نامنظم به بار خواهد آمد.

راههای درمان شلختگی

از مهم ترین عوامل دیگر، می توان به طرحواره ها اشاره کرد. طرحواره خویشتن داری یکی از عوامل ایجاد شلختگی است. این طرحواره باعث بی انظباطی شخصی و اجتماعی می شود. در موارد حادتر فرد حتی نمی تواند افکار خود را منظبط سازد. یکی از راههای درمان شلختگی در این زمینه استفاده از طرحواره درمانی است.

ریشه شکل گیری طرحواره خویشتن داری، سخت گیری بیش از حد والدین برای منظم بودن فرزندان است. زمانی که خانواده ها با زورگویی و سخت گیری های بیش از حد خود، فرزندان را مجبور به منظبط بودن می کنند، نتیجه برعکس خواهد داد و کودکان به احتمال زیاد دچار این طرحواره می شوند. عوامل دیگری نیز در مبتلا شدن به این طرحواره وجود دارد که در مقاله مربوط به آن به طور کامل شرح داده شده است.

انواع مختلف شلختگی ها

برخی از افراد ظاهری آراسته و مرتب دارند، اما زندگی شخصی آنها بسیار بی نظم و شلخته است. منزل و یا حتی اتومبیل چنین افرادی به شدت به هم ریخته و غیر قابل تحمل است. به این دسته از افراد چپاننده می گویند. میز و کمد آنها در منزل حاوی تل هایی از وسایل است که روی هم انباشته شده اند و هیچ اقدامی برای مرتب کردن آنها صورت نمی گیرد. راههای درمان شلختگی چنین بیمارانی کمک گرفتن از مشاورین متخصص و جلسات مشاوره می باشد.

دسته ای دیگر کسانی هستند که نسبت به ظاهر و پوشش خود بسیار بی اهمیت هستند. این افراد دائماً شلخته لباس می پوشند و حتی در اجتماع نیز اهمیتی به ظاهر خود نمی دهند. چنین افرادی اغلب به بهداشت شخصی خود نیز اهمیت نمی دهند که بدترین نوع شلختگی است. چرا که علاوه بر بیماری های مختلف، باعث طرد اجتماعی آنها می شود. در نتیجه منزوی شدن باعث بروز افسردگی نیز خواهد شد.

راههای درمان شلختگی

یک دسته دیگر نیز انفجاری ها هستند که تا اوضاع خود و منزلشان به حالت انفجار نرسد، به فکر مرتب کردن شرایط نمی افتند. این بیماران صبر می کنند تا اتاقشان در حد غیر قابل تحمل کثیف شود و عذاب وجدان و احساس گناه به سراغشان بیاید، سپس در یک تصمیم ناگهانی شروع به مرتب کردن اوضاع می کنند.

راههای درمان شلختگی

شلختگی باعث بروز مشکلات زیادی برای انسان می شود. این مشکلات می تواند شخصی، اجتماعی، شغلی، عاطفی و مشکلات متعدد دیگر باشد. اما منظم بودن چگونه می تواند از بروز چنین مسائلی جلوگیری کند؟

اغلب افراد شلخته، به بیماری خود اعتقادی ندارند و نمی پذیرند که بی نظم و شلخته هستند. بنابراین در مرحله اول باید بیمار بپذیرد که شلخته است تا مراحل درمانی بر روی او پاسخگو باشد.

پس از پذیرش، نوبت به تغییر می رسد. در ابتدا باید از تغییرات کوچک شروع کرد. تصمیم به تغییرات بزرگ، یکباره امکان پذیر نیست و به احتمال بسیار زیاد محکوم به شکست است. به طور مثال تصمیم بگیرید که پس از برخاستن از خواب، تخت خواب خود را مرتب کنید. این کار را روزانه و مرتباً تکرار کنید تا به عادت همیشگی تبدیل شود. سپس سراغ تغییرات دیگر برای درمان شلختی خود بروید.

راههای درمان شلختگی

کارهایی که نسبت به آنها شلختگی بیش از حدی دارید را بنویسید. این مورد را می توان به کمک اطرافیان انجام داد. لیست حاصل را به خوبی بررسی کنید و علل شلختگی خود را دریابید. سپس راههای درمان شلختگی را به کمک مشاور و یا اطرافیان، تحلیل و بررسی کنید.

در نهایت باید گفت که از مؤثرترین روش های تشویق این بیماران به ادامه درمان و اصلاح خود، تشویق و توجه است. یعنی همسر و یا اطرافیان بهتر است به تغییرات بیمار توجه نشان دهند و به او بفهمانند که تغییرات مثبت او را می بینند. همچنین به شدت توصیه می شود که از تحقیر و تمسخر آنها پرهیز شود. زیرا نتیجه ای جز وخیم شدن بیماری و شرایط شلختگی آنها نخواهد داشت. به طور مثال استفاده از جملاتی مانند “باز هم اتاقت بازار شام است!” بدترین حالت برای این افراد است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.