مفهوم ارتباط خوب و سالم چیست؟

1,051

انسان از زمانی که به دنیا آمده، یک موجود اجتماعی بوده است. یعنی نیاز به با جمع بودن و همراهی کردن را از ابتدا دارد. به این ویژگی و نحوه تعامل انسان با دیگران، ارتباط گفته می شود. همچنین از آنجایی که ما همیشه باید به دنبال بهترین و سالم ترین چیز ها باشیم، درباره ارتباط هم باید به دنبال ارتباط خوب باشیم. در این مقاله درمورد تعریف و ویژگیهای یک ارتباط خوب توضیح میدهیم. اما برای مطالعه مقالات بیشتر میتوانید به مقاله ویژگی های ارتباط سالم نیز مراجعه کنید.

ارتباط خوب

ارتباط خوب چیست؟

ارتباط خوب یعنی نحوه تعامل درست و صحیح با دیگران؛ به صورتی که در رابطه حق و احترام کسی از بین نرود. مثلاً فرض کنید که در محل کار خود با همکاران خود در ارتباط هستید. اگر در آن فضا به نحوی برخورد کنید که هم احترام شما و هم احترام همکارانتان حفظ شود، یعنی یک ارتباط خوب و سالم دارید.

بطور خلاصه ارتباط خوب و سالم ارتباطی است که هردو طرفین از آن راضی باشند.

چرا باید ارتباط خوب ایجاد کنیم؟

طبیعتاً ارتباط سالم میتواند رضایت به همراه داشته باشد. تمام ارتباطات با هدفی خاصی ایجاد میشوند. حال اگر ارتباط خوب نباشد کسی به هدف خود از آن نمیرسد. پس اهمیت سالم بودن آن در این است که بتوان به هدف رسید.

چگونه ارتباط خوب ایجاد کنیم؟

نکات زیر در سالم سازی ارتباط تأثیر دارند:

۱- توجه به شروع ارتباط

یکی از مهم ترین نکاتی که باید هنگام ایجاد ارتباط خوب با دیگران توجه کنیم لحظه شروع رابطه می باشد. همه چیز در همان نگاه اول مشخص میشود.

چرا که وقتی رابطه ای را شروع می کنیم، مغز ما در ۷ ثانیه اول شروع به قضاوت می کند. در نتیجه فرد مقابل تنها ۷ ثانیه وقت دارد خود را نشان دهد!

ارتباط خوب

بنابراین باید به اولین کلمه و جمله خود و همچنین نوع برخودمان با فرد مقابل توجه ویژه ای داشته باشیم. از بهترین راهکارها که در هنگام شروع صحبت باید به آن توجه کرد، استقبال از فرد و لبخند زدن می باشد. به این شکل که با دیدن فرد اگر اسم فرد را می دانیم با لبخندی که بر لب داریم اسم فرد را به زبان بیاوریم. اگر اسم او را نمیدانیم، همچنان با لبخند شروع به احوال پرسی با فرد بکنیم تا حس مثبتی را از ارتباط اولیه با ما بگیرد.

۲- ارتباط چشمی

یکی از مهمترین کارهایی که باعث افزایش کیفیت رابطه و ایجاد ارتباط خوب می شود، ارتباط چشمی است. اینکار باعث ایجاد حس مثبت و صمیمیت می شود. در واقع ما با اینکار حس دوستی و صمیمیت را به طرف مقابل منتقل می کنیم. اما باید حواسمان باشد که این ارتباط چشمی به قدری زیاد نباشد که باعث ایجاد اذیت و ناراحتی در فرد شود. در واقع باید بتوان تعادل بین نگاه کردن به فرد و نگاه به اطراف را برقرار کرد.

۳- سوال پرسیدن

همه انسان ها نیاز به توجه دارند. ما با برآورده کردن این نیاز در افراد می توانیم یک ارتباط سالم  ایجاد کنیم. یکی از بهترین و موثر ترین راهها برای ایجاد حس توجه در دیگران سوال پرسیدن است. سوال پرسیدن باعث می شود که افراد متوجه شوند که شما کامل به حرف هایشان گوش میکنید و از مطالبی که بیان می کنند خوشتان آمده است. بنابراین این مورد نیز باعث ایجاد ارتباط خوب میشود.
شاید برایتان سوال پیش بیاید که از چه چیزی باید سوال کنیم و دقیقاً چه زمانی باید سوال را مطرح کرد. میتوان از جملات سوالی مانند زیر استفاده کرد:

  • امکانش هست که کمی بیشتر این قسمت را توضیح بدهید؟
  • چه مطالب جالبی! میشه یکم بیشتر بازش کنید؟
  • ببخشید من این قسمت را متوجه نشدم؛ امکانش هست بیشتر توضیح بدید؟
  • اگر ممکنه یک مثال بزنید و سوالات مشابه اینها.

و اما چه موقعی می توانیم سوال خود را بپرسیم؟ یک از بهترین زمانها همان لحظه ای است که موضوع بیان شده و برای شما سوال ایجاد شده است. زمان دیگری که می توانید سوال را بیان کنید، موقعی است که صحبت او تمام شده است و فرصتی برای صحبت شما به وجود آمده است.

ارتباط خوب

۴- لبخند فراموش نشود

همانطور که در ابتدای روش ایجاد ارتباط خوب بیان کردیم، لبخند بسیار مهم است. زیرا باعث می شود که حس مثبتی در افراد ایجاد شود. در واقع لبخند باعث می شود که بین دو نفر که در یک ارتباط قرار دارند، حس صمیمیمت و دوستی ایجاد شود. این حس باعث ایجاد رابطه ای عمیق تر و ارتباط خوب تر خواهد شد.

۵- خداحافظی

گاهی برخی رابطه ها یک ارتباط کوتاه است و بعد از مدت کمی پایان میپذیرد. اما میتوانیم در انتهای صحبت کاری کنیم که این رابطه با حس خوب و سالم به پایان برسد. حتی میتوانیم طوری رفتار کنیم که این رابطه بتواند ادامه دار و پایدار بماند. یکی از مهمترین کار هایی که باید انجام دهیم، ایجاد حس راحتی و صمیمیت در انتهای صحبت است.

استیو جابز موسس شرکت اپل می گوید:

وقتی وارد جمعی می شوید، شما را از روی لباستان قضاوت می کنند؛ و وقتی خارج می شوید، شما را از روی صحبتتان قضاوت می کنند.

این برخورد آخر و صحبت های ماست که می تواند در فرد تاثیر بگذارد و باعث ایجاد ارتباط خوب شود. در هنگام خداحافظی هم باید ابتدا اسم فرد را با لبخند بیان کنیم. سپس باید برای لحظات خوبی که ایجاد شده است از او تشکر کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.