مشکلات زود قضاوت کردن چیست؟

1,526

قضاوت کردن در مواقعی و در یک حد مشخص یکی از روش های بقای انسان است. به طور مثال فرد باید توانایی تشخیص خوب و بد، درست و نادرست، شناخت دوستان و اطرافیان خود و… را داشته باشد تا از آسیب رسیدن به خود جلوگیری کند. اما گاهاً این مرزها شکسته می شود و قضاوت ها رنگ و بویی دیگر می گیرند. بنابراین در این مقاله قصد داریم مشکلات زود قضاوت کردن را شرح دهیم.

مشکلات زود قضاوت کردن

محدود شدن ذهن

اولین مشکل برای فرد قضاوت کننده پیش می آید. او با قضاوت کردن ذهن خود را محدود می کند و نمی تواند ویژگی های دیگر افراد را ببیند. به طور مثال در برخورد با فردی و در نگاه اول می گوید او وزن بالایی دارد، بنابراین اصلا با او صحبت نمی کند. در نتیجه به خود اجازه شناخت طرف مقابل را نمی دهد و فقط به قضاوت خود محدود است.

نتیجه این است که با قضاوت دیگران نمی توانید آنها را بشناسید، بلکه این شخصیت خودتان است که می بینید. در واقع با کلماتی که به زبان می آوریم و رفتاری که با اطرافیان داریم درون خود را به نمایش می گذاریم و شخصیت خود را به آنها می شناسانیم.

مشکلات زود قضاوت کردن

از دست دادن عزیزان

با گذشت زمان این بیماری پیش تر می رود و باعث می شود عزیزان خود را نیز قضاوت کنید و یا حتی به آنها بدبین شوید. قدردانی از آنها را از یا می برید و همواره ناراضی و ناراحت خواهید بود. در نتیجه یکی دیگر از مشکلات زود قضاوت کردن از بین رفتن روابط می باشد.

با تبدیل شدن قضاوت کردن به یک عادت، فرد تبدیل به انسانی غیرقابل تحمل و همیشه ناراضی می شود که دائماً از کوچکترین موضوعات نیز انتقاد می کند. در اولین نگاه و اولین فرصت نظر منفی خود را به زبان می آورد و اطرافیان را می رنجاند.

مشکلات زود قضاوت کردن

بی اعتمادی از دیگر مشکلات زود قضاوت کردن

با قضاوت کردن در مورد دیگران اعتماد اطرافیان را از دست خواهید داد. زیرا هیچکس نمی تواند به فردی که در مورد دیگران قضاوت و بدگویی می کند اعتماد کند. چرا که ممکن است همین رفتار را در مورد خودش نیز مشاهده کند.

با قضاوت دیگران و بدگویی در مورد آنها شخصیت درونی خود فرد است که نمایان می شود. در واقع نه تنها کسی به حرف ها و نظرات او اهمیتی نمی دهد، بلکه خود را زیر سؤال می برد و نظر اطرافیان را در مورد خود تغییر می دهد. در نتیجه یکی دیگر از مشکلات زود قضاوت کردن از بین بردن شخصیت خود و از دست دادن احترام اطرافیان خواهد بود.

مشکلات زود قضاوت کردن

قضاوت کردن یکی از نشانه های عدم اعتماد به نفس

برخی از افراد دیگران را قضاوت می کنند تا نسبت به خود احساس بهتری داشته باشند. این در حالی است که اعتماد به نفس بالا مانع از این کار می شود. زیرا کسی که از خود راضی باشد و احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد نیازی به تحقیر دیگران نخواهد داشت.

در نتیجه باید بین قضاوت خوب و قضاوت بد تفاوت قائل شد. قضاوت خوب برای یک زندگی بهتر و ارتباط مؤثر نیاز است و باعث شناخت هر چه بهتر اطرافیان می شود. در حالی که مشکلات زود قضاوت کردن بسیار است . قضاوت زود و بد باعث از دست دادن عزیزان، از بین رفتن شخصیت و احترام فرد و مشکلات بسیاری خواهد شد.

2 نظرات
  1. مهرداد غفاری می گوید

    با سلام
    مطلب مفید و ارزشمندی بود
    متشکرم

  2. عباس طاهری می گوید

    از شما سپاسگذارم . به چه نکات ظریف و حساسی در خصوص زود قضاوت کردن پرداختید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.