صمیمیت چیست؟

1,498

صمیمیت و دوستی واژه هایی هستند که بسیار استفاده کرده و میشنویم. اما گاهی معنا، مفهوم و شدت واژه صمیمیت را آن طور که باید و شاید نمیدانیم. به همین خاطر در این مقاله تصمیم گرفتیم مفهوم آن را بررسی کنیم. همانطور که احتمالاً میدانید، این واژه در روابط اجتماعی بسیار اهمیت دارد. به همین خاطر بررسی آن خالی از لطف نیست.

صمیمیت چیست؟

صمیمیت یعنی توان بعضی کارها را داشتن. کارهایی مثل ایجاد حس نزدیکی به دیگران، برقراری رابطه عميق با آنها، شناساندن خودمان به دیگران و شناختن آنها. تمام اینها لازمه های روابط صمیمی هستند. فرويد، پدر روانکاوی، سلامت روانى را در داشتن دو چيز میدانست:

  • عشق ورزیدن و صمیمی بودن
  • کارکردن یا مولد بودن

صميمىت

با اين تعريف، داشتن سلامت روانى، هم آسان و هم سخت است. اگر بچه ای در کودکی تمام مراحل رشدش با عشق و محبت بزرگ شده و با اين حس آشنا باشد، توان دادن و گرفتن عشق پاک و بى دردسر را به ديگرى خواهد داشت. ولى اگر با پدر و مادری که به دلایلی نتوانسته اند این حس زيبا را در وى ايجاد کنند بزرگ شده باشد، وقتى خود به سنين بين ۲۰ تا ۴۰ سالگى برسد، که قاعدتاً زمان برقرارى ارتباط صميمى دوستى، کاری و تشكيل خانواده است، نميتواند رابطه درستی شكل دهد. اينجاست که وارد رابطه هايى ميشود که يا ختم به قهر و تنهايى میشوند و یا ورشکستگی مالی، طلاق و تجربه هاى شكست مختلف.

ابعاد مختلف صمیمیت

احتمالاً افرادى را ديده ايد که از یک رابطه به رابطه ديگر وارد ميشوند. روزهاى اول خيلى سرخوش بوده و از رابطه صمیمی خود تعریف میکنند؛ اما بعد از مدتى به انتهاى رابطه میرسند و همه چیز تمام میشود.
اغلب افراد در این حالت ها فکر ميكنند در انتخابشان اشتباه کرده اند و ميروند تا صمیمیت را با فردى ديگر بدست آورند. اما باز اين قصه تلخ تكرار ميشود. به نظرتان مشکل کجاست؟ مسئله اين است که صمیمیت جسمانی تنها یکی از انواع و ابعاد صمیمیت است که معمولاً خيلى سريعتر و راحتتر از بقيه ابعاد صمیمیت ايجاد ميشود. چون حتی با يك دست دادن و روبوسی ساده هم شما ميتوانيد میزانی از صمیمیت را ايجاد کنید.
متاسفانه اکثر افراد این حس بوجود آمده را به عشق و صمیمی بودن تعبير ميكنند. درصورتي كه هنوز ابعاد ديگر صمیمیت در آنها شکل نگرفته و يا اصلاً در جریان نيستند که صمیمیت ابعاد ديگرى هم دارد.

سه بعد صمیمیت 

  • جسمانی
  • عاطفی و هیجانی
  • فکری و عقلانی
همانطور که در بالا گفته شد، راحتترین نوع صمیمیت همان صمیمیت جسمانیست. اما براى ايجاد دو نوع ديگر، زمان بيشترى نیاز است.

صميمىت

بعد از مدتى که از رابطه ميگذرد، ديگر فقط صمیمیت جسمانی جوابگوی تداوم رابطه نيست و نياز به صمیمیت عاطفی_هیجانی و فکری_عقلانی نیز احساس ميشود. ايجاد اين صمیمیت ها در افراد مختلف متفاوت است. يعنى در يكى زودتر و در ديگرى دیرتر ايجاد ميشود. چيزى که باعث این تفاوت ميشود، دوران خردسالى و کودکی هر شخص است.

این خيلى مهم است که فرد چه وقت در رابطه اى به احساس امنيت ميرسد که بتواند ماسکهای مختلف شخصیتی خود را کنار بگذارد و از خود بودنش خجالت نکشد یا نترسد. فرد هرچقدر در مراحل رشد موفق تر بوده باشد و راحتتر آن مراحل را پشت سر گذاشته باشد، در بزرگسالی شخصيتى ایمن تر و با اعتماد به نفس تری دارد و واهمه و ترسى از مورد قضاوت قرار گرفتن توسط ديگران ندارد. چون خودش را دوست دارد و باور دارد که عليرغم تفاوت هايش با ديگران، انسان محترمی است.

متأسفانه بعضى از بچه ها هرگز این مهارت خود بودن را کسب نكرده و لذت بردن از خود بودن را نچشیده اند. در واقع براى رسيدن به حالت صمیمی بودن، حتماً باید شخص بتواند خود را آشكارا بيان کند و خودافشاگری را هر چه بيشتر تمرین کند. در این صورت او در روابطش درجات بیشتری از صمیمیت را خواهد داشت.
البته افراد به دلایل مختلفی خودسانسوری ميكنند و هرچه جامعه بسته تر باشد و افراد مورد قضاوت هاى خشک ديگران بيشتر قرار بگيرند، این حالت خودسانسوری نیز بيشتر است. جالب است بدانيد که تمام این ترسها و قفل های ذهنی در کودکی ايجاد ميشود و در بزرگسالی ما را بیچاره ميكند. برای مطالعه عمیق در درمورد این مهم، به مقاله طرحواره چیست مراجعه کنید.

بعد فکری و عقلانی

برای رسيدن به سومين بعد، يعنى بعد فکری_عقلانی، بايد افراد بتوانند با هم صحبت کنند و عقايد و طرز تفكر خود را آشكارا بيان کنند. همانطور که ميبيند صمیمیت براى رشد، نیاز به فضایی عاری از قضاوت و آزاد دارد که فرد راحت بتواند عقايد خودش را مطرح کند و برای خوشامد کسی مجبور نشود خود را طور دیگری نشان دهد.
در جامعه اى که افراد بياموزند، عقايد مختلفى ميتواند وجود داشته باشد و اینطور نیست که هميشه عقايد یک نفر درست باشد و عقايد ديگران غلط. در این حالت ميتوان امید داشت که این بعد صمیمیت نیز ميتواند در بین افراد آن جامعه وجود داشته باشد.

صميمىت

معمولاً در گروههاى سیاسی، علمى، ادبی و … به علت علایق و ديدگاه هاى مشابه، خيلى پیش می آید که اين سطح از صمیمی بودن به وجود آمده و به صمیمیت های ديگر نیز می رسد. انتخابهایی که از اين سطح صمیمیت شكل ميگيرد، احتمال پایداری بیشتری دارند؛ به شرط اینکه حتماً دو نوع ديگر هم در کنار آن امکان رشد داشته باشند.

برای تجربه صمیمیت در روابط خود چه کنیم؟

۱) حتماً خودتان را بشناسيد. بهترین راه انجام تست طرحواره است. این تست تنها چند دقیقه زمان میبرد اما بهترین راه خودشناسی در کمترین زمان است. کافی است به لینک بروید و پاسخ سوالات را بدهید.

۲) حتماً با انواع لایه های شخصیتی که افراد در جامعه استفاده میکنند آشنا شويد. هرچه جامعه بیمارتر باشد، این لایه ها بيشتر و عمیقتر است. در مجموع ۵ لایه وجود دارد که در همين سايت معرفى خواهیم کرد.

فراموش نكنيد كه اين پيوندها و صمیمی بودن های گرما بخش زندگی باعث فراموشی خودتان نشود. یعنی در طرف مقابل خود غرق نشوید. پس اول خودتان باشید، سپس صميمی باشید و در نهايت سالم باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.