روش ارتباط با مشتری در محیط کاری

888

در مقاله ارتباط سالم در محیط کار گفتیم که ۴ دسته از افراد ممکن است در هر محیط کاری حضور داشته باشند. همچنین در مقالات قبلی هرکدام از آنها را توضیح دادیم. در این مقاله به توضیح ارتباط با مشتری یا ارباب رجوع میپردازیم. قبل از توضیح بهتر است تعریفی از ارباب رجوع یا مشتری داشته باشیم.

ارباب رجوع یا مشتری به کسی میگویند که از افراد خارج از شرکت یا سازمان بوده و برای دریافت محصول یا خدماتی به ما مراجعه میکند. بنابراین ارتباط با مشتری یکی از موضوعات مهم و قابل توجه است.

ارتباط با مشتری

برخورد و ارتباط با مشتری

مشتری تمام تمرکز یک کسب و کار یا سازمان است. هر فعالیت و هر اقدامی که از سوی سازمانی انجام میشود، بخاطر مشتریان آن است. همواره کسب و کارها و سازمانها دو هدف بسیار کلی دارند. ابتدا جذب مشتری و سپس حفظ آنها. در نتیجه ارتباط با مشتری بخش مهمی از کار است.

مشتری کسی است که سود و درآمد شرکت از او تأمین میشود. حقوق کارمندان نیز همینطور. پس ایجاد بهترین ارتباط با مشتری مهم ترین قسمت فعالیت هر سازمانی است. ارتباط سالم با مشتری بدین معنی است که رفتار و ارتباط ما با فرد طوری باشد که علاوه بر ایجاد حس اعتماد و رضایت در او، حقوق انسانی و اخلاقی فرد نیز حفظ شود. در ادامه به راهکارها و روش هایی که باعث ایجاد و حفظ ارتباط با مشتری به نحو احسنت می شود اشاره میکنیم.

ارتباط با مشتری

همیشه حق با مشتری است؛ کلیشه یا واقعیت؟

خیلی از شرکت ها را دیده ایم که شعارشان این است که همیشه حق با مشتری است. اما وقتی مشکلی توسط مشتری مطرح می شود، طور دیگری رفتار می کنند و توجهی به آن نمیکنند. در واقع ارتباط با مشتری در آنها ضعیف است.

حال سوال پیش می آید که در راستای ارتباط خوب با مشتری این جمله فقط یک جمله کلیشه ای است یا واقعاً باید به آن عمل کرد؟ اینکه واقعاً به آن باید عمل کرد امری واضح است. چرا که یکی از مهم ترین مسائلی که باعث ایجاد یک ارتباط با مشتری می شود همین موضوع می باشد. وقتی مشتری به هر دلیلی از محصول یا خدمت شما ناراضی باشد، ابتدا باید حق را به او بدهید. سپس در راستای قوی تر کردن و شفاف کردن ارتباط با مشتری میتوان بررسی کرد که مشکلش واقعاً از سمت شرکت بوده یا خیر. همین که به مشکل او پاسخ داده شود و مشکل بررسی شود، خود در بهتر کردن ارتباط با مشتری گامی بزرگ است.

ارتباط با مشتری

توجه کردن به مشتری در ارتباط با مشتری فراموش نشود

اولین چیزی که مشتری در برخورد و ارتباط با مشتری می خواهد، توجه است. اینکه شما بتوانید توجه لازم را به مشتری داشته باشید، باعث ایجاد یک ارتباط خوب و سالم میشود. پس یکی از مهم ترین مواردی که می تواند ایجاد ارتباط با مشتری را بهتر کند، توجه کردن به اوست. البته باید توجه داشت که صرف توجه کردن باعث ایجاد ارتباط خوب نمی شود. بلکه توجه واقعی و بررسی مشکل یا خواسته مشتری مهم است.

در راستای حفظ ارتباط با مشتری با احترام رفتار کنید

در برخورد با مشتری همیشه یک پله رسمی تر باشید. یعنی باید همیشه سعی داشت با احترام بیشتری با مشتری برخورد کرد. البته رسمی بودن و با احترام رفتار کردن به این معنی نیست که مهربان نباشید. خشک بودن ارتباط با مشتری را از بین میبرد. در واقع باید مهربان و صمیمی و در عین حال رسمی و محترم برخورد کرد.. در این صورت حس دوستی و ارتباط سالم ایجاد میشود. گاهی مشتریان در صحبت ها بسیار خودمانی می شوند و رفتارشان ممکن است برای شما ناخوشایند باشد. اما باید توجه داشت که مشتری هر طور که رفتار کند، بازهم باید رسمی بود. البته در عین حال باید از انتقال حس بد جلوگیری کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.