زندگی بهتر را تجربه کن…

408

ساده ترین راه برای افزایش کیفیت زندگی

کیفیت زندگی چیست؟ چرا هرساله بر اساس تعدادی معیار کیفیت زندگی مردم در دنیا بررسی می‌شود و کشورها در رتبه‌های مختلف ازنظر کیفیت زندگی قرار می‌گیرند؟ این معیارهای تشخیص کیفیت زندگی چیست و آیا کیفیت زندگی قابل ارتقا و افزایش است؟ این‌ها مسائلی هستند که در این مقاله می‌خواهم به آن‌ها بپردازم.

کیفیت زندگی چیست؟

کیفیت زندگی چیزی است که انسان‌ها به‌طور ذاتی همیشه دنبال آن بوده‌اند. زندگی خوب یکی از اهداف انسان‌ها در همه قرن‌ها بوده است. آدم‌ها به خاطر بهبود شرایط زندگی خودشان همیشه سعی کرده‌اند که از استعدادها و توانایی‌های خودشان تا حد امکان استفاده کرده و کیفیت زندگی خود را افزایش دهند. اما سؤال اینجاست که واقعاً” یک زندگی خوب و باکیفیت چگونه است و چه وقت می‌توان گفت که زندگی فردی کیفیت خوبی دارد یا فلانی کیفیت زندگی خوبی ندارد.

این روزها توسعه اجتماعی مترادف باکیفیت زندگی و یا بهتر است بگویم افزایش کیفیت زندگی مردم یک اجتماع تعریف می‌شود.

سالها قبل که صحبت از کیفیت زندگی در جوامع مختلف می‌شد بیشتر منظور بهداشت روانی بود و آن‌ها محدود می‌شد به بیماری‌های روانی مزمن ولی امروزه منظور از کیفیت زندگی فقط یک مفهوم روان‌شناختی نیست بلکه شامل ابعاد مختلف زندگی می‌شود.

این روزها مقصود از کیفیت زندگی پوشش دادن ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، زیستی و روانی است. یعنی زندگی انسان را از جنبه‌های مختلف موردبررسی قرار می‌دهند و سطح رفاه اجتماعی را می‌سنجند و بر اساس تمام موارد در مورد کیفیت زندگی مردم یک ناحیه یا کشور نظر می‌دهند.

درست است که اختلاف‌نظرهایی در تعریف کیفیت زندگی وجود دارد ولی نکته‌ای که همه صاحب‌نظران روی آن در رابطه با تعریف کیفیت زندگی تأکید و توافق نظر دارند اینکه کیفیت زندگی شامل جنبه‌های مثبت زندگی می‌شود.

تعریف نظری کیفیت زندگی

 اختلاف‌نظرهایی درزمینهٔ تعریف کیفیت زندگی وجود دارد. در زیر به تعدادي از اين تعاريف اشاره می‌شود:

۱- کالمن  می‌گوید که کيفيت زندگي گستردگي و انبساط اميد و آرزو است که از تجارب زندگي ناشي می‌شود.

۲- فرانس و پاورس می‌نویسند: کيفيت زندگي ، ادراک فرد از رفاه است که به نظر می‌رسد از رضايت يا عدم رضايت در حیطه‌های اصلي زندگي ناشي می‌شود.

۳ – تستا و سيمونسون کيفيت زندگي را ابعاد جسمي ، رواني و اجتماعي می‌دانند که محدود به تجارب ، اعتقادات ، انتظارات و ادراک بيمار است.

۴ – زان کيفيت زندگي را درجه رضايت در تجارب زندگي فرد می‌داند ، وي می‌گوید کيفيت زندگي ، شامل رضايت از زندگي ، رضايت در تصور از خود ، سلامت و برگ خریدهای اجتماعي و اقتصادي است.

۵ – سازمان بهداشت جهاني نيز کيفيت زندگي را این‌گونه تعريف می‌کند : ادراک افراد از موقعيتشان در زندگي ، در متن فرهنگ و نظام‌های ارزشي که دران زندگي می‌کنند و در ارتباط با اهداف ، انتظارات ، ارتباطات و نيازهايشان است.

چرا هرساله کیفیت زندگی مردم دنیا بررسی می‌شود؟

در دنیای امروز دیگر نمی‌توان انتظار داشت که در گوشه‌ای از دنیا اتفاقی بیافتد و مخفی بماند. با توجه به امکانات بسیار زیاد و راههای ارتباطی فراوان، دیگر واژه دهکده جهانی دور از ذهن نیست. یکی از مواردی که در این ارتباطات تنگاتنگ در رابطه با کشورهای مختلف و مردمان این کشورها به چشم می‌آید مسئله کیفیت زندگی و نحوه گذران آن هست.

مردم در کشورهای مختلف تمایل دارند که بدانند وضعیت زندگی درجاهای دیگر دنیا ازنظر کیفیت زندگی چگونه است؟ البته فقط به سطح زندگی توجه نمی‌شود و علاوه بر سطح که شامل قسمت‌ها و جنبه‌های مشخص و قابل‌دیدن است به عمق زندگی هم که شامل قسمت‌هایی که دیده نمی‌شود هم توجه می‌شود.

ابعاد کیفیت زندگی

بر اساس نظر اکثریت متخصصین کیفیت زندگی شامل ۶ بعد است:

 • بعد فیزیکی
 • بعد اجتماعی
 • بعد روانی
 • بعد جسمی
 • بعد روحی
 • بعد محیطی

بعد فیزیکی

که مربوط به معاینات عمومی پزشکان هست و مربوط به قدرت، انرژی، توانایی انجام فعالیت‌های روزمره و خود مراقبتی و استقلال فردی است. این بعد نشانگر احساس بهتر بودن در ارتباط است.

بعد اجتماعی

این بعد نشانگر این است که کیفیت ارتباطات افراد با اعضاء خانواده، همکاران، دوستان و همسالان و جامعه چطور است.

بعد روانی

در این بعد نشانه‌های روانی اضطراب، افسردگی و ترس‌ها موردتوجه قرار می‌گیرد.

بعد جسمی

در این بخش علائم بیماری‌ها و دردها موردتوجه است.

بعد روحی

در این قسمت هدف و معنای زندگی مورد دقت قرار می‌گیرد.

بعد محیطی

در این بعد به این توجه می‌شود که کیفیت محیط‌زیست افراد چگونه است؟ و اینکه افراد آیا بر محیط‌زیست خود اثر مثبت می‌گذارند و آیا چقدر توان کاهش اثرات محیطی را بر زندگی و محیط‌زیست خوددارند.

002

 رتبه کشور ما ازنظر کیفیت زندگی

بر اساس نظر شماري از اقتصاددانان “واحد اطلاعات اقتصادي”(EIU) بر اساس سطح درآمد سرانه و هزینه‌های سبد خانوار، سطح دسترسي به كالاها و خدمات مناسب و باکیفیت و خدمات بهداشت و درمان ۱۱۰ كشور جهان را رتبه‌بندی کرده‌اند و ایران در رتبه ۸۷ قرار دارد.

اجزای تشکیل‌دهنده شاخص کیفیت زندگی تأکید دارد که گرچه اقتصاد در بهبود سطح زندگی نقش مؤثر دارد ولی برای ارتقاء کیفیت زندگی شرط کافی نیست و شروط دیگر هم برای ارتقاء شاخص کیفیت زندگی در زندگی افراد یک کشور نیاز است.

متأسفانه کشور ما علی‌رغم منابع بسیار زیاد نتوانسته درزمینهٔ ارتقاء کیفیت زندگی موفق عمل کند درصورتی‌که کشوری مانند ترکیه با برنامه‌ریزی و مدیریت بهتر توانسته تا سطح کیفیت زندگی در کشور خود را افزایش دهد

003

چه باید کرد و نتیجه چه می‌شود؟

خب حالا چه کنیم؟ آیا چون کشورمان ازنظر کیفیت زندگی در رتبه‌ای نامطلوب قرار دارد باید دست روی دست بگذاریم تا شرایط روحی‌مان از این هم که هست ضعیف‌تر شود؟

آنچه مسلم است من و شما اگر هرکدام برای افزایش کیفیت خودمان بکوشیم و دنیای خودمان را بهبود ببخشیم وضعیت اطرافیان و منطقه، شهر، کشور و کل جهان تغییر خواهد کرد. امکان ندارد در جزئی از کل تغییر ایجاد شود و آن کل تغییر نکند.

پس ساده‌ترین راه برای افزایش کیفیت زندگی اینکه :

برای تغییر دنیا از خودت شروع کن، تو خودت یک دنیایی

افزایش کیفیت زندگی من + افزایش کیفیت زندگی تو = افزایش کیفیت زندگی کل دنیا

بدون نظر
 1. علیرضا آزاد می گوید

  به قول حضرت مولانا:

  ای نسخه نامه الهی که توئی
  وی آینه جمال شاهی که توئی
  بیرون ز تو نیست آنچه در عالم هست
  از خود بطلب هر آنچه خواهی که توئی

  سالم و تندرست باشید

 2. ممشلو می گوید

  کاملا با شما موافقم. امیدوارم به کمک همدیگه دنیارو جای قشنگی برای زندگی کنیم و لازمه هر کس از خودش شروع کنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.