ارتباط سالم در محیط کار 2

ارتباط سالم در محیط کار ۴

ارتباط سالم در محیط کار ۴: ما در مقاله هایی قبلی در رابطه با ارتباط سالم در محیط کار صحبت کردیم و گفتیم که محیط اطراف ما در فضای کار به چهار دسته ی کلی زیر تقسیم می شود : . کارمند بالایی یا مدیر ۱ . کارمند پایینی ۲ . کارمند هم رده ۳ . ارباب رجوع ۴ همینطور در رابطه با مدیر یا کارمند بالایی و کارمند پایینی یا کارمند زیردست و همینطور کارمند هم رده صحبت کردیم و گفتیم که چجوری باید ارتباط برقرار کنیم تا یک ارتباط سالم تری داشته باشیم. حال می خواهیم در این مقاله در رابطه با ارتباط سالم با ارباب رجوع یا همان مشتری صحبت کنیم.و اینکه چجوری می توانیم یک ارتباط سالم داشته باشیم.

ارتباط با مشتری

 


منظور ما از ارباب رجوع کسی است که تمام فعالیت ها و خدماتی که در آن شرکت انجام می دهیم به آن فرد مربوط می شود. یعنی اگر صاحب شرکت هستیم سود شرکت ما توسط آن به وجود می آید و یا اگر کارمندی هستیم که در آن شرکت فعالیت می کنیم ، حقوق ما توسط آن ها تامین می شود. پس ایجاد یک ارتباط سالم و خوب با مشتری مهم ترین قسمت فعالیت ما می باشد.اما ارتباط سالم با مشتری بدین معنی است که رفتار و ارتباط ما با فرد طوری باشد که علاوه بر ایجاد حس اعتماد و رضایت فرد حقوق انسانی و اخلاقی فرد نیز حفظ شود. در این مقاله می خواهیم به راهکار ها و روش هایی که باعث ایجاد و حفظ ارتباط سالم با مشتری می شود صحبت کنیم.

همیشه حق با مشتری است کلیشه یا واقعیت؟


خیلی از شرکت ها را دیده ایم که شعارشان همیشه حق با مشتری است ولی وقتی مشکلی توسط مشتری مطرح می شود جور دیگری رفتار می کنند. حال سوال پیش می آید که این جمله فقط یک جمله ی کلیشه ای است یا واقعا باید به آن عمل کرد. اینکه واقعا به آن باید عمل کرد امری واضح است چرا که یکی از مهم ترین مسائلی که باعث ایجاد یک ارتباط سالم با مشتری می شود همین موضوع می باشد. مشتری شما به هر دلیلی از موضوع شما ناراضی باشد باید حق را به او بدهید و از او درخواست کنید تا با توضیحات بیشتر در رابطه با نارضایتی خود توضیح بدهد.همین که اجازه ی توضیح دادن و اینکه حس توجه را به مشتری منتقل بکنید یک ارتباط سالم و خوب را ایجاد کرده اید.

توجه کنید:

مشتری ها اولین چیزی که در برخورد با شما می خواهند توجه است،اینکه شما بتوانید توجه لازم را به مشتری خود داشته باشید باعث می شود که یک ارتباط خوب و سالم را ایجاد کنید. پس یکی از مهم ترین مواردی که می تواند ایجاد ارتباط سالم کند توجه کردن است و البته باید توجه داشت که صرف توجه کردن باعث ایجاد ارتباط سالم نمی شود بلکه توجه کردن و پاسخ دادن به این توجه بسیار مهم است.همین پاسخ گفتن به توجه است که ارتباط را ایجاد و عمیق می کند.

با احترام رفتار کنید

رسمی یا خودمانی:

در برخورد با مشتری همیشه یک پله رسمی تر باشید، همیشه سعی کنید رسمی تر از مشتری خود باشید و با احترام بیشتری برخورد کنید.البته رسمی بودن و با احترام رفتار کردن به این معنی نیست که مهربان نباشید بلکه شما باید مهربان و صمیمی برخورد کنید. تا بتوانید حس دوستی و ارتباط سالم را ایجاد کنید. گاهی مشتریان در صحبت ها بسیار خودمانی می شوند و رفتارشان ممکن است برای شما ناخوشایند باشد ولی حواستان باشد که مشتریان هر طور که رفتار کنند ما باید رسمی باشیم و البته حس بد را منتقل نکنیم و به این موضوع توجه داشته باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *