ارتباط سالم در محیط کار 2

ارتباط سالم در محیط کار ۳

ارتباط سالم در محیط کار ۳: ما در مقاله هایی قبلی در رابطه با ارتباط سالم در محیط کار صحبت کردیم و گفتیم که محیط اطراف ما در فضای کار به چهار دسته ی کلی زیر تقسیم می شود : . کارمند بالایی یا مدیر ۱ . کارمند پایینی ۲ . کارمند هم رده ۳ . ارباب رجوع ۴ همینطور در رابطه با مدیر یا کارمند بالایی و کارمند پایینی یا کارمند زیر دست صحبت کردیم و گفتیم که چجوری باید ارتباط برقرار کنیم تا یک ارتباط سالم تری داشته باشیم. حال می خواهیم در این مقاله در رابطه با ارتباط سالم با کارمند هم رده صحبت کنیم.و اینکه چجوری می توانیم یک ارتباط سالم داشته باشیم.

ارتباط با کارمند هم رده

منظور ما از کارمند هم رده کسی است که نه از ما دستور می گیرد و نه به ما دستور می دهد. ممکن است یک مدیر بر ما دو نفر نظارت کند و یا اینکه مدیر های متفاوتی داشته باشیم. اما ارتباط سالم با کارمند هم رده بدین معناست که ما باید طوری رفتار کنیم که احترام و حقوق فرد حفظ شود و در این ارتباط باعث توهین و بی احترامی به کسی اتفاق نیوفتد.در واقع رعایت احترام و حقوق هر فرد از اصلی ترین موضوعات یک ارتباط سالم می باشد.

چرا باید ارتباط سالم با کارمند هم رده داشته باشیم؟

 

هر کدام از ما با دیگران در تعامل هستیم و این نحوه ی تعامل با دیگران تاثیر زیادی در عملکرد ما در آن محیط می گذارد.در محیط کارهم دقیقا این موضوع وجود دارد و تعامل ما با دیگران روی سطح کیفیت کار و تاثیر می گذارد.پس اگر بتوانیم یک ارتباط سالم با کارمندان هم رده ی خود ایجاد کنیم می توانیم یک محیط با عملکرد بهتری برای خود بسازیم. بالا رفتن سطح کیفیت و بهره وری باعث افزایش کارایی و در نهایت آن باعث افزایش در آمد خواهد شد.و سطح رضایت از کار بالا خواهد رفت.

راه های ایجاد ارتباط سالم با کارمند هم رده :

برای ایجاد ارتباط سالم یک سری رفتار ها و راهکار هایی وجود دارد که می تواند به ما کمک کند که به بررسی هر کدام می پردازیم:

کمک در مواقع فشار کاری:


در بعضی مواقع پیش می آید که همکارتان تحت فشار کاری قرار دارد و کار های زیادی بر دوشش است که باید انجام دهد. در این مواقع اگر کار زیادی بر عهده ی ما قرار ندارد می توانیم به کارمنده هم رده ی خود
کمک کنیم تا زود تر و راحت تر کار هایش را انجام دهد.این موضوع باعث می شود که یک ارتباط خوب شکل بگیرد. حواسمان باشد که انجام این کار ها تبدیل به یک عادت نشود و این تصور به وجود نیاید که انجام آنکار ها جزو وظایف شماست.

پشت سر کسی صحبت نکنید:


کلا صحبت کردن و یا به اصطلاح غیبت کردن پشت کسی نتایج خوبی ندارد.اما در فضای کاری این نتایج بد تر نیز هستند. صحبت کردن پشت سر مدیر و یا هر شخص دیگه ای چه کارمند بالایی باشد چه پایین دستی باشد وقتی که پشت سر او صحبت کنید نا خود آگاه این حس را به همکار خود منتقل می کنید که شما یک فردی هستید که پشت سر همه صحبت می کنید و ممکن است که در نبود او هم پشت سر او صحبت کنید. همین تفکر باعث می شود که ارتباط شما را با همکارتان به مرور خراب کند و آن ارتباط سالمی که می توانید بسازید را از بین ببرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *