ارتباط سالم در محیط کار ۲

9

ارتباط سالم در محیط کار ۲

ما در مقاله ی قبلی در رابطه با ارتباط سالم در محیط کار صحبت کردیم و گفتیم که محیط اطراف ما در فضای کار به چهار دسته ی کلی زیر تقسیم می شود : . کارمند بالایی یا مدیر ۱ . کارمند پایینی ۲ . کارمند هم رده ۳ . ارباب رجوع ۴ همینطور در رابطه با مدیر یا کارمند بالایی صحبت کردیم و گفتیم که چجوری باید ارتباط برقرا کنیم تا یک ارتباط سالم تری داشته باشیم. حال می خواهیم در این مقاله در رابطه با ارتباط سالم با کارمند پایینی صحبت کنیم.و اینکه چجوری می توانیم یک ارتباط سالم داشته باشیم.

ارتباط با کارمند زیردست یا پایینی

 

منظور ما از کارمند پایینی و زیر دست کسی هست که از ما دستور می گیرد و باید باید به ما در برابر کارهایی که انجام می دهد گزارش دهد. اما ارتباط سالم با کارمند زیر دستی بدین معناست که ما باید طوری رفتار کنیم که احترام و حقوق فرد حفظ شود و در این ارتباط باعث توهین و بی احترامی به کسی اتفاق نیوفتد.

چرا باید ارتباط سالم با کارمند زیر دستی داشته باشیم؟


شاید این سوال برای شما پیش بیاید دلیل اینکه باید با کارمند زیر دستی ارتباط سالم داشته باشیم چیست؟یکی از مهم ترین دلایل برای این کار این است که شما با داشتن ارتباط سالم با کارمندتان می توانید سطح کیفیت رابطه و همینطور بهره وری خودتان و کارمندتان و در نهایت شرکت را بالا ببرید. بالا رفتن سطح کیفیت و بهره وری باعث افزایش کارایی و در نهایت آن باعث افزایش در آمد خواهد شد.و سطح رضایت از کار بالا خواهد رفت.

راه های ایجاد ارتباط سالم با کارمندزیر دست:

برای ایجاد ارتباط سالم یک سری رفتار ها و راهکار هایی وجود دارد که می تواند به ما کمک کند که به بررسی هر کدام می پردازیم:

حس ترس و نا امنی را از بین ببرید

 


اولین نکته ای که باید در ارتباط سالم با کارمند زیر دستی توجه کنیم این است که از آنجایی که آن فرد زیر دست شما کار می کند و از شما دستور می گیرد همیشه یک حس نا امنی و ترس را در خود نسبت به شما احساس می کند.پس اولین کاری که باید انجام دهید از بین بردن این حس است. شاید با خودتان بگید وجود این ترس باعث می شود که از شما حساب ببرند و کار ها را درست انجام بدهند اما واقعیت این است که حس فضای امن و دوستی تاثیر بسیار بیشتری در ایجاد تعهد و مسئولیت پذیری را به وجود می آورد.
یکی از بهترین کار هایی که می توانید برای ایجاد حس امنیت انجام دهید این است که یک رفتار دوستانه و مهربانانه داشته باشید و به او بگویید که قرار نیست از جانب شما به او آسیبی چه از نظر روانی چ از نظر فشار کاری وارد شود و از او بابت کار هایی که انجام داده است تشکر کنید.

بجای تنبیه عواقب کار را مشخص کنید:

 


یکی از مهمترین ترس هایی که کارمندان زیر دست از شما دارند ترس از تنبیه کردن و حتی اخراج کردن است. شما باید کارمند زیر دست خودتان را توجیح کنید که قرار نیست به هیچ عنوان تنبیه و یا اخراج شود. اما برای اینکه بتوانید جلوی بی نظمی و عدم کار کردن را بگیرید باید بجای تنبیه کردن، عواقب انجام کار را مشخص نمایید. عواقب انجام ندادن کار به این معناست که قبل از شروع کار باید کارمند خود را متوجه کنید که اگر این کار که به او سپرده شده است را انجام ندهد چنین اتفاقی می افتد نه اینکه بدون گفتن عواقب بخواهیم فردی را تنبیه کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.