ارتباط سالم در محیط کار

6

ارتباط سالم در محیط کار

ابتدا قبل از اینکه به ایجاد ارتباط سالم در محیط کار بپردازیم باید بررسی کنیم که ارتباط چیست و منظورمان از ارتباط سالم در محیط کار چیست؟

ارتباط سالم چیست؟

ارتباط سالم یعنی ایجاد یک رابطه با دیگران به نحوی که حقوق و احترام هر فرد حفظ شود به عنوان مثال در فضای کاری باید طوری برخورد داشته باشیم که باعث بی احترامی و یا توهین به کسی نشویم.در واقع نباید طوری رفتار کنیم که فردی حس بی توجهی و بی احترامی بکند.

منظورمان از محیط کار چه کسانی است؟

منظور ما از محیط کار در واقع اطرافیانی است که در محیط کار ما قرار دارند که نسبت به هر فرد در هر جایگاهی که دارد رفتار ما و ارتباط ما متفاوت خواهد بود. اطرافیان را در محیط کار می توان به چهار دسته تقسیم بندی کرد : . کارمند بالایی یا مدیر ۱ . کارمند پایینی ۲ . کارمند هم رده ۳ . ارباب رجوع ۴ ممکن است نسبت به فضای شغلی هر فردی یک یا دو دسته از این افراد را نداشته باشند ولی در هر صورت حداقل با یک یا دو دسته در ارتباط هستیم. ما در این مقاله قصد داریم در رابطه با دسته ی اول یعنی مدیر یا کارمند بالایی صحبت کنیم و در رابطه با ارتباط سالم با مدیر صحبت کنیم.

ارتباط سالم با مدیر :

 

هر کسی ممکن است بنابه فضای شغلی و کاری خود مدیری داشته باشد که باید با فرد در ارتباط باشد.ارتباط سالم با مدیر به این معناست که طوری رفتار کنیم که حق هیچکس از بین نرود. ایجاد ارتباط سالم با مدیر: در اولین نکته در رابطه با ایجاد ارتباط سالم با مدیر باید به این موضوع توجه کنیم که ما و مدیر ما قبل از جایگاه شغلی و کاری خود یک انسان هستیم و به عنوان یک انسان باید احترام و حقوق خود و دیگران را حفظ کنیم. اما می خواهیم کمی عملی تر و کار بردی تر این موضوع را بررسی کنیم و اینکه ببینیم چگونه می توانیم یک رابطه ی سالم و خوب با مدیر خود برقرار کنیم.

حسن جویی کنید:

اولین نکته ای که باید در ایجاد ارتباط سالم با مدیر خود رعایت کنید حسن جویی کردن می باشد . حسن جویی به این معناست که از مدیر خود بابت کار ها و خدماتی که برای شما انجام می دهد تشکر کنید.این تشکر کردن باعث ایجاد حس خوب و رابطه ی عمیق بین شما و مدیرتان می شود. ممکن است حسن جویی را با چاپلوسی اشتباه بگیرید. اما حسن جویی بسیار متفاوت است از چاپلوسی به این خاطر که در چاپلوسی فرد می تعریف هایی می کند که در مدیر وجود ندارد و هدف از اینکار کسب مقام و منصب می باشد. اما حسن جویی در رابطه با کار ها و خدماتی است که واقعا مدیر در برابر شما انجام داده اید و در حسن جویی شما علاوه بر تشکر کردن، دلیل این تشکر را نیز باید بگویید در حالی که چاپلوسی بدون هیچ دلیلی و فقط برای استفاده از آن مقام می باشد.

موفقیتتان را به مدیرتان گره بزنید:


اگر شما در شرکتی به موفقیت و دستاوردی برسید قطعا مدیر شما در این دستاورد دست داشته است پس در این مواقع بهترین کار این است که این دستاورد و موفقیت را با مدیر خود به اشتراک بگذارید و از او بابت این اتفاق تشکر کنید

انتظارات مدیرتان را بر آورده کنید:

یکی از مهم ترین کار هایی که می تواند باعث ایجاد ارتباط سالم و خوب بین شما و مدیرتان ایجاد کند بر آورده کردن انتظارات مدیرتان است. قطعا هر فردی که در محیطی مشغول به کار است انتظاراتی از او وجود دارد و هر فرد باید نسبت به جایگاهی که دارد از انتظارات مدیر خود اگاه شود و این انتظارات را بر آورده کند. یکی از راه کار هایی که می توان متوجه این انتظارات شد این است که در هنگامی که از شما کاری را می خواهند به صورت واضح و کامل از مدیر خود بخواهید که توضیح بدهند دقیقا قرار است چه کاری انجام دهید و چه انتظاری از شما دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.