طرحواره چیست؟

27

طرحواره چیست؟

طرحواره چیست؟

طرحواره چیست؟ در مقالات قبلی در رابطه با طرحواره ها صحبت کردیم و تعریفی جامع و کامل از آن را ارائه کردیم. اما در این مقاله می خواهیم با دیدی کمی متفاوت طرحواره ها را تعریف کنیم و بررسی نماییم.

طرحواره ها یک مجموعه حافظه ای هستند که محتوا و اطلاعات آن را هر شخص در طول زمان پر می کند. در واقع شما یک حافظه مموری را در نظر بگیرید که به کامپیوتر وصل می کنید و اطلاعاتی را داخل آن ذخیره می کنید، طرحواره ها هم به همین صورت هستند. یک حافظه مموری طرحواره ای از اطلاعات و اتفاقات و باور هایی تشکیل شده که در ذهن هر فرد ذخیره شده است.

همانطور که روند ذخیره سازی و پر شدن حافظه مموری ها یک مسیری را طی می کند، در روند ذخیره سازی و شکل گیری حافظه مموری طرحواره ها هم باید یک روندی طی شود که به شرایط محیطی و تربیتی و فضای خانواده مربوط است. وجود خانواده در نحوه پرشدن و محتوای آن بسیار تاثیر گذار است.

تاثیر این مجموعه حافظه چیست؟

طرحواره چیست؟

 

مجموعه حافظه همانند یک فیلتر عمل می کند و در مقابل تمامی ورودی های ذهنی می ایستد و همه آنها را بررسی می کند و بعد اجازه عبور می دهد و همینطور تمامی اطلاعاتی که در مغز وجود دارد را نیز بررسی می کند و بعد از آن اجازه خروج می دهد.

در واقع شبیه یک آنتی ویروس در کامپیوتر ها عمل می کند که همه اطلاعات ورودی و خروجی را بررسی کرده و از فیلتر امنیت خود رد می کند.

بعد از رد کردن از فیلتر خود به دسته بندی کردن و نظم دادن آنها در ذهن می پردازد. درست همانند فردی که اطلاعاتی را داخل کامپیوتر قرار می دهد و پوشه های مختلف آن را نظم می دهد.

نحوه استفاده از این حافظه و خوب و بد بودن آن را در مقاله ای دیگر با هم بررسی خواهیم کرد.

 

 

1 نظر
  1. […] مقالات قبلی به بررسی تعریف طرحواره و قسمت های مختلف آن پرداختیم و در این مقاله  می خواهیم […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.