فحش چرا؟ فحش به کی؟

توی حال خودم بودم داشتم از خیابون ولیعصر می گذشتم که یهویی دیدم چند نفری که داشتن جلوتر از من راه می رفتن با چند نفر دیگه که از روبرو می اومدن بزن بزن راه انداختن و همینطور که دستشون کار می کرد فکشونم کار می کرد و هی فحش نثار خواهر و مادر و خلاصه هرچی فامیل زن داشت طرف مقابلشون، می کردن.

حالا اینکه به هم پریده بودن و راه را بند آورده بودن و این چیزا یک طرف، اینکه  توی اینجور مواقع به هم فحشهای اینچنینی می دهند همیشه برایم سوال بوده که چرا اینکار را می کنند؟ توی این مقاله دقیقا” می خواهم  روی همین مساله کار کنم که اصلا” چرا فحش می دهند؟ و چرا فلانی و فلانی باید فحش بخورند ؟ و چرا فحش اینقدر توی جامعه ما زیاد استفاده می شود؟

حرف زدن یکی از کارهایی هست که انسان می تواند انجام دهد و حیوانات دیگر به این شکل با هم ارتباط ندارند و در حد آوا با هم درارتباطند. ببینیم چه مسئله یا مسائلی این توانایی را که می تواند باعث وصل شدن و ارتباط آدمها با هم بشود را تبدیل به وسیله ای می کند برای جدایی و دوریها.

فحش یعنی چی؟

فحش یک جور ارتباط برقرار کردن است اما از نوع منفی آن. ببینید در ارتباط مگر یک پیام دهنده و یک پیام گیرنده و یک پیام وجود ندارد؟ خب وقتی عمل فحش دادن هم درحال وقوع است هم پیام دهنده و هم پیام گیرنده هر دو حضور دارند و خیلی هم واضح همدیگر را مورد خطاب قرار می دهند اما ایرادی در پیام وجود دارد. البته نه در پیام بودن یا نبودن آن بلکه در محتوای پیام.

پیامی که در فحش دادن وجود دارد همان فحش است که تشکیل شده از یکسری کلمات که بیشتر مربوط به امور جنسی و کاربردی که دستگاههای تناسلی فحش دهنده می تواند داشته باشد هوار می کشد طوری که انگار می خواهد رفع شک کند که مبادا خدای ناکرده فکر کنند که ایشان از نظر جنسی مشکلی دارد و ناتوان است. بلکه قادر است در کسری از ثانیه تمامی وابستگان زن موجود در خانواده طرف مقابلش را بیاورد جلوی چشم آن فرد. کمی که خود نگهدار باشد لااقل چند حیوان زبان بسته را ردیف می کند و برای توهین به طرف دیگر به او نسبت می دهد.

asd

چه وقتهایی آدمها فحش می دن؟

تا حالا شده وقتی اوضاع بر وفق مراد هست دو نفر بهم فحش بدهند؟ بله که شده خیلی می بینید که دوستان جوانمان که به هم می رسند و در حین حرف زدن و وقتی می خواهند قربان و صدقه هم بروند خیلی راحت به هم فحش می دهند. البته بیشتر از همان نوع دوم که نام حیوانات بیچاره را استفاده می کنند. مثلا” خره نمی دونی چقد دلم برات تنگ شده بود! کره خر چه بزرگ شده! و مثالهایی از این مدل که خیلی زیاد است.

گاهی از کلماتی استفاده می کنند که به خودی خود می تواند توهین باشد ولی به قصد فحش استفاده نشده مثلا” گمشو، بمیر یا خفه شو که خیلی از اوقات ممکنه ببینی دو نفر در حالت خنده و برای ناز دادن هم از این کلمات استفاده می کنند، که همین کلمات در جای دیگر می تواند فحش و ناسزا به حساب بیاید.

در موارد بالا فحش دادن به جای نوازش دادن استفاده می شود و قصد ناراحت کردن طرف مقابل را ندارند ولی در مواقعی که فحش به عنوان یک تخلیه هیجانی و برای آسیب زدن به شخصیت طرف مقابل بکار می رود همان وقتی است که آدمها منطقشان کور می شود وصرفا” هیجانی به عملی یا حرفی واکنش نشان می دهند.

البته جالب است بدانید که حرف رکیک زدن برای تخریب شخصیت طرف مقابل که حتی می تواند این بی کلام و صرفا” ادا درآوردن باشد جرم حساب می شود و مجازات مشخصی از شلاق و جریمه نقدی دارد ( البته خود این مجازات هم جا برای بحث دارد ). در مورد مسائل حقوقی آن شما را ارجاع می دهم به سایت و اینستاگرام دوست دانشمندم سرکار خانم فیض الهی به نام vakilyar.

آیا فحش یک رفتار انسانیه؟

اینکه آیا فحش دادن یک رفتار انسانی است یا نه را می توان از دو دیدگاه بررسی کرد:

  • اگر از جهت اخلاقی به آن نگاه کنیم و بخواهیم بگوییم خوب است یا بد، خب قطعا” هر رفتاری که باعث آسیب رساندن به دیگری باشد بد است. در این مورد مسلما” کسی که مورد فحاشی قرار می گیرد احساس ناخوشایندی پیدا می کند و آسیب روحی می بیند. پس یک کار غیرانسانی است ونباید کسی به خودش حق بدهد که چنین کاری بکند. گرچه حتی اگر هم او حق خود بداند که می تواند فحش دهد این حق برای طرف مقابلش وجود دارد که از وی شکایت کند.

از طرفی خود فردی هم که فحش می دهد از رفتار خودش احساس رضایت نمی کند و همین باعث می شود هر بار که این کار را انجام می دهد حس بدتری نسبت به خودش داشته باشد و تصویر ذهنی اش از خودش هی زشت تر و زشت تر شود و چون افراد برای بقایشان نیاز دارند که خود را بپذیرند ناخودآگاه سعی در برحق جلوه دادن خودش می کند و طوری وانمود  می کند که انگار کار بسیار خوبی هم دارد انجام می دهد. حالا که به این مرحله رسیده دیگر ابایی از تکرار فحش هایش ندارد و به قول معروف دیگر برایش شهرام، بهرام فرق نمی کند. دیگر رعایت بزرگتر و کوچکتر را هم نمی کند. اینجاست که می گویند فلانی مثل نقل و نبات فحش از دهنش بیرون می آید!

  • مطمئنا” فحش دادن یک کار کاملا” انسانی است چون تا بحال و در طول تاریخ هرگز گاوی را ندیده ایم که برگردد و به گاو دیگری بگوید آدم این چه کاری است؟ یا خری را ندیده ایم که به خر دیگری بگوید که مثل یه آدم نفهمی!

پس می بینید که فحش دادن کاری است که فقط از طرف ما آدمهای همه چیز تمام انجام می شود!!

gggg

چرا برای فحش از حیوانات، میوه ها یا حتی اشیاء و احساسات مبهم استفاده می شه؟

در طول تاریخ برای ظلم کردن همیشه رفته اند سراغ آنکس که دیوارش از همه کوتاه تر بوده است. خب در مقایسه با انسان و حیوانات دیگر، به نظرتان دیوار کدامیک کوتاه تر است؟ انسان یا اسکل، دیوار انسان بلندتر است یا چلفوز، یا شاید هم به نظرتان دیوار دسته بیل بلندتر است؟  تازه فقط به همینها بس نکرده ایم و از جزئی از قسمتهای بدن حیوانات هم استفاده کرده ایم مثلا” زهر مار! حس مبهم بختک را هم گاه و بیگاه برای تخریب استفاده می کنیم.

ما انسانها دو جنبه در وجودمان داریم: ارباب و برده

دربرابر بعضیها جنبه اربابیمان می زند بالا و دربرابر بعضیها هم برده ایم. شما بگویید به نظرتان چرا شیر را سلطان جنگل می نامیم و شجاعت را به شیر نسبت می دهیم؟ معلوم است، برای اینکه ابهت شیر جنبه بردگی ما را بیدار می کند و ما دربرابرش خود را ضعیف تر و آسیب پذیرتر می دانیم و به همین علت احترام خاصی برایش قائلیم و هرگز در فحش دادن که می خواهیم کسی را تحقیر کنیم از حیوانی که در ناخودآگاهمان به ما برتری دارد استفاده نمی کنیم.

از آنطرف هر حیوانی که یا خیلی برایمان فایده دارد و ما از همه وجودش استفاده می کنیم یا برایمان کار انجام می دهد و یا کاملا” بی آزار است و ما از طرف او احساس خطر که نمی کنیم هیچ بلکه آن جنبه اربابیمان قلمبه می شود و بالا می زند را می کنیم سنگ قلاب و به عنوان فحش هی به سمت این و آن پرتاب می کنیم.

با این تفاسیر شما چه فکر می کنید آیا فحش ها از حقارتمان سرچشمه می گیرد یا از احساس بزرگ منشیمان؟

چرا مردها وقتی می خوان فحش بدن به خواهر یا مادر طرف فحش می دن؟

معمولا” وقتی می خواهند کسی را اذیت کنند به او فحش می دهند. معمولا” هم فرد را می شود از آنجایی که برایش مهم است اذیت کرد و متاسفانه نگاه اغلب افراد این است که زنها جزء دارائیهای مردها هستند و برای همین می گویند خواهر فلان یا مادر فلان و با اینکارها و این حرفهای زشت یعنی می خواهند مردی که طرف مقابل دعواست را خرد کنند و بگویند که تو آدم بی دست و پایی بودی و نتوانستی از دارائی هایت خوب نگهداری و مراقبت کنی.

از طرفی وجود یک چنین فحش هایی در سطح جامعه نشان دهنده افکار آن اجتماع در آن مورد خاص است. متاسفانه در اینجا یعنی ای زن تو از خودت ارزشی نداری و درحد اموال یک مرد هستی و دیگر اینکه تو فقط یک کاربرد و نقش داری آن هم رفع نیاز جنسی افراد است و دیگر اینکه تو تصمیم نمی گیری شریک جنسی ات چه کسی باشد هر کس که قوی تر باشد می تواند به تو برسد.

این یک مسئله فرهنگی است و برای رفع آن هم باید کار فرهنگی بشود. اگر می خواهید شاهد رد و بدل شدن چنین فحش ها و حرفهای رکیکی در سطح اجتماع نباشید نیاز است که زیرساخت فکری مردم اجتماع و قوانین کشور نسبت به زن و جایگاهش نه در حرف و شعار بلکه در قانون و عمل تغییر مثبت کند ( دیگر شاهد پوشاندن لباس زنانه به تن مردی از دارودسته اوباش نباشیم. که متاسفانه برای تحقیر و تنبیهش این کار توسط نیرویی که باید حرمت همه شهروندان را حفظ کند انجام شد! ) در آن صورت همانطور که شیر جنگل به عنوان فحش استفاده نمی شود دیگر کسی به خودش این اجازه را نمی دهد که به زنی در هر جایگاهی توهین کند.

چرا اینقدر فحش در شبکه های مجازی بین کاربرای ایرانی رد و بدل می شه، حتی نسبت به کسی اصلا” هیچ شناختی از او ندارند؟

شما یک زودپز را که درش را محکم بسته ای اگر بگذاری رو شعله و جلوی خروج بخارش را هم بگیری یک اتفاقی می افتد و آن هم ترکیدن آن زودپز است. جوانان و مردم ما متاسفانه به هر دلیلی به جایی رسیده اند که از نظر روانی ترکیده اند. از قدرت تصورتان استفاده کنید اگر یک زودپز بترکد چه اتفاقی می افتد؟ بله تمام مواد داخل زودپز بطور تصادفی و به شکل خیلی ناجور به این طرف و آن طرف پرت می شود و صحنه خیلی زشت و کثیفی ایجاد می کند.

حضور کاربران ایرانی و متاسفانه فحش های نوشته شده از طرف بسیاری از آنها یک چنین صحنه زشتی را در فضای مجازی ایجاد کرده است.

بسیاری از افرادی که چنین کارهایی می کنند اصلا” طرفشان را نمی شناسند ولی برای تفریح، از سر بیکاری و برای تخلیه هیجانی و رهایی از همان احساس حقارت درونی فحش می دهند و بد و بیراه می نویسند. اگر فردی احساس باارزشی داشته باشد و خود را فردی دوست داشتنی بداند مطمئن باشید دیگری را هم دوست دارد و امکان ندارد که بخواهد کسی را مخصوصا” کسی را که از نزدیک ندیده و نمی شناسد بیازارد و تحقیر کند.

فحش نشانه چیه؟

فحش دادن نشانه احساس حقارت، حس مورد ظلم واقع شدن از طرف دیگران و حس اینکه حقش خورده شده است و یک جور ارضاء کلامی است. معمولا” فردی پشت این کلمات مخفی است که از ابراز وجود در موقعیتهای واقعی دچار نگرانی است و فرار می کند و یا به صورت افراطی در منگنه است و به نوعی پرخاشگری درونی اش را به سمت بیرون از خود می فرستد تا از خودزنی روانی خودش جلوگیری کند ولی درواقع دارد همینکار را می کند. فردی است که توجه می خواهد ولی بلد نیست توجه درست و سالم را بدست آورد و مهارتهای ارتباطی را نمی داند.

دلیلی بسیار بسیار تاسف آورتر هم برای این فحاشی ها وجود دارد و آنهم بدست آوردن فالو کنندگان و لایکهای بیشتر در صفحاتشان و در واقع جلب توجه کردن برای اینکه افراد بیشتری کنجکاو شوند و به صفحه آنها سربزنند. البته اینها از همان سری افرادی هستند که برای جلب توجه هرکاری می کنند ولی اینها در دنیای مجازی هستند. بسیاری از این فحاشان دنیای مجازی در دنیای واقعی ماسک آدمهای موجه و مودب را به چهره می زنند و در اجتماع، سر کار و در کوچه و خیابان در حال رفت و آمد هستند.

سیب

چطور می شه فحش نداد؟

همه از کودک درون شنیده ایم و یا حتی کودک آسیب دیده درون را هم می شناسیم ولی ممکن است کمتر راجع به بزرگسال سالم صحبت شده باشد. هر فردی یک بزرگسالی هم درون خودش دارد که با تعلیم و تحمل و تمرین می توانیم آن بزرگسال سالم را در خود بزرگ و بزرگ و بزرگتر کنیم و به این شکل علاوه بر اینکه قادر خواهیم بود از زندگی لذت ببریم می توانیم موجب شادی و لذت دیگران هم بشویم و هرگز احساس نکنیم که برای برآورده کردن نیازهای معمولی و به حقمان مجبوریم از راههای غیراصولی استفاده کنیم.

پیروز و موفق و بی نیاز به فحش باشید.

نگار رضوی

 

 

1 دیدگاه

  1. ممشلو گفت:

    چقدر روان و شیوا توضیح دادید. امیدوارم به کمک همدیگه بتوانیم زیرساختهای فرهنگی رو اصلاح کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *