۵ دلیل بر ضرورت مشاوره پیش از ازدواج

134

جامعه امروز شاهد افزایش رو به رشد طلاق زوجین می باشد. اما ریشه این موضوع کجاست؟ دلایل اختلاف بین زوجین چیست؟ چرا طلاق افزایش صعودی دارد؟ چگونه می توان ازدواجی با دوام داشت و زندگی زناشویی شاد و متعهد ساخت؟ می توان گفت یکی از مهم ترین دلایل، مشاوره پیش از ازدواج است.

طبق تحقیقات زوج هایی که قبل ازدواج مشاوره داشته اند و طبق راهنمایی های مشاور زندگی خود را شروع کرده اند، ازدواجی با دوام تر داشته اند. در این مقاله می توانید در مورد فوایدی که مشاوره قبل از ازدواج دارد، بیشتر بخوانید.

مشاوره پیش از ازدواج

صحبت در مورد مسائل واقعی

سؤالاتی مانند “آیا علاقه ای به یکدیگر دارید؟” و یا “آیا قصد دارید ادامه زندگی خود را با یکدیگر بگذرانید؟” و سؤالاتی از این دست، بسیار ساده و سطحی هستند. در مشاوره پیش از ازدواج باید در مورد مسائل و مشکلات واقعی سؤال شود.

“امیدها و آرزوهای شما برای زندگی مشترک چیست؟”، “اصول دوست داشتن چیست؟” و سؤالاتی مشابه تمرکز بر اصل و واقعیت زندگی مشترک دارند. چنین سؤالاتی می توانند در مشاوره قبل از ازدواج کمک کننده باشند. چرا که بنا نهادن یک خانه بدون دانستن اصول آن ممکن نیست و ساخت آن بر بنیادی اشتباه، راه به جایی نخواهد برد.

سؤالاتی مانند سؤالات زیر،  و در مشاوره قبل از ازدواج بهتر است پرسیده شوند: هر کدام از زوجین دوست دارند چند فرزند داشته باشند؟‌ آیا قصد دارید بچه های خود را به دین خاصی ترویج کنید؟ دوست دارید فرزند شما در مدرسه دولتی تحصیل کند یا خصوصی؟ آیا اصلاً چنین مسائلی برایتان اهمیت دارد؟ عادات مالی شما چگونه است‌؟ تعهد به چه معنی است؟ برای متأهل شدن آمادگی دارید؟‌ انتظارات عاطفی و جنسی شما از ازدواج چیست‌؟

مشاوره پیش از ازدواج

مهارت های ارتباطی در مشاوره پیش از ازدواج

یکی از علت های طلاق را می توان نداشتن تفاهم و اختلافات بسیار دانست. در واقع زمانی که زن و مرد به دلیل اختلافات از هم جدا می شوند، به این معنی است مهارت برقراری ارتباط آنها ضعیف است. بنابراین برای حل اختلافات، داشتن مهارت های ارتباط مؤثر در زندگی زناشویی بسیار مهم است.

به هر حال ازدواج تغییری جدید، بزرگ و چالش برانگیز برای همه است. البته برخی از اتفاقات آن قابل پیش بینی و بسیاری دیگر غیرقابل پیش بینی هستند. بنابراین طرفین باید توانایی درک شرایط، پذیرفتن تغییرات، حل مشکلات و برقراری ارتباط با یکدیگر برای حل مشکلات را داشته باشند.

مشاوره پیش از ازدواج

تعیین اهداف زندگی

اوایل رابطه بسیار خوشایند و بدون مشکل پیش خواهد رفت. اما پس از مدتی اگر اهداف یکسان نباشد مشکلات زیادی ایجاد خواهند شد که حل آنها تقریباً غیرممکن می باشد. مشاوره پیش از ازدواج می تواند در تعیین اهداف واقعی ازدواج و تشکیل زندگی مشترک تأثیر بسزایی داشته باشد.

بنابراین مشاوره می تواند پاسخ سؤالاتی از قبیل: آیا ارزش های مشترک دارید؟، آیا قصد سفر به دور دنیا را دارید؟، آیا قصد تشکیل یک زندگی کوچک در حومه شهر را دارید؟، آیا هدف گذاری مالی یکسان دارید؟ اهداف مالی شما چیست؟ کمک به خیریه؟ سرمایه گذاری؟ و سؤالاتی مشابه که می تواند هدف زندگی افراد را مشخص کرده و موجب تصمیم گیری درست شوند.

مشاوره پیش از ازدواج

استفاده از شخص ثالث متخصص و بی طرف

فردی که به مشکلات زوجین و در حالت کلی ازدواج آگاه است، می تواند مسائل و مشکلات زناشویی را ریشه یابی و حل کند. بنابراین مشاوره پیش از ازدواج باید از جانب کسی باشد که تجربه و دانش این کار را داشته باشد.

مزیتی که یک فرد متخصص و البته بی طرف دارد، این است که دانش کافی در این زمینه دارد، می داند روش های برقراری یک ارتباط سالم با همسر چیست و متعصب به هیچکدام از طرفین نمی باشد. بنابراین توصیه می کنیم به جای درگیر کردن خانواده، دوستان و آشنایان در روابط خود، از یک مشاور متخصص کمک بگیرید و پایه های زندگی خود را مستحکم تر بسازید.

مشاوره پیش از ازدواج

از بین بردن ترس از ازدواج

با توجه به آمار بالای طلاق که در جامعه وجود دارد، بسیاری از افراد ترس شدیدی از ازدوج دارند. به طور مثال شاید در آشنایان خود شاهد طلاق بوده باشید؛ والدین از یگدیگر جدا شده باشند؛ یا برعکس،‌ زندگی والدین و خانوادگی شما آنقدر خوب و شیرین باشد و ترس از این که شاید زندگی خودتان این چنین نباشد مانع از ازدواج شود.

اما برای ورود به یک رابطه عاطفی کنار گذاشتن ترس ضروری است. مشاوره پیش از ازدواج برای این کار می تواند مفید واقع شود. بنابراین از ترس های خود با مشاور و شریک زندگی خود صحبت کنید. اغلب اوقات صحبت صادقانه در مورد ترس ها می تواند شدت آنها را بسیار کاهش دهد. حتی می تواند باعث ارتباطی عمیق تر بین زوجین شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.