۱۰ مهارت کنترل خشم و عصبانیت

2,325

خشم و عصبانیت یک احساس طبیعی و گاهاً نشانه سلامت انسان است. اما باید توانایی کنترل و استفاده از آن را برای اهداف مثبت داشت. مهارت کنترل خشم و عصبانیت از جمله مهارت های زندگی است که عدم وجود آنها می تواند بر سلامت جسمی و روابط بین فردی انسان تأثیر منفی داشته باشد. برای کنترل خشم و عصبانیت کسب ۱۰ مهارت زیر می تواند مفید واقع شود.

مهارت کنترل خشم و عصبانیت ۱. تفکر قبل از حرف زدن برای کنترل خشم

جملاتی که در هنگام خشم شدید گفته می شوند، به احتمال بسیار زیاد پشیمانی به همراه خواهند داشت. بنابراین بهتر است که به خود فرصتی برای فکر کردن بدهید. در این صورت طرف مقابل نیز فرصتی برای فکر کردن و‌ آرام شدن دارد. در حقیقت این روش باعث فروکش کردن خشم هر دو طرف خواهد شد.

۲.مهارت آرام ماندن: مهارت کنترل خشم و عصبانیت

برای طلب حق خود به جای عصبانی شدن و استفاده از روش های غیرمنطقی، می توان با آرامش و در عین قطعیت، احقاق حق کرد. با این روش بدون‌ آن که آسیبی به کسی برسد و یا سعی بر کنترل کسی با اعمال خشم داشت، می توان خواسته خود را جامه عمل پوشاند.

مهارت کنترل خشم و عصبانیت

۳. تأثیر ورزش کردن در کاهش عصبانیت

فعالیت بدنی با کاهش استرس، باعث افزایش مهارت کنترل خشم و عصبانیت می شود. بنابراین در هنگام عصبانیت به جای هر گونه صحبت و یا واکنشی غیر منطقی، می توان با پیاده روی تند، دویدن و یا هر گونه ورزش موردعلاقه که همگی از روش های رفع استرس و اضطراب هستند، خشم خود را کنترل کرد.

۴. استراحت در بین کارهای روزانه

استراحت دادن به خود در طول انجام کارهای روزانه و استرس زا، باعث کاهش میزان استرس خواهد شد. استرس های روزمره تحریک پذیری و در نتیجه خشم و عصبانیت را در انسان افزایش می دهند. بنابراین در نظر گرفتن زمانی برای آرام شدن و رفع خستگی از ملزومات است.

مهارت کنترل خشم و عصبانیت

۵. حل دلیل ایجاد خشم و عصبانیت

مهارت کنترل خشم و عصبانیت به معنای یافتن روشی برای حل علت عصبانیت (و نه تمرکز بر علت آن) است. به طور مثال اگر اتاق کثیف و به هم ریخته کودک باعث عصبانیت است، در اتاق را ببندید. یا اگر همسر شما هر شب دیر به خانه برمی گردد و زمانی برای صرف شام با یکدیگر ندارید،‌ توافق کنید که زمانی را به با هم بودن اختصاص دهید.

۶. مهارت کنترل خشم و عصبانیت با استفاده از روش “من”

برای جلوگیری از ایجاد تنش و در نتیجه خشم و عصبانیت بهتر است از روش “من” استفاده شود. به طور مثال به جای گفتن جمله “تو هیچ کمکی در انجام کارهای خانه نمیکنی” بهتر است با احترام کامل بگوییم “من از اینکه تو در کارهای منزل کمکم نمی کنی ناراحت هستم”.

مهارت کنترل خشم و عصبانیت

۷. کینه ورزی از دلایل خشم و عصبانیت

بخشش از قدرتمندترین ابزارها است. اجازه دادن به خشم، کینه و سایر احساسات منفی باعث غرق شدن در تلخی ها و احساسات بد خواهد شد. بنابراین با مهارت عفو و بخشش کینه ها را از بین ببریم و باعث تلخی زندگی خود و اطرافیان نشویم. اگر فردی که باعث خشم شما شده است را ببخشید، هر دو از موقعیت پیش آمده درس های فراوان خواهید گرفت. همچنین روابط شما با او بسیار مستحکم تر خواهد شد.

۸. استفاده از طنز و شوخی

طنز و شوخی می تواند تنش ها را کاهش دهد. بنابراین می توان برای رویارویی با علت ایجاد تنش، از طنز و شوخی استفاده کرد. در این صورت خواهیم دید که اغلب دلایل غیر منطقی بوده و عصبانیت ما بی مورد است. البته باید گفت استفاده از شوخی در افزایش مهارت کنترل خشم و عصبانیت، با ریشخند و طعنه متفاوت است. توصیه می شود به شدت از این مورد خودداری کنید. چرا که نتیجه ای جز افزایش کینه نخواهد داشت.

مهارت کنترل خشم و عصبانیت

۹. تمرین مهارت های کسب آرامش

در هنگام عصبانیت استفاده از مهارت های ایجاد آرامش بسیار کمک کننده خواهند بود. روش هایی مانند نفس عمیق کشیدن،‌ تصور کردن یک تصویر آرامش بخش، گوش دادن به موسیقی، خواندن کتاب، تمرین یوگا و یا تکرار جملات آرامش بخش (مانند سخت نگیر و…) می توانند خشم و عصبانیت را تا حدود زیادی کنترل کنند.

۱۰. کمک خواستن از دیگران

در مرحله آخر اگر تمام روش های گفته شده کارساز نبود،‌ می توان برای افزایش مهارت کنترل خشم و عصبانیت خود از دوستان و آشنایان کمک گرفت. کنترل خشم مسئله ای مهم است. زیرا می تواند منجر به آسیب های بسیاری از قبیل آسیب های جسمی، روحی، روانی، مالی، اجتماعی و… شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.