کاربرد طرحواره ها

45

کاربرد طرحواره ها

در کاربرد طرحواره ها و اینکه بدانیم در عمیق ترین لایه های تفکر ما چه می گذرد و چه اتفاقی می افتد باعث می شود که راز سلامتی روانی و رسیدن به خوشبختی را بدست بیاوریم .

ممکن است که دیده باشید فرد ثروتمندی را که علیرغم در آمد و سرمایه بسیار زیاد خود از زندگی خود راضی نیست و احساس خوشبختی نمی کند. این موضوع بخاطر طرحواره ها و نگرش های عمیق ذهنی اوست که باعث می شود از زندگی رضایت نداشته باشد و از طرفی  فردی را دیده باشید که با داشتن وضع مالی معمولی بسیار از زندگی خود راضی و خشنود است و حس خوشحالی و رهایی دارد .در واقع شناخت طرحواره ها و حل کردن آن ها باعث می شود که نیازها و نگرش درونی خود را پیدا کنیم و آن ها را براساس آنچه که باعث رهایی و آزادی ما می شود درست کنیم.

فرض کنید فردی که از نظر شغلی و درآمدی به جایگاه بالایی رسیده است ولی احساس رضایت و خوشحالی نمی کند به این خاطر که همیشه خود را با برادر خود که یک سیاستمدار بزرگ است مقایسه کرده است و در او طرحواره  نقص/ شرم شکل گرفته است که همیشه خود را در نقص نسبت به برادر خود می دیده است و از سبک مقابله ای جبران افراطی سعی کرده است که نقص خود را جبران نماید.

می توانید مقاله ی سبک های مقابله ای را مطالعه نمایید

بخاطر همین طرحواره است که باعث شده است علیرغم رسیدن به جایگاه شغلی و درآمدی بالا، همیشه احساس ناراحتی و نارضایتی کند، زیرا هیچوقت بخاطر خودش و با آزادی و رهایی سراغ آن شغل و درآمد نرفته است بلکه بخاطر جبران طرحواره نقص/ شرم اینکار را می کرده است.

بنابراین با شناخت طرحواره ها می توانیم جلوی نارضایتی و ناخشنودی را بگیریم و انسانی آزاد و رها باشیم.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.