چگونه میتوان نگرانی و دلواپسی را از خود دور کرد ؟

340

منشأ نگرانی و دلواپسی کجاست؟ دلواپسی به چه معنی است؟

عصر حال حاضر دوره نگرانی و دلواپسی است. در هر نقطه از جهان دلیلی برای اضطراب و دلواپسی دیده می شود و نمیتوان حقیقت را نادیده گرفت. درست است که شایع ترین بیماری جهان استرس و اضطراب است اما نتیجه آن دلواپسی است. این بیماری در عین حال ساده ترین بیماری جهان است چراکه به راحتی قابل درمان است. البته این را هم می دانید که آدم بی اضطراب آدمی مرده است؛ در نتیجه کمی اضطراب برای هر فردی لازم است اما در همان حد کم.

اگر فرد دلواپس پیگیر درمان خود نباشد اطرافیان خود را هم اذیت خواهد کرد و استرس و اضطراب خود را به آنها منتقل می کند. اضطراب و دلواپسی منجر به افسردگی میشود و افسردگی نیز منجر به خشم و عصبانیت میشود و در وسط این مثلث کذایی استرس قرار دارد که درمجموع میتوان گفت این مثلث عامل بدبختی است. پس تا حد امکان نباید گذاشت این مثلث ایجاد شود و اگر ایجاد شد، از شر آن خلاص شد تا بتوان از زندگی لذت برد.

دلواپسی

تاثیرات دلواپسی بر کیفیت زندگی چیست؟

وقتی مضطرب و دلواپس هستیم زمانی را که باید صرف لذت بردن از زندگی بکنیم به “نباید ها” و “چرا اینطوری شد ها” می گذرد و طبیعتاً در این حالت کیفیت زندگی بسیار کمتر از حالتی است که فارغ از هر اگر و امایی می توانیم از آن لذت ببریم. در واقع زمانی که باید صرف پیشرفت و موفقیتمان شود صرف “اگر نتوانم به موقع تمام کنم ها” و “اگر به آن خوبی که باید نشود ها” می شود.

تاثیرات دلواپسی بر روابط ما با دیگران چیست؟

هنگامیکه نگران و مضطرب هستیم کم کم می بینیم  که به موجودی سردرگم و آشفته تبدیل شده ایم و این می تواند بر روابطمان با پدر و مادر، خواهران و برادران، همسر، فامیل، دوستان و حتی همکاران و بطور کل هر کسی که با او در تماس هستیم تاثیر بگذارد.

برخی روابط هستند که از نظر ما گویی انرژی منفی تولید می کنند و ارتباط با شخص نگران یکی از آنهاست. حال اگر هر انسانی با بودن در کنار انسانی دیگر  احساس منفی و حال بد پیدا کند، طبیعی است که سعی در رها کردن او خواهد داشت و فرقی ندارد که این انسان همسر او باشد یا یک دوست و هر کس دیگری.

دلواپسی

تاثیرات دلواپسی بر کار و شغل؟

محیط کار جایی است که خود فرد، تعدادی همکار، ارباب رجوع، رئیس و افراد دیگر دائماً در ارتباط هستند. وقتی یک طرف از این ارتباط مشکل داشته باشد باعث به هم زدن رابطه میشود. مثلاً فرد به عنوان کارمند بر روی کار تمرکز ندارد و این باعث میشود افرادی که با او ارتباط دارند تاثیر منفی بگیرند.

حال اگر این فرد رئیس باشد، شاید دائماً در حال ایراد گیری باشد و احساس کند که کارها به موقع انجام نمی شوند و همیشه دلواپس است. در نتیجه مداوماً در حال شکایت است؛ حال میتوان تصور کرد که تاثیر آن بر محیط چطور خواهد بود و معلوم است که آن محیط کار دیگر جای مناسبی برای دیگر افراد نیست. در نتیجه کارمندان یا کار را رها میکنند یا از روی اجبار این وضعیت را تحمل میکنند و همواره در انتظار آخر روز و آخر هفته هستند تا از این محیط بیرون بروند. پیشنهاد می کنم سری به سایت شنبه شاد هم بزنید.

تاثیرات دلواپسی بر جسم انسان

خیلی از بیماریهای جسمانی هم ریشه روانی دارند. احتمالاً برای خود یا اطرافیانتان پیش آمده که برای یک بیماری جسمی به دکتر مراجعه کردید و تشخیص این بوده است که هیچ مشکل جسمی ندارید و پس از آن شما می مانید که این حس بد چیست. بسیاری از بیماریهای جسمی نیز پس از مدتها اضطراب و دلواپسی که فرد تحمل کرده است، در او آشکار می شوند و پزشک ریشه آن را عصبی تشخیص میدهد. بیماریهایی مانند زخم معده، فشارخون، بیماریهای قلبی-عروقی و حتی بسیاری از سردردهایی که به محض ظاهر شدنشان با یک مسکن قوی سراغ آن میرویم و فکر میکنیم که چیزی نیست، در واقع ریشه در همین تحمل کردن ها دارد. 

زبان بدن دلواپس ها – یک فرد نگران و دلواپس را چطور تشخیص دهیم؟

فرد دلواپس را به خوبی میتوان تشخیص داد. آنها دست و پا و صدای لرزانی دارند. نگاه نگران، چهره های درهم کشیده و پیشانی هایی پر از چین و چروک دارند. آههای طولانی و تنقس های تند تند، پلک زدنهای پشت سرهم، بی قراری، صاف کردن مدام  گلو، دست کشیدن به سر و صورت، زیاد عرق کردن، کشیدن مدام کف دست ها به لباس ها از دیگر نشانه های آنهاست. آنها به راحتی نمیتوانند به چشمان فرد مقابل نگاه کنند، مدام در حال گاز زدن سر خودکار و مداد هستند. همچنین کندن پوست لب با دندان یا خوردن ناخن و کندن ریشه اطراف ناخنها و حتی کندن پوست دست یا پا از نشانه های دیگر هستند. 

از دیگر نشانه ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

حالت تهوع تقریباً همیشگی و چاقی، خواب نامرتب و آشفته، حافظه تحلیل رفته ( همیشه از این شاکی هستند که قبلاً حافظه خوبی داشتند و حالا کوچکترین چیزها را فراموش می کنند. جالب است بدانید که اضطراب طولانی مدت واقعاً هیپوکامپ را که در حافظه نقش دارد کوچک می کند). وسواس و انقباض همیشگی عضلات هم در این افراد دیده می شود. همچنین مدام نگران هستند که مبادا به کارهایشان به موقع نرسند و …

دلواپسی

راه کارهایی برای اینکه دلواپس و نگران نباشیم

در وهله اول اگر می خواهید از دست این دلواپسی ها رها شوید، یادتان باشد که در لحظات تنهایی خود به اضطراب ها و نگرانی ها فکر نکنید. علاوه بر این، کارهایی را می توانید انجام دهید تا اضطراب منفی به سراغتان نیاید.

با اینکه نمیتوان گفت همه نگرانی ها حقیقی نیست و حق نداریم نگران باشیم، اما اکثر آنها به جا نیستند.

لیست کارهایی که باید انجام داد تا از بروز اضطراب های منفی جلوگیری کرد:

  • ورزش کردن میتواند هم حال انسان را خوب کند و هم خواب را. برای آشنایی بهتر با تاثیرات ورزش بر آرامش، به سایت بسیار مفید علی آزاد مراجعه کنید.
  • تنفس دیافراگمی داشته باشید. با تنفس دیافراگمی هم اکسیژن بیشتری میگیرید و هم حجم ریه خوبی نصیبتان میشود و همچنین نفس کم نمیاورید. ضمناً هرچه کنترل بیشتری روی اعمال فیزیکی خود داشته باشید از میزان اضطراب و نگرانی تان هم کاسته می شود.
  • در کارهای روزمره تان نظم و انضباط داشته باشید.
  • معنویت در زندگیتان می تواند آرامش بیشتری را برای شما بدنبال داشته باشد. این معنویت را از طرق مختلف که مورد خواست خودتان است میتوانید کسب کنید.
  • کارهایی را که دوست دارید، انجام دهید.
  • هرچه ارتباطات اجتماعی و دوستانه بیشتری داشته باشید، بهتر است و به دنبال آن کمتر احساس دلواپسی می کنید.
  • شنیدن و دانستن واقعیتهای دنیا خوب است اما خود را مورد بمباران این اخبار قرار ندهید. درست است که در دنیا جنگ و ظلم و بی عدالتی است اما اتفاقات نوع دوستانه، صفا و جاهای زیبا نیز بسیار وجو دارند. شنیدن دائمی خبرهای بد شما را کم کم تبدیل به موجوی افسرده و نگران خواهد کرد.
  • تا می توانید بخندید و زمانی هم از ته دل گریه کنید.
  • مسائل کوچک را بزرگ فرض نکنید و بدانید که بدترین شرایط هم می گذرد.
  • به محض اینکه احساس کردید که حالتهای نگرانی دارد به سراغتان می آید، شرایط خود را تغییر دهید.

سخن آخر

نقل قولی از فریدون مشیری را بخوانید:

گر نکوبی شیشه ی غم را به سنگ

هفت رنگش می شود هفتاد رنگ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.