پیش نیازهای وارد شدن به رابطه عاطفی چیست؟

262

هر کدام از ما تصوری از عشق و عاشقی و رابطه های عاطفی داریم. اگر از هر کسی در این رابطه بپرسید یک تعریف مستقل برای خودش را مطرح می کند. اما واقعا عشق چیست و پیش نیازهای آن چیست؟ اصلا مگر عاشقی پیش نیاز هم دارد؟ در این مجموعه مقالات، پیش نیازهای رابطه عاطفی را بیان میکنیم. یعنی اصول روابط عاطفی و قوانین آنها را توضیح خواهیم داد. ابتدا بهتر است تعریف مختصری از عشق داشته باشیم.

پیش نیازهای رابطه عاطفی

عشق چیست؟

برای دانستن پیش نیازهای رابطه عاطفی خوب است که ابتدا معنی عاشق شدن را دانست. دنیس ندر نویسنده‌ی کتاب “در دنیای زنان یک مرد باش”، می‌گوید عشق سه مرحله دارد: مرحله‌ی شیفتگی، مرحله‌ی پیوند و مرحله‌ی آشنایی. با شناخت این سه مرحله می‌فهمید که آیا عشق شما واقعی است یا نه.

مرحله‌ی شیدایی زمانی است که نمیتوان برای بودن با او منتظر ماند. این مرحله‌، مرحله رمانتیک و خیالی عشق است. این همان مرحله‌ای است که مردم از آن به‌عنوان عشق واقعی یاد می‌کنند. اما در واقع بعد از مدت‌زمان کوتاهی از بین می‌رود.

مرحله دوم مرحله‌ پیوند است. در‌ طول این مرحله فرد سعی می‌کند که فرد مقابل را بشناسد و تمام برنامه‌های مختلف زندگی‌ اش را بر اساس او تنظیم می‌کند. اگر این مرحله ادامه یابد، به‌تدریج مرحله سوم میاید که به آن مرحله‌ی آشنایی می‌گویند.

در مرحله‌ی آشنایی برنامه‌هایی را ترتیب می‌دهید که فرد مقابل در آن حضور دارد و درنهایت باهم ازدواج می‌کنید. کم‌کم متوجه می‌شوید که فرد مقابل‌ درمورد موضوعات مختلف چه احساسی دارد و از چه چیزهایی لذت می‌برد. همچنین هم‌زمان دوباره روی زندگی شخصی خودتان، مسیرها و اهداف‌تان تمرکز می‌کنید. براساس باور متخصصان «عشق واقعی» از اینجا شروع می‌شود.

گفتیم که قبل از شروع رابطه عاطفی جدید برخی ویژگی ها را داشته باشیم. این ویژگی ها همان پیش نیازهای رابطه عاطفی هستند. اولین ویژگی ارزش قائل شدن برای خود است.

پیشنهاد مطالعه: مهارت های لازم قبل از ازدواج چیست؟

پیش نیازهای رابطه عاطفی

پیش نیازهای رابطه عاطفی – برای خود ارزش قائل شوید

خودتان را دوست بدارید؛ کسی که خود را دوست نداشته باشد یعنی اعتماد به نفس کافی ندارد. فردی که اعتماد به نفس کافی  نداشته باشد نمی تواند از احساسات و عواطف طرف مقابل خود قدرشناسی کند. در نتیجه یکی از پیش نیازهای رابطه عاطفی را ندارد.

برای مثال برای خودتان هدیه بخرید. خودتان را به یک رستوران یا یک سینما دعوت کنید و ازخودتان پذیرایی کنید. در مجموع باید خودتان را حسابی دوست داشته باشید. توجه کنید که دوست داشتن خود و اینکه برای خود ارزش قائل شد، با خودخواهی کردن متفاوت است.

کسی که از روی خودخواهی همه چیز را برای خود می خواهد و توجهی به دیگران نمی کند، نتیجه معکوس میگیرد. این دیگر پیش نیازهای رابطه عاطفی نیست و مخالف آن است.

یکی از راه های ایجاد علاقه به خود، توجه کردن به دیگران و ایجاد ارتباط عاطفی و روحی با خانواده و دوستان است. اما فردی که خودخواه باشد با این موضوع به مشکل می خورد و نمی تواند رابطه خوبی برقرار کند. در کل، ارزش قائل شدن به خود چیزی است که در حوزه خودشناسی و توسعه فردی قرار میگیرد. همچنین این موضوع حجم گسترده ای از آموزشها را شامل میشود که میتوان از ابتدا شروع کرد و در این مسیر قدم گذاشت. اما حتماً باید دانست که دوست داشتن و ارزش گذاشتن به خود، یکی از پیش نیازهای رابطه عاطفی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.