پذیرفتن تغییرات در زندگی زناشویی باعث دوام رابطه میشود

274

پذیرفتن تغییرات از زمان های بسیار قدیمی موضوع مهمی بوده است. نظریه داروین را همه شنیده اید که میگوید گونه های سازگار تر شایسته بقا هستند. منظور داروین این است که هر گونه ای بتواند در پذیرفتن تغییرات موفق باشد و خود را با تغییرات جدید بوجود آمده سازگار کند، میتواند به بقای خود ادامه دهد. در زندگی زناشویی هم این موضوع مطرح است. از آنجایی که زندگی زناشویی یک رابطه بلند مدت است، فرد باید قدرت پذیرفتن تغییرات را داشته باشد تا رابطه خود را حفظ کرده و در آن پیشرفت کند.

پذیرفتن تغییرات

وجود تغییرات امری اجتناب ناپذیر است

 

اولین نکته ای که در هر رابطه و در حالت کلی در زندگی باید بدانید این است که زندگی هیچوقت ثابت نیست و هر چیزی که در اطراف و حتی در درون ما وجود دارد، در حال تغییر و تحول می باشد. خود انسان ذاتاً هر چند وقت یکبار تغییر میکند. چراکه آگاهی های بیشتری میابد و نظرات و باورهایش تغییر میابد. محیط، جامعه، انسان های دیگر و زندگی زناشویی هم از این قاعده مستثنی نیست. تغییر امری اجتناب ناپذیر می باشد. بنابراین پذیرفتن تغییرات نیز امری اجتناب ناپذیر است.

پذیرفتن تغییرات در کنار همدیگر باعث دوام رابطه میشود

تغییراتی که اکثر زوجین با آن رو به رو می شوند شامل موارد زیر هستند:

  • تولد فرزند
  • تغییر شغل
  • تغییر خانه
  • خود ازدواج
  • از دست دادن عزیزان
  • بیماری

اینها مثال هایی از تغییرات مهم هستند که تقریباً در هر زندگی وجود دارند و اتفاق میفتند. در نتیجه زوجین باید هردو دارای روحیه پذیرفتن تغییرات باشند و مسئولیت پذیری بالایی داشته باشند. در کنار این، آنها باید بتوانند این تغییرات را در کنار یکدیگر پذیرفته و به کمک هم سازگار شوند. پذیرفتن تغییرات در کنار یکدیگر باعث میشود زوجین به صورت کاملاً حرفه ای با تغییر اتفاق افتاده رو به رو شوند. در غیر این صورت این تغییر میتواند زندگی را حتی به نابودی بکشاند.

پذیرفتن تغییرات

در واقع، پذیرفتن تغییرات یکی از قواعد مهم دوست داشتن و پیش نیازهای رابطه عاطفی است. فردی که نتواند تغییرات را بپذیرد محکوم به نابودی و اتمام رابطه و در نهایت تنهایی می باشد.

پس، اولین قدمی که باید در مقابل تغییرات برداریم، پذیرفتن تغییرات می باشد. برای اینکه بتوانیم تغییرات را مدیریت کنیم و درست پیش برویم، نیاز است که انعطاف پذیر باشیم و بتوانیم خیلی راحت نسبت به آن تغییر واکنش مناسب نشان دهیم و منعطف پیش برویم.

پیشنهاد مطالعه: اهمیت انعطاف پذیری در مقابل خواسته های همسر

تغییرات همواره باعث تغییر روند حرکت ما می شوند. یعنی باید به گونه ای دیگر راه را ادامه بدهیم و این نیازمند آگاهی و بررسی می باشد. طبیعتاً تغییر میتواند روتین زندگی را عوض کند. در نتیجه مجبور میشویم آن را با تغییر سازگار کنیم. فرض کنید پیشنهاد شغلی جدید دریافت کرده اید و از شهرستان به پایتخت میروید. اگر قدرت پذیرفتن تغییرات در شما وجود نداشته باشد به هیچ وجه نمیتوانید در آنجا به شغل و زندگی زناشویی خود ادامه دهید.

البته باید دانست که اکثر تغییراتی که در اطراف ما بوجود می آیند، قبل از رخ دادن، نشانه هایی دارند که میتوان آنها را مشاهده کرد. پس نیاز است که همیشه حواسمان به تغییرات و نشانه های کوچک اطرافمان باشد و به آن ها توجه کنیم. در این صورت راحت تر میتوان برای اتفاق تغییرات آماده بود و پذیرفتن تغییرات نیز برایمان راحت تر میشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.