نیمه گمشده باید قادر به پذیرفتن اشتباهات باشد

239

اولین قدم در اصلاح و جبران اشتباهات، پذیرفتن اشتباهات است. این گفته در تمام جنبه ها و روابط صادق است و در مقوله ازدواج از همه بیشتر. اشتباه ممکن است کوچک یا بزرگ باشد. برخی اشتباهات مانند خیانت بسیار جدی هستند. بعضی هم مثل گفتن یک دروغ مصلحتی کوچک، بی ‌اهمیت به نظر می‌رسد. از انجایی که زندگی زناشویی همیشه برمبنای اعتماد ساخته می شود، زوجین باید بتوانند تا حدی احساس امنیت و صداقت داشته باشند که در پذیرفتن اشتباهاتشان پیشقدم شوند.

پذیرفتن اشتباهات

پذیرفتن اشتباهات در رابطه عاطفی

دو نفری که باهم وارد یک رابطه عاشقانه و عاطفی می شوند، ممکن است گاهی دچار اشتباه شوند و کاری را انجام دهند که درست نباشد. اما مهم پذیرفتن اشتباهات است. همچنین اینکه فرد برای بهبود و جبران آن تلاش کند. و سعی کند آن را به اتفاقی خوب و درست تبدیل کند.

برای مثال فرض کنید یکی از زوجین دیر بر سر قرار برسد. پس از رسیدن هم شروع به دلیل تراشی و عدم پذیرفتن اشتباهات بکند. فردی که به همسرش علاقه داشته باشد و به اصطلاح نیمه گمشده اش باشد، ابتدا اقدام به پذیرفتن اشتباهات میکند و سپس سعی در جبران آن. البته ممکن است فردی متوجه اشتباه خود نشود. اما وقتی اشتباهاش به او گفته شود، حتماً می پذیرد و تلاش می کند تا آن را حل کند.

اکثر افراد عذرخواهی میکنند اما پذیرفتن اشتباهات را گردن نمی‌گیرند. این تنها بخاطر این است که فرد مقابل متوجه کار آنها شده و دیگر نمیتوانند انکار کنند. اما بازهم قبول ندارند که کارشان اشتباه است. به همین دلیل، بسیار اهمیت دارد که هر دو طرف باید مطئن باشند که پذیرفتن اشتباهات عواقب بدی برایشان نخواهد داشت. یعنی نباید ترس از عواقب پذیرفتن اشتباهات مانع پذیرفتن اشتباهات شود.

روش برخورد با اشتباهات

افراد در زندگی مشترک حتماً اشتباه خواهند کرد. در واقع گاهی اشتباه یکی شروع کننده اشتباه دیگری است. هنگام مرتکب شدن اشتباه از سوی همسر، لحنی که برای گفتن آن اشتباه استفاده میشود می تواند تشدید کننده شرایط باشد. اما به هرحال مسئله ای است که باید گفته شود.

پذیرفتن اشتباهات

متاسفانه وقتی فرد اشتباه طرف مقابل را به رویش می آورد و آن را فراموش نمیکند، مجوز انجام دوباره آن اشتباه را میدهد. برای مثال، همسری اشتباه میکند و در عوض پذیرفتن اشتباهات، آن را مقابله به مثل با اشتباه قبلی همسرش عنوان می کند. این یک روش اشتباه و نوعی لجبازی است.

راه حل چیست؟

همانطور که گفتیم پذیرفتن اشتباهات یک مسئله عمومی است و تنها به ازدواج محدود نمیشود. اما در رابطه ازدواج این موضوع اهمیت بالایی دارد. چراکه تکرار اشتباهات میتواند برای فرد مقابل بسیار آزاردهنده باشد. در این حالت واکنش ها بسیار متفاوت است.

باید دانست که نمیتوان همواره اشتباه کرد و با پذیرفتن آن انتظار داشت که همه چیز به حالت عادی برگردد.
پذیرفتن اشتباهات تنها شروعی است برای آرام کردن همسر خود. پس از آن با توجه به بزرگی اشتباه میتوان مراحلی را طی کرد. اما در حدود موضوع این مقاله باید گفت که اگر فرد مد نظر شما کسی است که وقتی اشتباهی میکند واقعاً در پذیرفتن اشتباهات پیشقدم میشود، او میتواند نیمه گمشده شما باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.