نوازش دادن به چه معناست؟

736

موضوعی که می خواهم درمورد آن صحبت کنم، نوازش دادن یا نوازش دادن است. در این مقاله ابتدا تعریفی از نوازش دادن به معنای لغوی و به معنای واقعی کلمه ارائه میکنم. سپس با ارائه چند مثال سعی میکنم مفهوم کامل نوازش دادن را توضیح دهم.

نوازش دادن یک شخص به معنای بر آوردن خواسته های عاطفی اوست.  نوازش هم انواع مختلفی دارد که در مقاله انواع نوازش میتوانید آنها را کامل بخوانید.

اساسی ترین حالت نوازش کردن، نوازشی است که به معنای وارد شدن به دنیای آگاهی افراد است.

نوازش دادن

مفهوم نوازش دادن یا نوازش کردن

اگر بخواهم نوازش را در یک لغت بیان کنم، میگویم نوازش یعنی ” شناخت “. مثلاً وقتی کسی وارد اتاق می شود و سلام می کند، در واقع ورود خودش را اعلام کرده است و بقیه با جواب دادن به او، ورودش را تأیید می کنند .

حال اگر کسی وارد جمعی شود و کسی جواب او را ندهد، یعنی عملاً آن فرد را ندیده اند. و این اتفاق، حس بسیار بدی را برای فرد ایجاد میکند. در واقع فرد احساس می کند که شخصیت او را کسی به حساب نیاورده و حقیر شده است. در نهایت او در دل آرزو میکند که ای کاش به این محل نمیامدم.

البته گفتنی است که همه افراد طالب نوازش یکسان نیستند. کلمه نوازش تنها به معنای تماس یا فعالیت جسمانی نیست. کسانی که از کلمه نوازش صرفاً معنای لغوی آن را به معنای تماس جسمی در نظر می گیرند، گاهی کارهایشان بسیار خنده دار می شود. مثلاً در یک مهمانی مدام این طرف و آن طرف می روند باهمه دست می دهند، بر شانه افراد می زنند، شوخی فیزیکی میکنند، دائماً آشنایان را بغل می کنند، می بوسند و در کل با همه بازی می کنند؛ طوری که اغلب افراد می خواهند از دست او فرار کنند.

نوازش دادن

اینجاست که باید نقل قولی از پروفسور ادسون کارلو بیاورم که شخصاً این نقل قول را بسیار دوست دارم. پروفسور ادسون کارلو گفته است:

“عالی ترین هدیه ای که یک فرد میتواند به فرد دیگر بدهد، حضور بی ادعای خودش و نه هیچ چیز دیگر”

نوازش دادن دیگران شاید در ابتدا کام آن ها را شیرین کند، اما شنیده اید که میگویند “شیرینی زیادی دل را می زند”. در این موقعیت نیز همینطور است. باید بدانیم چقدر و چه زمانی دیگران را مورد نوازش قرار دهیم. طوری که هم آن ها و هم ما لذت ببریم. پس بهترین تأیید و نوازشی که می توانیم به دیگران بدهیم در وهله اول آگاهی از حضور آنهاست؛ و بعد از آن، پاسخی بر اساس آنچه که آنها می گویند و انجام میدهند. و نه آنچه که بخش والد یا کودک شخصیت ما دلش می خواهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.