نشانه های نیمه گمشده: درک کردن

603

در ادامه سری مقالات نیمه گمشده به یکی دیگر از نشانه ها میرسیم. قدرت درک کردن بسیار موضوع مهمی است و در موضوع ازدواج و روابط عاطفی اهمیتش دوچندان میشود. دو نفر که قرار است سالها کنار همدیگر باشند، بدون درک کردن همدیگر شاید یکسال هم نتوانند به این کار ادامه دهند. در ادامه موقعیت های مختلفی مثال میزنیم تا ببینید تنها قدر درک کردن است که در این مواقع به کمک رابطه میاید.

درک کردن

مثال هایی از قدرت درک کردن

گاهاً ممکن است برایتان پیش آمده باشد که بی حوصله شده باشید. یا از چیزی ناراحت باشید و مایل به صحبت کردن با هیچکس نباشید. در این مواقع همسرتان چه رفتاری نشان می دهد؟

یا برعکس این موضوع، همسرتان به دلایلی بی حوصله است و یا از چیزی ناراحت است. هنگامی که او تمایلی به صحبت با هیچکس حتی شما را ندارد، شما چه برخوردی با او می کنید؟

اکثر زوج ها قدر درک کردن چنین شرایطی را ندارند. در واقع زوج ها فکر می کنند که چون آنها زوج هستند، باید همیشه با هم باشند و همیشه حالشان در کنار هم خوب باشد. اما این کاملاً اشتباه است.

زوجین باید بدانند که همیشه قرار نیست همه چیز خوب باشد. گاهی ممکن است حال انسان بد باشد و حوصله هیچ کسی را نداشته باشد. حتی همسرش.

فرض کنید پدر یا مادر طرف مقابل فوت میکند. یا یکی از والدین به مریضی سختی دچار میشود. شاید مشکلاتی برای خود فرد به وجود بیایند. مثلاً فرض کنید از کار اخراج میشود. یا جواب آزمایشی را دریافت میکند که در آن نوشته او مشکل باروری دارد و نمیتواند بچه دار شود.

تمام مثال های بالا خبرهای بدی هستند که فرد تا آخر عمر باید با آنها زندگی کند. یا اگر برای برخی از آنها راه حلی پیدا شود، حداقل در لحظه شنیدن خبر اتفاق نخواهد افتاد و زمان میبرد. در نتیجه کافیست هنگامی که طرف مقابل در این وضعیت است کمی فکرد کرد. با فکر کردن میتوان متوجه شد که هرکسی در این شرایط حال خوبی نخواهد داشت و شاید بخواهد تنها باشد. این حال میتواند برای چندساعت یا چند روز طول بکشد. اما به هر حال ربطی به دوست داشتن او ندارد و فقط حالش خوب نیست. درک کردن این موارد به فرد مقابل به شدت کمک میکند.

درک کردن

درک کردن طرف مقابل دقیقاً در چنین شرایطی اهمیت پیدا میکند. در شرایط راحتی و شادی و وقتی که خبر بدی وجود ندارد، طبیعیست که همه چیز خوب باشد. اما در چنین شرایطی مانند مثال های بالاست که میتوان قدرت درک کردن فرد را سنجید.

در نتیجه باید شرایطی که پیش می آید و مهم هستند را هر دو نفر درک کنند. اگر درک کردن درست انجام شود در ادامه رفتار مناسب با آن شرایط را نیز میتوان از خود نشان داد. البته افراد باید شناخت کافی از هم داشته باشند تا در شرایط متفاوت رفتار های متفاوت و درست را داشته باشند.

پس طبیعیست که گاه گاهی یکی از زوجین در پی اتفاقی ناراحت کننده به تنهایی و تفکر نیاز داشته باشد. در هیچ قانونی نوشته نشده است که زوجین باید در هر ساعت از روز تا آخر عمر کنار هم باشند. تمام انسان به تنهایی و تفکر در شرایط مختلف نیاز دارند. اینکه بتوان این زمان ها را تشخیص داد، قدرت درک کردن انسان را نشان میدهد. البته کسی که قدرت درک دارد، به احتمال زیاد مهارت موقعیت شناسی خوبی نیز دارد. برای مطالعه در این مورد به مقاله موقعیت شناسی مراجعه کنید.

بنابراین فردی را پیدا کنید که شرایط شما در مواقع نیاز درک کرده و رفتار مناسب حال شما را نشان دهد. اگر فردی چنین شرایطی را دارد و قدرت درک کردن او بالاست، احتمالاً می تواند نیمه گمشده شما باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.