نشانه های رابطه سالم چیست؟

807

همه انسان ها خواهان یک رابطه سالم هستند . کسی نیست که غیر از این را بخواهد. اما راه های شناخت یک رابطه سالم و نشانه های رابطه سالم چیست؟ در این مقاله و چند مقاله دیگر، به توضیح نشانه های رابطه سالم خواهیم پرداخت. در هر مقاله یکی از این نشانه ها را توضیح خواهیم داد. در نتیجه با دانستن این نشانه ها میتوان تشخیص داد که رابطه ای سالم است یا نه. در ادامه، این نشانه ها را معرفی کرده و اولین نشانه را بررسی میکنیم.

نشانه های رابطه سالم

نشانه های رابطه سالم یا ناسالم

  • راحتی در بیان خواسته ها
  • کنترل همسر
  • تغییر متقابل
  • گذشتن از دوران مجردی
  • حسادت
  • تقسیم کارها
  • در دسترس بودن
  • توجه کردن به همسر
  • محدود کردن همسر
  • تشویق همسر

اولین مورد از نشانه های رابطه سالم

اولین نشانه یک رابطه سالم این است که هرکس بتواند خواسته هایش را بیان کند. اگر در رابطه خود نمی توانید خواسته ها و نیاز هایتان را به راحتی بیان کنید، آن رابطه سالم نیست. وقتی یکی از طرفین رابطه از ترس اینکه طرف مقابلش با خواسته او مخالفت کند، خواسته خود را بیان نمیکند، طبیعتاً مشکلی در این رابطه وجود دارد.

در برخی رابطه ها، به دلایلی مانند ترس از مورد تمسخر یا سرزنش قرار گرفتن، فرد نمیتواند خواسته ها و نیازهایش را بیان کند. در نتیجه این رابطه حداقل یکی از نشانه های رابطه سالم یعنی آزادی در بیان خواسته ها را ندارد.

به عنوان مثال، شوهر به تماشا کردن فوتبال علاقه زیادی دارد. اما همسرش همیشه با این موضوع مخالفت می کند و مانع تماشای فوتبال شوهرش می شود. بعد از گذشت مدتی از طی این روند، آقا دیگر از ترس خانم خود به تماشای فوتبال نمی نشیند و حتی نمیگوید که میخواهد فوتبال ببیند. این رابطه دارای مشکل اساسی است و حتماً حدس میزنید که مشکل این رابطه تنها بحث فوتبال دیدن نیست.

پیشنهاد مطالعه: تأثیر نایده گرفتن نشانه های رابطه قبلی در رابطه جدید

حال این یک مثال ساده در زندگی روزمره بود که خیلی ها آن را تجربه کرده اند. اما در زندگی خواسته ها و اتفاقات بزرگ تری وجود دارند که به دلیل ترس از مخالفت و مورد سرزنش قرار گرفتن، فرد آن را بیان نمیکند و تا مدت ها همینطور میماند. به نظرتان این فرد همیشه میتواند اینطور کوتاه بیاید و خواسته هایش را سرکوب کند؟ پس میبینید که نشانه های رابطه سالم نشانه های مهمی هستند و نمیتوان آنها را نادیده گرفت.

نشانه های رابطه سالم

البته باید جهت مخالف را هم در نظر گرفت. یعنی گاهی اوقات شاید ما کسی باشیم که با خواسته های همسرمان مخالفت میکند. یعنی کسی هستیم که او از ترسش، خواسته های خود را سرکوب میکند و به او نمیگوید.

در صورت نبود آزادی برای اعلام نیازها چه مشکلی پیش خواهد آمد؟

طبیعتاً تا مدتی فرد میتواند این شرایط را تحمل کرده و از بیان نیازهای خود جلوگیری کند. این جلوگیری هم خود دلایل مختلفی میتواند داشته باشد. برای مثال فرد عاشق همسر خود است و به اجبار این وضعیت را میپذیرد. یا اینکه میترسد رابطه به اتفاقات بدی مانند جدایی ختم شود. در نتیجه تا جایی که توان دارد، سعی میکند این وضعیت را تحمل کند.

اما در اکثر مواقع این نیازها به راحتی قابل سرکوب و فراموشی نیستند. در نتیجه فرد اعتراض میکند و خواهان بهتر کردن شرایط زندگی میشود. حال بستگی به طرف مقابل دارد که بتواند خود را تغییر داده و تبدیل به کسی شود که به حرف های همسرش گوش میدهد یا نه.

اگر فرد بتواند خود را تغییر دهد، میتوان یکی از نشانه های رابطه سالم را در اینجا دید. اما اگر به همان رفتار خود ادامه دهد، احتمالاً رابطه به جدایی ختم شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.