موقعیت شناسی

موقعیت شناسی

موقعیت شناسی

حتما برای شما پیش آمده است که عجله داشته اید و مسیری را می رفتید و در راه با دوستی برخورد کرده اید و او شروع به صحبت با شما کرده است و بخاطر او مجبور به ایستادن و توجه کردن به او شده اید و با وجودی که شما تاکید کرده اید عجله دارید باز هم به صحبت کردن ادامه می دهد.

شاید خود شما هم درچنین موقعیتی با دوستی که عجله داشته است برخورد کرده اید و شروع به صحبت با او کرده اید و مانع رفتن او شده باشید.

بعد از مدتی که چنین رفتاری را از  دوستتان ببینید دیگر سعی می کنید تا حد امکان ارتباطتان با او کمتر بشود و اگر او را در خیابان ببینید سعی می کنید مسیرتان را تغییر دهید تا با او برخورد نکنید و وقتتان هدر نشود.

یادتان باشد، اگر شما هم این ویژگی را داشته باشید، دیگران سعی می کنند جوری رفتار کنند که ارتباطشان با شما کمتر بشود.

اگر می خواهید یک ارتباط خوب و سازنده با اطرافیانتان داشته باشید باید بتوانید موقعیت شناس خوبی باشید. یعنی اینکه باید بدانید کجا و در چه موقعی با افراد صحبت کنید و زمان بندی صحبتتان با آن ها چقدر باشد تا باعث آزرده خاطری آن ها نشود.

موقعیت شناسی

حالا موقعیت های متفاوت را بررسی کنیم، مثلا فرض کنید در حال صحبت با تلفن هستید و دوست شما از راه می رسد و می بیند که شما در حال صحبت هستید. اول اینکه فاصله لازم را رعایت می کند تا مانع صحبت شما نشود و بعد از صحبت هم وقتی که می بیند شما عجله دارید و نمی توانید زمان زیادی را با وی بمانید، با شما یک احوال پرسی کوتاهی انجام می دهد و سریع صحبت را تمام می کند تا مانع کار شما نشود.

مطمئنا وقتی چنین برخوردی را از او می بینید متوجه می شوید که او فردی موقعیت شناس است و به احتمال زیاد سعی می کنید رابطه خود را با او حفظ نمایید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *