مهم ترین وظایف یک مشاور جنسی چیست؟

2,017

یک روانشناس، مشاور زوج درمانی، مشاور خانواده و یا روانپزشک نیز می توانند مشاور جنسی باشند. اما مشاوران جنسی تخصص نسبتاً بیشتری در این زمینه دارند و مطالعات و دوره های تخصصی را گذرانده اند. برخی از افراد در زندگی خود دچار مشکلات جنسی هستند که تعدادی از آنها می توانند مسائل خود را حل کنند و یا با آن کنار بیایند. اما تعدادی دچار مشکلات روحی می شوند؛ این دسته از افراد نیاز به مشاوره دارند.

وظایف مشاور جنسی چیست؟

همانطور که گفتیم دانش و تخصص اغلب مشاوران جنسی بیش از یک تجربه و یا نظر شخصی است. بنابراین یک مشاور آگاه، می تواند مشکلات جنسی مختص زنان و مردان را با دانش خود رفع کند. اما مسائلی که برای مردان و زنان پیش می آید مشابه نیست و بستگی به فیزیولوژی جسمی آنها دارد.

مردان معمولاً دچار مشکلاتی از قبیل بی میلی، مشکلات نعوظ و مشکلات زود انزالی می شوند. زنان نیز ممکن است بی میلی، مشکلات ارگاسم و رابطه دردناک را تجربه می کنند.

مشاور جنسی

روال کار در یک جلسه مشاوره به این صورت است که مشاور، به صحبت های فرد گوش می کند تا او مشکلات خود را بازگو کند. سپس طبق آنها و علم خود، مشکل را ریشه یابی می کند. مشکلات جنسی می تواند ریشه فیزیکی، روانی و یا ترکیبی از هر دو داشته باشد.

صحبت کردن و بازگویی تجربیات، باعث می شود که فرد به درک بهتری از دلایل مشکلات خود دست یابد. در برخی مواقع مشاور جنسی می تواند همزمان با بیمار، با همسر او هم مشکلات را مطرح کرده و از او نیز برای کمک به درمان درخواست کند.

ضمن این که جلسات مشاوره کاملاً محرمانه و خصوصی می باشد؛ فرد می تواند به صورت خصوصی با مشاور ملاقات داشته باشد. اما اگر مشکل او بر همسر تأثیر گذار بوده است، بهتر است جلسات سه نفره برگزار شوند.

جلسات مشاوره معمولاً ۳۰ تا ۵۰ دقیقه به طول می انجامند. مشاور جنسی معمولاً جلسات را هفتگی پیشنهاد می کند. اما اگر لازم به مشاوره زیاد نباشد، جلسات می تواند ماهانه برگزار شود.

مشاور جنسی

چگونه مشاور جنسی خوب پیدا کنیم؟

اگر احساس می کنید که دچار مشکلات جنسی هستید، در ابتدا به یک پزشک عمومی مراجعه کنید. زیرا او می تواند تمام مشکلات جسمی که منجر به اختلال جنسی شده است را چک کند. پزشک عمومی می تواند فرد را به مشاور جنسی و یا پزشک معالج دیگری ارجاع دهد.

همچنین می توان به دنبال یک متخصص مسائل جنسی خصوصی بود. هزینه شرکت در جلسات یک مشاور خصوصی تا حدودی بالا است. اما اگر مشکل بسیار حاد باشد، باید از چنین متخصصانی کمک گرفت.

همانطور که گفتیم، برخی از بیماری های جسمی که از طریق نزدیکی جنسی به وجود می آیند، باید از طریق پزشک مربوطه معالجه شوند. در این هنگام مشاور جنسی فرد را به پزشک مربوطه معرفی می کند. از مهم ترین بیماری های مقاربتی می توان به STI اشاره کرد. با توجه به اهمیت موضوع، اشاره ای کوتاه به این نوع بیماری می کنیم.

مشاور جنسی

هنگام ابتلا به STI چه اقدامی باید کرد؟

STI یک نوع عفونت تناسلی است که در اثر رابطه جنسی محافظت نشده و یا سایر عوامل، منتقل می شود. بنابراین مشاور جنسی در صورت تشخیص این عفونت، فرد را به پزشک عمومی، پزشک بهداشت جنسی و یا پزشک مجاری ادراری معرفی می کند.

گفتنی است که اغلب این عفونت ها به راحتی قابل درمان هستند، به شرطی که در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود. البته عفونت های جنسی چندین نوع هستند. انواع مختلف آنها عبارتند از:‌

  • کلامیدیا
  • زگیل ناحیه تناسلی
  • تب خال ناحیه تناسلی
  • سوزاک
  • اچ آی وی
  • شپش ناحیه تناسلی
  • سیفلیس

توصیه یک مشاور جنسی در چنین شرایطی این است که در اولین فرصت به پزشک مربوطه مراجعه شود. اما علائم این عفونت ها چست؟

مشاور جنسی

علائم STI در زنان به صورت زیر تعریف شده است:

-ترشح زرد یا سبز رنگ و یا بودار

-خونریزی در طول یا بعد از رابطه جنسی

-خونریزی بین دوره های عادت ماهانه

-درد در طول رابطه جنسی

-احساس درد در شکم و یا کمر

علائم STI در مردان به صورت زیر تعریف شده است:

-ترشح از آلت تناسلی

-احساس درد در بیضه ها

علائم مشترک:

-درد هنگام ادرار

-خارش، سوزش و یا سوزش در اطراف اندام تناسلی

-تاول، زخم، لکه یا گره هایی در اطراف اندام تناسلی یا مقعد

-مشاهده پودر سیاه یا دانه های ریز سفید در لباس زیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.