مهارت های مهم زندگی

مهارت های مهم زندگی

مهارت های مهم زندگی

انسان ها برای اینکه بتوانند یک زندگی بهتر و شادتر و موثرتری در جامعه داشته باشند باید مهارت های مختلفی را یاد بگیرند. در این سری از مقالات می خواهیم به مهارت های مهم فردی، که می تواند به افزایش کیفیت زندگی فردی و اجتماعی ما کمک کند بپردازیم.

این مهارت ها، مهارت هایی هستند که بعضی از آنها را از کودکی به وسیله تمرین در مدرسه، خانه و یا جامعه آموخته ایم اما باید دلیل آن را بدانیم و اصول درست استفاده از آن را یادبگیریم.

هر مقدار که بتوانیم این مهارت ها را بیشتر در خود پیاده سازی کنیم، توانایی ما در حل مشکلات و سختی های زندگی راحت تر می شود.

مهارت های زندگی قدرت مقاومت و سازگاری انسان را بالاتر می برد و می تواند مسئولیت های سنگین تر و مهم تری در زندگی را بپذیرد و در برابر سختی ها و اتفاقات ناشی از مشکلات جامعه در امان بماند.

در این مقاله لیستی از این مهارت ها را بیان می کنیم و در مقالات بعدی به بررسی و تشریح هر کدام از این مقالات می پردازیم.

انواع مهارت های لازم مهم زندگی:

۱٫    مهارت تفکر خلاق

۲٫    مهارت تفکر نقادانه

۳٫    مهارت روابط بین فردی

۴٫     مهارت خودآگاهی

۵٫     مهارت همدلی

۶٫    مهارت ارتباط موثر

۷٫    مهارت مقابله با استرس

۸٫    مهارت مدیریت هیجان

۹٫    مهارت حل مسئله

۱۰٫ مهارت تصمیم گیری

اگر انسانی تمامی این مهارت های دهگانه را در خود داشته باشد، می تواند یک زندگی زیبا و خوبی را بسازد و از تمامی سختی ها به راحتی می تواند عبور کند.

همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم برخی از این مهارت ها را ممکن است در کودکی یاد گرفته باشیم ولی ای کاش همه این مهارت ها را در مدرسه به ما آموزش می دادند! البته به شکل واقعی و اصولی، نه فقط به عنوان یک کتاب و واحد درسی، چون به این شکل الآن هم هست و بود و نبودش یکیست.

می دانم که در بعضی مدارس چنین درسی هست. اما باید دانست که نحوه کار در این کلاس مثل کتابهای دیگر نیست ( گرچه روش های معمول آموزش برای کتاب های دیگر هم کلی ایراد دارد! ).

بماند که خیلی اوقات چنین کلاس هایی از طرف مدیر، معلم، اولیای دانش آموزان و خود بچه ها اصلا جدی گرفته نمی شود چون هیچیک به اهمیت آن دقت نمی کنند و فقط یک کلاس رفع تکلیفی است.

 

دیدگاه ها بسته شده است