مهارت های لازم قبل از ازدواج چه مهارت هایی هستند؟

194

ازدواج یکی از مهمترین بخش های زندگی هر فردی در جهان است. با توجه به بزرگی این مسئله، همه آگاه هستند که ازدواج الزامات و ضروریات بسیاری را میطلبد. یعنی هم قبل از ادواج و در حین زندگی زناشویی موارد بسیاری باید رعایت شود. این موارد معمولاً نیاز به آموزش دارند. از این رو ما در سایت طرحواره در بخش های مختلفی به مقوله ازدواج پرداخته ایم. برای مثال میتوانید مقالات نیمه گمشده را مطالعه کنید. در سری مقالات مهارت های لازم قبل از ازدواج به توضیح مهارت های اساسی که پیش ازدواج نیاز هستند، میپردازیم. در این مقاله، پس از معرفی مهارت های لازم قبل از ازدواج، به توضیح اولین مهارت یعنی خودشناسی خواهیم پرداخت.

مهارت های لازم قبل از ازدواج

معرفی مهارت های لازم قبل از ازدواج

  • خودشناسی
  • تصمیم گیری
  • ابراز محبت کردن
  • ارتباط موثر
  • حل اختلافات
  • مدیریت زمان
  • انعطاف پذیری
  • بخشش
  • خلاق بودن

تک تک این موارد را در مقالاتی جداگانه بررسی خواهیم کرد. حال به توضیح مورد اول، یعنی خودشناسی میپردازیم.

خودشناسی یکی از مهارت های لازم قبل از ازدواج

اولین و ضروری ترین مهارتی که هر انسانی باید در زندگی خود آن را فرا بگیرید مهارت خودشناسی است. یعنی هر فردی در زندگی باید تیپ های شخصیتی، نیازهای پنج گانه و طرحواره های خود را بشناسد و به آن ها آگاه باشد. خودشناسی مهارت بزرگ و مهمی است که حتماً باید آن را جدی گرفت. به همین خاطر اولین مورد از مهارت های لازم قبل از ازدواج خودشناسی است.

برای اینکه بیشتر با طرحواره ها آشنا شوید و مفهوم آن را بدانید، به مقاله طرحواره چیست مراجعه کنید. اما به طور خلاصه میتوان گفت که طرحواره همان تله های شخصیتی است که از کودکی در انسان شکل گرفته و در ذات آن ریشه یافته است. این تله ها تمام جنبه های زندگی فرد را در بر میگیرند؛ طوری که حتی خود او هم نمیداند تمام رفتارها و تصمیماتش در اثر این طرحواره هاست.

مورد بعدی در بحث خودشناسی و شناخت طرحواره ها، تست طرحواره است. به کمک این تست میتوان فهمید که چه طرحواره هایی در وجود انسان وجود دارد. که این خود اولین قدم در خودشناسی و فراگیری مهارت های لازم قبل از ازدواج است. سپس میتوان به رفع تک تک این تله ها پرداخت.

برای انجام این تست چند دقیقه ای، به بخش تست طرحواره مراجعه کنید.

مهارت های لازم قبل از ازدواج

خودشناسی به معنای شناخت احساسات، عواطف، اهداف، برنامه های زندگی، تفریحات و سرگرمی ها، توانایی ها و ضعف ها، ارزش ها و مسئولیت ها، فرهنگ و مذهب، علایق و آرزو ها و استعداد ها می باشد. در یک کلام خودشناسی به معنای شناخت کامل موجودیت فرد است.

طبیعتاً خودشناسی یک مورد اساسی در زندگی است و فقط یکی از مهارت های لازم قبل از ازدواج نیست. تمام مهارت های لازم قبل از ازدواج که در این مقاله به آنها اشاره کردیم، برای داشتن زندگی بهتر نیاز است و نه فقط برای ازدواج. یعنی افراد مجرد هم باید این مهارت ها را فرا گیرند.

همچنین نمیتوان مورد مهمی مانند خودشناسی را با یک مقاله انجام داد. در نتیجه ما مستقیماً گام اول را جلوی پای شما میگذاریم. برای اینکه بتوانید چنین شناختی از خود داشته باشید حتما باید از طرحواره های خود آگاه باشید. سپس باید برنامه ای برای رهایی از آن برای خود پیاده سازی کنید. پس با مطالعه مقاله معرفی شده و سپس انجام تست طرحواره، در فراگیری مهارت های لازم قبل از ازدواج و خودشناسی گام های اول را بردارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.