مهارت مهم زندگی 9 ( مهارت همدلی )

مهارت مهم زندگی ۹ ( مهارت همدلی )

مهارت مهم زندگی ۹ ( مهارت همدلی ): در مقاله مهارت های مهم زندگی به اهمیت مهارت های زندگی و لزوم داشتن آن اشاره کردیم و همینطور بیان کردیم که بعضی از آنها را بلد هستیم و بعضی را فکر می کنیم که می دانیم و باید اصول آن را یاد بگیریم.

ده مهارت کلیدی را بیان کردیم و حال می خواهیم به بررسی یکی دیگر از آن ها بپردازیم.

مهارت همدلی:

مهارت مهم زندگی 9 ( مهارت همدلی )

همدلی یعنی اینکه ما طرف مقابلمان را در هر شرایطی که هست درک کنیم. چه آن شرایط بد و چه خوب است بتوانیم درکشان کنیم و در کنارشان باشیم. فردی که همدل است، دیگران را دوست دارد و دیگران نیز او را دوست دارند و به همدیگر توجه می کنند و یک رابطه عاطفی و خوبی را باهم برقرار می کنند.

برای اینکه فردی بتواند همدلی داشته باشد و رابطه همدلی ایجاد کند باید بتواند خود را جای طرف مقابل بگذارد و شرایط او را حس کند. اگر برای فردی اتفاقی افتاده که باعث ناراحتی او شده باید فرد مقابل بتواند  آن شرایط بد را حس کند و ناراحتی طرف مقابلش را درک کرده و عکس العمل نشان دهد و از فرد مقابل خود حمایت کند. یا اینکه اگر در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و خیلی از موقعیتی که در آن قرار گرفته خوشحال است او نیز خوشحال شده و با او همراهی کند.

مهارت مهم زندگی 9 ( مهارت همدلی )

وقتی که همدلی می کنیم بدین معنی است که انگار ما نیز آن شرایط را تجربه کرده ایم و خودمان را در آن موقعیت قرار داده ایم و کاملا حس مشابهی را تجربه می کنیم.

برای اینکه فردی بتواند مهارت همدلی را در خود داشته باشد، ابتدا باید بتواند خود و احساسات خود را بشناسد و سپس احساسات و عواطف دیگران را بشناسد. بعد از آن دیگران را با همان وضعیت و شرایطی که هست بپذیرد و به آن احترام بگذارد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *