مهارت مهم زندگی 7 ( مهارت مدیریت هیجان )

مهارت مهم زندگی ۷ ( مهارت مدیریت هیجان )

مهارت مهم زندگی 7 ( مهارت مدیریت هیجان )

مهارت مهم زندگی ۷ ( مهارت مدیریت هیجان ): در مقاله مهارت های مهم زندگی به اهمیت مهارت های زندگی و لزوم داشتن آن اشاره  کردیم و همینطور بیان کردیم که بعضی از آنها را بلد هستیم و بعضی را فکر می کنیم که می دانیم و باید اصول آن را یاد بگیریم.

ده مهارت کلیدی را بیان کردیم و حال می خواهیم به بررسی یکی از آن ها بپردازیم.

مهارت مدیریت هیجان:

مهارت مهم زندگی 7 ( مهارت مدیریت هیجان )

همه ما در زندگی خود هیجانات مختلفی از جمله غم و شادی و خشم و ترس و لذت و … را تجربه کرده ایم که در زندگی ما بسیار زیاد تاثیر گذاشته است. اگر نتوانیم این هیجانات را به درستی مدیریت کنیم ممکن است که آسیب های بدی به ما وارد شود.

فرض کنید وارد خانه خود می شوید و خانواده تان، شما را سورپرایز کرده و یک جشن بابت موفقیتی که کسب کرده اید گرفته اند. اگر نتوانید هیجانات خود را کنترل کنید ممکن است که به شما شوک وارد شود. به مرور زمان شوکهای ریز و درشت باعث می شود که دچار بیماری های مختلف عصبی بشوید.

بنابراین باید مهارت مدریت هیجانات خود را فرا بگیرید تا در چنین مواقعی بتوانید به خوبی خود را کنترل کنید.

البته کنترل کردن به این معنی نیست که شما از این سورپرایز و جشن لذت نبرید بلکه مدیریت کردن باعث جلو گیری از همان شوک ها می شود و لذت بودن در آن جشن را برای شما دوبرابر می کند.

برای اینکه بتوانید این هیجانات را مدیریت کنید ابتدا باید آن هیجانات را به خوبی بشناسید و بعد راه های مدیریت آن را یاد بگیرید و بکار ببرید.

در شناخت هیجانات، فرد باید بتواند هیجانات و احساسات افراد دیگر را نیز درک کند و بشناسد و از آن ها کمک بگیرد تا هیجانات خود را بتواند بهتر  مدیریت کند.

همه ما انسان ها گاهی در مدیریت هیجاناتمان ممکن است به مشکلاتی برخورد بکنیم ولی باید به مسیرمان ادامه بدهیم و این مهارت را در خود پیاده سازی کنیم.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *