مهارت تصمیم گیری چه تأثیری در بهبود زندگی دارد؟

1,301

دهمین مهارت مهم زندگی: تصمیم گیری 

در پایان لیست ۱۰ مهارت مهم زندگی، به مهارت تصمیم گیری میرسیم. این واضح است که تصمیم گیری تقریباً در تمام زمینه های زندگی انسان دخیل بوده و نقشی زیربنایی دارد. در کنار تصمیم های دیگر، برخی تصمیم های بسیار مهم در زندگی وجود دارند که تا آخر عمر در زندگی اثر دارند و اثر آنها به قدری بزرگ است که تعیین کننده مسیر زندگی فرد است.

تصمیم گیری

مهارت تصمیم گیری

انسان در زندگی خود تصمیم های کوچک و بزرگ بسیاری میگرد و تقریباً هر روز در حال تصمیم گرفتن است. در واقع برای انجام هر حرکتی در زندگی باید تصمیمی گرفت؛ از جمله زمینه هایی که ما در آن مجبور به تصمیم گرفتن هستیم، میتوان موارد زیر را نام برد:

  • مسائل مالی زندگی شخصی و کاری
  • مسائل روزمره
  • روابط عاطفی و اجتماعی
  • تصمیم های بزرگ مانند انتخاب رشته، زمینه شغلی، انتخاب همسر و …

تصمیم گیری

در نتیجه میتوان گفت که تصمیم گیری یکی از مهمترین مهارت هایی است که هر انسانی باید در زندگی خود بدست بیاورد. البته شاید تصمیم گیری در زمینه های مختلف نیاز به دانش خاص آن زمینه را داشته باشد اما در کل روش تصمیم گیری یکی است.

این تصمیم گیری های انسان است که مسیر زندگی او را مشخص می کند و اگر بتواند در مسیری که طی می کند به درستی تصمیم گیری کند، به مقصدی که می خواهد میرسد؛ اما اگر نتواند به درستی تصمیم گیری کند به راهی می رود که او را از مقصدش دور خواهد کرد.

برای مثال فرض کنید به شما دو شغل پیشنهاد شده است و باید یکی از آن ها را انتخاب نمایید. اگر مهارت تصمیم گیری را به خوبی بلد نباشید ممکن است انتخاب اشتباهی انجام دهید و در نتیجه، از شغلی که انتخاب کرده اید و از وضعیت آن تا آخر ناراضی باشد.

پس می بینیم که داشتن چنین مهارتی چقدر اهمیت دارد و تا چه میزان باید به آن توجه کرد. با یاد گرفتن این مهارت می توانیم اهداف دقیق و واقع بینانه ای را انتخاب کنیم و از میان راه حل های موجود بهترین را انتخاب کرده و اجرا کنیم.

تصمیم گیری

 

یکی از مزیت های داشتن مهارت در تصمیم گرفتن این است که مسئولیت پذیری را به ما می آموزد و کمک می کند تا مسئولیت انتخاب هایمان را بپذیریم و هر اتفاقی در آن زمینه میفتد را قبول کنیم. در واقع مسئولیت هایی که هر انسانی باید در زندگی بپذیرد همه بخاطر انتخاب های اوست و این نکته بسیار مهمی می باشد.

تصمیم گیری زمانی به وجود میاید که ما بیش از یک گزینه داشته باشیم. چراکه اگر یک گزینه داشته باشیم عملاً نیاز به گرفتن تصمیم نیست. 
از طرفی همواره انسان درگیر این است که زمان مناسب برای تصمیم گرفتن چه موقع است و نمیداند که باید بیشتر فکر کند یا نه. مشکل دیگری که در این کار پیش میاید این است که ما نمیدانیم در چه مواقعی باید به حرف دل خود گوش کنیم و چه زمانی باید از عقل خود پیروی کرد.
یادگیری و تقویت مهارت تصمیم گیری برای افرادی خاصی نیست و تقریباً تمام افراد نیاز به این مهارت دارند چراکه در بالا گفتیم نیاز به این مهارت در زندگی روزمره و همچنین در تمام اتفاقات مهم زندگی بسیار احساس میشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.