مهارت های لازم قبل از ازدواج: مهارت ارتباط موثر

372

در سری مقالات مهارت های لازم قبل از ازدواج، به مهارت هایی که در زندگی حتماً باید فرا گرفت، اشاره کردیم. اما دلیل اینکه این مهارت ها را، لازم برای ازدواج معرفی میکنیم، این است که بدون آنها ازدواج پایداری نمیتوان داشت. حال به توضیح یکی دیگر از این مهارت ها، یعنی مهارت ارتباط موثر میپردازیم.

مهارت ارتباط موثر

تعریف مهارت ارتباط موثر

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، مهارت ارتباط موثر چیزی است در کل زندگی نیاز است. اما ازدواج که یک رابطه عمیق و طولانی مدت است، نیاز به ارتباط قوی تری دارد. در نتیجه طرفین حتما باید دارای چنین مهارتی باشند. برای مطالعه تعریف کامل این مهارت، میتوانید به مقاله ارتباط موثر مراجعه کنید.

مهارت ارتباط موثر کمک میکند تا ارتباطی سودمند با طرف مقابل داشته باشیم. یعنی اینکه بتوانیم با طرف مقابل طوری برخورد کنیم و ارتباط بگیریم که در نهایت به خواسته خود برسیم. همچنین فرد مقابل هم از این برخورد و این ارتباط راضی باشد.

اگر از بین یک زوج هردوی آنها دارای مهارت ارتباط موثر باشند، این ازدواج در حد ممکن شکوفا خواهد شد. چراکه هردوی آنها میدانند چگونه با طرف مقابل خود ارتباط برقرار کنند. هردوی آنها شکاف های ارتباطی همدیگر را میشناسند و با مهارتی که دارند، سعی در ایجاد بهترین ارتباط میکنند.

اهمیت فراگیری مهارت ارتباط موثر

یادگرفتن مهارت ارتباط موثر در رسیدن به هماهنگی، رضایت و آرامش نقش بسیار مهمی دارد. فرض کنید که شما در حال صحبت با شخص جدیدی هستید، اگر نتوانید به صورت موثر با او صحبت کنید احتمالا آن رابطه به نتیجه نمیرسد. و تلاش شما برای ایجاد یک رابطه جدید از بین خواهد رفت. بنابراین یادگرفتن این مهارت بسیار ضروری است.

مهارت ارتباط موثر

برای مثال با دانستن این مهارت میدانید که در ابتدا باید به حرف های شخص مقابل گوش فرا دهید. پس از شنیدن حرف ها و خواسته های او، طبیعتاً بهتر میتوان پاسخ داد. اگر ارتباطی به این شکل ادامه یابد قطعاً به نتیجه خواهد رسید. البته باید دانست که داشتن این مهارت لزوماً برای شروع یک رابطه نیست. بلکه برای ادامه ارتباطات قدیمی هم به این مهارت نیاز داریم و باید حتماً آن را فرا گرفت. یعنی اگر ارتباطاتی تا به حال داشته ایم و به هر شکل تا امروز ادامه یافته است، میتوان با فراگیری این مهارت سعی در بهبود آنها کرد.

در یک جمله، مهارت ارتباط موثر یعنی خوب گوش کردن، خوب حرف زدن و خوب تجزیه و تحلیل کردن صحبت ها و رفتار های شخص مقابل.

زوجی که می خواهند باهم ازدواج کنند باید ویژگی های رفتاری جنس مقابل خود را بشناسند؛ همچنین باید واکنش های مناسب و درست سازگار با آن را نشان دهند. در این صورت هردو به خواسته خود میرسند و رفته رفته این ارتباط عمیق تر میشود.

به عنوان مثال، آقایی که می داند خانم ها نیاز به فردی دارند که در هنگام صحبت به همه حرف هایشان گوش دهد، میتواند در چنین مواقعی واکنش درست را از خود نشان دهد. با این کار او میتواند ارتباط عمیق تری ایجاد کرده و جلوه زیبایی از خود به جا بگذارد.

البته باید دانست که فراگیری مهارت ارتباط موثر باید منجر به تغییر رفتار شود. یعنی تنها دانستن این چیزها کافی نیست و باید در رفتار خود آن را نشان داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.