مقابله با استرس مهارت مهم زندگی است

323

ششُمین مهارت مهم زندگی: مهارت مقابله با استرس

مهارت مقابله با استرس یکی دیگر از مهارت های مهم زندگی است که هر فردی در زندگی خود به آن نیاز دارد. هر تغييري در زندگي يك استرس است که نیاز به سازگاری فرد دارد. این طبیعی است که هر تغییری نظم معمول انسان را به هم بزند او را مجبور به سازگاري با شرايط جديد كرده و استرس ايجاد مي‌كند. حال این استرس میتواند بسیار کوچک باشد مانند شلوغی اتوبوس یا بسیار بزرگ باشد مانند فوت عزیزان. در هر صورت هر انسان به طور مکرر با استرس های مختلف مواجه میشود و نیاز به مهارت مقابله با استرس دارد.

مقابله با استرس

مهارت مقابله با استرس

استرس چه شديد باشد و چه ضعيف، مسلماً واكنش‌هاي عاطفي متنوعي را در فرد بر مي‌انگيزد و باعث بروز احساساتي همچون اضطراب، خشم و .. مي‌شود. با آموزش برخي مهارت‌هاي مقابله‌اي مي‌توان فشارهاي رواني موجود را كنترل كرد و از ايجاد برخي فشارها جلوگيري نمود. استرس‌ هم خود فرد و هم محيط را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

استرس مي‌تواند يك فرد را در هم بشكند، فرد ديگري را به مبارزه وا دارد و به فرد ديگري درس جديدي بدهد.

در دنیای مدرن امروزی، انسان ها پر از فشار های عصبی هستند و بخاطر موارد کوچک و بزرگی که در اطرافشان اتفاق میفتند، دچار تنش هایی می شوند و اگر این تنش ها و فشار ها را نتوانند از خود دور کنند، در زندگی با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

یکی از مهمترین مهارت هایی که انسان باید آن را بیاموزد مهارت مقابله با همین فشار های عصبی و تنش ها است که ما به صورت کلی استرس می نامیم.

مقابله با استرس

اگر نتوانیم این استرس را کنترل کنیم در طولانی مدت و گذشت زمان باعث بروز آسیب های جسمی و روانی زیادی می شود. بنابراین حل کردن چنین موضوعی از اهمیت بالایی برخوردار است و لازمه آن داشتن مهارت مقابله با استرس است.

 

بازهم مانند بسیاری از مهارت های دیگر بایستی این مهارت را در کودکی یاد میگرفتیم اما حال که چنین اتفاقی نیفتاده است، زمانی که از اهمیت آن باخبر شده ایم دست به کار میشویم.

شناسایی هیجانات مثبت و منفی در مهارت مقابله با استرس

با یادگیری این مهارت می توانیم هیجانات مثبت و منفی را در درون خود و دیگران بشناسیم و در زمان وقوع تشخیص دهیم و بتوانیم با تکنیک های مربوط به آن، با استرس مقابله کرده و آن را کنترل کنیم.

زمانی که بتوانیم این مهارت را در خود به وجود بیاوریم، می توانیم در همه شرایط آرامش خود را به خوبی حفظ کنیم.

مقابله با استرس

در مقابله با استرس ۳ عامل وجود دارد که در زیر بیان میکنیم:

  • ویژگی تحریک کننده تنش زا: میزان آسیب رسانی این محرک ها بستگی به آن دارد که در چه حد انسان بتواند آنها را کنترل کند.
  • ویژگی های شخصی: میدانیم این ویژگی ها در هر شخص متفاوت است و برخی بسیار حساس و برخی بسیار مقاوم هستند. در تست های شخصی نیز هر فردی به یک رویداد مشابه واکنش متفاوت نشان میدهد.
  • راهکارهای مقابله ای: طبیعتاً هر فردی در مقابله با استرس راهکارهای متفاوتی پیش رو میگرد و اگر حمایت اطرافیانش را داشته باشد، ممکن است موفق به مقابله شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.