مفهوم عشق واقعی چیست؟

4,237

در مقاله قبلی با نام آشنایی با اصول عاشقی، اهمیت این اصول را توضیح دادیم. در واقع میخواهیم ببینیم به زبان علمی عشق واقعی چیست؟ از نظر روانشناس ها و روانپزشک ها، درست است که در عشق هیجانات نقش اصلی را بازی می کنند؛ اما عقل را نمیتوان حذف کرد و اصولاً هیجان بدون منطق، ما را به سمت اختلالاتی راهنمایی می کند که حتماً فرد باید پی درمان آن برود وگرنه همواره مشکلات جدی خواهد داشت. پس نیاز داریم در کنار اصول عاشقی، ببینیم عشق واقعی چیست؟

عشق واقعی

 

تعریف عشق واقعی

براساس جمله‌ی معروف از فیلم داستان عشق (Love Story)، عشق یعنی فرد اصلاً مجبور به عذرخواهی نشود. اما زمانی‌ که از کارشناسان درباره‌ی عشق واقعی سؤال می‌شود، کمی به فکر فرو می‌روند. شاید به‌ این‌ دلیل باشد که عشق واقعی برای افراد مختلف تعاریف متفاوتی دارد.

دکتر ندر می‌گوید:

عشق واقعی به این معنی است که بخواهید میزان سلامتی، رفاه و خوشبختی فرد مقابل‌ بیشتر از سلامتی، رفاه و خوشبختی شما باشد. زمانی که مراقب کلمات، افکار و فعالیت‌هایتان هستید، به‌ویژه اگر سعی می‌کنید که این رفتار برای فرد مقابل‌ خوش‌آیند باشد، عملاً شما عاشق شده‌اید.

نکته اینجاست که یک انسان سالم، هم نیاز به بخش منطقی مغز دارد و هم بخش احساسات. در هیچ موضوع و زمینه ای نمیتوان تنها یک بخش از مغز را استفاده کرد. منظور از این مقالات و مطالب تنها راهنمایی افرادی است که به طور نادرست با عشق برخورد میکنند. یا اینکه هر چیزی را به معنای عشق واقعی در نظر میگیرند.

اهمیت عشق واقعی چیست؟

عشق مثل یک طعم شیرین، می تواند زندگیان را لذت بخش تر کند. اما این شیرینی برای یک عده تبدیل به حواشی و کارهای نامعقول میشود. برای بعضی ها هم خیلی سریع تلخ می شود و فراریشان می دهد. برای بعضی های دیگر هم کاملاً عادی می شود که فقط و فقط یک دلیل دارد؛ آن هم اینکه آن ها رسم و قواعد بازی که همان عشق واقعی است را نمی دانند.

عشق واقعی

قواعد درست بازی چیست؟ به نظرتان اگر چند نفر توپ را در زمین بازی بیندازند و به سمت آن حرکت کنند، این میشود فوتبال؟ طبیعتاً خیر. این نوع بازی، همان لذتی را نخواهد داد که وقتی با اصول فوتبال بازی کنند. زندگی و عشق هم همین است. قواعد زندگی و عشق حقیقی را باید بلد بود تا بتوان خوب بازی کرد و لذت برد.

عشق واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که فرد به‌اندازه‌ کافی به طرف مقابل‌ اجازه دهد که با داشتن امکانات و زمان لازم، به آن‌ چیزی که می‌تواند باشد، تبدیل شود.
سوال مهمی که همیشه در این روابط به ظاهر عاشقانه پیش میاید، این سوال است: آیا اگر فردی می‌گوید که «اگر من را دوست داری، باید…»، این عشق واقعی است؟ مطمئناً خیر.
همچنین دکتر کاتلین هندریکس و دکتر گی هندریکس (نویسندگان کتاب عشق ابدی) می‌گویند:
“عشق حقیقی زمانی ایجاد می‌شود که فرد از یک تعهد ناخودآگاه به‌سمت تعهد خودآگاه پیش می‌رود. زمانی‌که مردم می‌گویند داشتن رابطه واقعاً کار سختی است؛ این بیانی از تعهد ناخودآگاه است”.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.