مفهوم طرحواره و نقش آن در زندگی

1,171

به طور کلی در چند مقاله مختلف اشاراتی به مفهوم طرحواره داشته ایم. اما در این مقاله اختصاصاً میخواهیم ببینیم که مفهوم طرحواره چیست؟ البته برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله طرحواره چیست هم مراجعه کنید.

مفهوم طرحواره

مفهوم طرحواره

طرحواره ها همان تله های شخصیتی فرد هستند. این طرحواره ها مانند مجموعه ای حافظه هستند که محتوا و اطلاعات آن را هر شخص در طول زمان پر می کند. یک حافظه مانند مموری موبایل یا کامپیوتر را در نظر بگیرید که به کامپیوتر وصل می کنید و اطلاعاتی را داخل آن ذخیره می کنید.

طرحواره ها هم به همین صورت شکل میگیرند. یک حافظه طرحواره ای، از اطلاعات، اتفاقات و باور هایی تشکیل شده که در ذهن هر فرد ذخیره شده است. همانطور که روند ذخیره سازی و پر شدن حافظه مموری ها یک مسیری را طی می کند، در روند ذخیره سازی و شکل گیری حافظه طرحواره ها هم باید یک روندی طی شود. این روند به شرایط محیطی، تربیتی و فضای خانواده مربوط است. وجود خانواده در نحوه پرشدن حافظه و محتوای آن بسیار تاثیر گذار است.

به طور خلاصه، مفهوم طرحواره ریشه در عمق شخصیت فرد دارد. چراکه طرحواره ها از کودکی و زیر ۵ سال شروع به شکل گیری میکنند و عمیق میشوند. همزمان که کودک بزرگ میشود، طرحواره های او نیز ریشه بزرگ تری ایجاد میکنند.

تاثیر این مجموعه حافظه در فرد چیست؟

مجموعه حافظه همانند یک فیلتر عمل می کند. یعنی در مقابل تمامی ورودی های ذهنی می ایستد و همه آنها را بررسی می کند. وهرچیزی که فرد میبیند و میشود و برایش اتفاق میفتد از این فیلتر رد میشود. پس از بررسی، این اطلاعات اجازه عبور به مغز را دارند.

طرحواره ها حتی تمامی اطلاعاتی که در مغز وجود دارد را نیز بررسی می کنند. یعنی تمام باورها، عقاید، اعتقادات فرد ریشه در این طرحواره ها دارد. مفهوم طرحواره به نوعی شبیه یک آنتی ویروس در کامپیوتر است. طوری که همه اطلاعات ورودی و خروجی را ابتدا بررسی کرده و از فیلتر امنیت خود رد می کند. در واقع میتوان در توضیح مفهوم طرحواره چنین گفت:

طرحواره تمام اطلاعات را با چهارچوب و قوانین خود سانسور کرده و منتشر میکند.

بعد از رد شدن از فیلتر، اطلاعات دسته بندی و نظم داده میشوند. درست همانند فردی که اطلاعاتی را داخل کامپیوتر قرار می دهد و پوشه های مختلف آن را نظم می دهد.

نتیجه چیست؟

حال که چنین حافظه قوی در ذهن شکل میگیرد، میتواند نتایج مختلف داشته باشد. در این بخش تنها اشاره کوتاه و کلی به تأثیرات این حافظه ها میکنیم.

طرحواره ها در ذهن شکل میگیرند و مدیریت کامل منطق و احساس را به دست میگیرند. البته این درمورد همه صادق نیست و ابتدا باید وجود طرحواره تشخیص داده شود. طرحواره ها ۱۸ مورد هستند که با انجام تست طرحواره میتوانید بفهمید که آیا شما طرحواره ای دارید و اگر دارید کدام یک از آنهاست.

پس از تشخیص نوبت به درمان و رهایی از طرحواره ها میرسد که اصلی ترین منبع شما کتاب جیرینگ است. مقالات سایت و مخصوصاً بخش طرحواره درمانی هم کمک زیادی میتوانند بکنند.

خرید کتاب جیرینگ

1 نظر
  1. […] مقالات قبلی به بررسی تعریف طرحواره و قسمت های مختلف آن پرداختیم و در این مقاله  می خواهیم […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.