معرفی طرحواره ۴

48

معرفی طرحواره ۴

 

خب تا حالا گفتیم که ۱۸ طرحواره شناخته شده است و جالب است بدانید که ۱۷ تا در کودکی و فقط یکی در نوجوانی ساخته می شود. این را هم یادتان باشد که هر چه سن تشکیل طرحواره ها کمتر باشد کار سخت تر می باشد و تاثیر مخرب آن بیشتر است و درمان آن هم با مشکلات بیشتری رو به رو است.

این را گفتم که بدانیم که کار بزرگ و مهم و سختی را پیش رو داریم . اما از یک طرف، این را هم می دانیم که مسئله هر چه بزرگتر،  مهمتر و سخت تر باشد حل کردن آن کیف بیشتری دارد.

بچه ها برای بدست آوردن توجه و عشق و علاقه  پدر و مادرشان تن به هر کاری می دهند و همان جا است که با رفتارمان به آنها پیام می دهیم که: تو لایق و شایسته عشق هستی و ما کاملا آماده ایم که هر زمان که خواستی در کنارت باشیم و یا برعکس با رفتارمان به آنها این پیام را می دهیم که تو بی ارزش هستی و هر کاری هم که بکنی نمی توانی نظر من را جلب کنی!

پدر و مادرها با مراقبت های به موقع و آزاد گذاشتن های بجا، به آنها یاد می دهند که از عهده کارهای خودشان بر بیایند و با عرضه است و یا این را می رسانند که تو یک موجود آسیب پذیرهستی که هر لحظه باید مراقبت باشند تا اتفاق بدی برایت نیوفتد.

قدرت پدر و مادرها را می بینید؟ ما می توانیم کاری کنیم که احساس با ارزش بودن یا نبودن بکند می توانیم موجود شاد و خوش بین یا مضطرب و غمگین بسازیم می توانیم این حس را در او بوجود بیاوریم که دنیا زیباست و می شود از هر لحظه آن لذت برد یا برعکس آن به او یاد بدهیم که دنیا جای ترسناکی است که نمی شود خیلی به آن اعتماد کرد و خیلی چیزهای دیگر را می توانیم به آنها یاد بدهیم.

حالا باید ببینیم یک بچه می خواهیم شاد و رها یا اسیر و در بند؟!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.