مشاور زوج درمانی چه وظایفی دارد؟

645

می دانیم که در اغلب ازدواج ها، بین زن و مرد همواره اختلافات عقیده ای، سلیقه ای و… وجود داشته است. این تفاوت ها گاهاً موجب اختلافات بین زوجین و در نتیجه سردی رابطه بین آنها می شود. در این هنگام مشاوره ازدواج می تواند با استفاده از تخصص خود و همچنین به کمک سؤالات مشاوره ازدواج مناسب، مشکلات بین زوجین را تا حدود زیادی حل کند. اما وظایف یک مشاور زوج درمانی چیست؟

وظایف مشاور زوج درمانی

یک مشاور ازدواج متخصص، می تواند زن و مرد را برای پیدا کردن مشکل اصلی زندگی شان راهنمایی کند. ضمن این که به آنها کمک می کند که بتوانند تفاوت های یکدیگر را بپذیرند و مهارت حل اختلافات را یاد بگیرند. همچنین می تواند تشخیص دهد که آیا مشکلات بین زوجین قابل رفع هست یا خیر.

مشاور زوج درمانی

برای پذیرش تفاوت های یکدیگر باید به این نکته توجه کنیم که هر انسانی شخصیت خاص خود را دارد. بنابراین این طبیعی است که با همسر خود، اختلافاتی در سلایق، علایق، عقاید، نظرات و… داشته باشیم. اما می توان با احترام به حریم خصوصی یکدیگر و تفاوت های موجود، زندگی شادتری داشت.

همچنین مشاور ازدواج می تواند مشکلات روانشناختی زن و مرد، که موجب ایجاد اختلاف بین آنها می شود را تشخیص دهد. به طور مثال اگر یکی از طرفین دچار سوء مصرف مواد، تجربیات بد در دوران کودکی،  افسردگی های ناشی از آن و… باشد، مشاور زوج درمانی می تواند آنها را تشخیص دهد و به روانشناس یا پزشک مربوطه ارجاع دهد. پس از اینکه این مشکلات رفع شدند، مشاوره ازدواج می تواند ادامه پیدا کند.

مشاور زوج درمانی

مشاوره خصوصی یا گروهی

مشاور زوج درمانی باید به صورت خصوصی و گروهی، با زوجین ملاقات داشته باشد و به صحبت های آنها گوش فرا دهد. گاهی اوقات به درخواست مشاور، فقط زن در جلسه مشاوره حضور پیدا می کند تا صحبت های او را در غیاب همسر، بشنود. همچنین این شرایط برای مرد نیز فراهم می شود.

البته مشاوره باید به صورت سه نفره نیز انجام شود. حضور زوجین با یکدیگر در جلسه مشاوره باعث می شود که آنها بتوانند ساده تر مشکل زندگی خود را ریشه یابی کنند. رمزگشایی این معما نیز به عهده مشاور است. همچنین او با یادآوری مرزها و قوانین، زن و مرد را تشویق به درک بیشتر حریم یکدیگر می کند.

نقش مشاور ازدواج

یک مشاور زوج درمانی نقش یک راهنمای آگاه، متخصص و بی طرف را دارد. او با فراهم کردن یک فضای امن و قابل اعتماد، به زوجین این امکان را می دهد که صادقانه و امیدوار به رفع مشکلات، در مورد اختلافات بین خود صحبت کنند.

مشاور، کاملاً آگاه و مسلط بر مشاوره ازدواج و مسائل آن می باشد. در نتیجه به راحتی تشخیص می دهد که فرد در گفتار خود صادق هست یا خیر. او می تواند تشخیص دهد که یکی از طرفین قصد تحت تأثیر قرار دادن و کنترل او را دارد یا خیر. بنابراین مشاور با تسط کامل بر هر دو  طرف می تواند در ضمن بی طرف بودن، تحت تأثیر قرار نگیرد.

اغلب مشاوران، زن و مرد را کمک می کنند تا با صحبت با یکدیگر به یک نتیجه صحیح برسند. همچنین به زوجین می آموزند که چگونه مؤثرتر به حرفهای یکدیگر گوش دهند. ضمن اینکه به هیچ وجه در مورد جدا شدن و یا نشدن آنها بحثی نمی کنند.

مشاور زوج درمانی

به طور مثال یک مشاور زوج درمانی به خانم توصیه می کند که “وقتی لباس کثیف همسرت را روی زمین مشاهده کردی، بداخلاقی نکن و فریاد نزن”. در مقابل می توانی از جمله “لطفاً به وقت من هم احترام بگذار و قبل از خارج شدن از منزل لباسهایت را از زمین بردار” استفاده کنی.

اما اگر به دلایلی مانند اهداف شخصی هرکدام از زوجین، تقابل این اهداف با یکدیگر و… زندگی مشترک به بن بست برسد، نقش مشاور زوج درمانی در این مرحله تا حدودی متفاوت خواهد بود. مشاور در اینجا باید تلاش بیشتری برای بازگشت دو طرف رابطه داشته باشد.

او باید زوجین را تشویق به توجه بیشتر به یکدیگر کند و کاری کند که آنها دوباره همانند اوایل رابطه و ازدواجشان به یکدیگر اهمیت دهند. علاقه زمان ازدواج را یادآور شود و بیاموزد که گذشت و اندکی تغییر متقابل می تواند زندگی و خانواده آنها را حفظ کند.

مشاور زوج درمانی

مهم ترین قوانین ازدواج

اساسی ترین قوانین ازدواج گاهاً به فراموشی سپرده می شوند. اما اگر این قوانین را به یاد داشته باشیم، زندگی مشترک موفق تری خواهیم داشت. از مهم ترین قوانین این است که همواره به یاد داشته باشیم که ما یک تیم هستیم و فقط با متحد شدن، می توانیم به اهداف و آرزوهای خود برسیم. بنابراین به رفتار خود توجه کافی داشته و بهترین رفتاری که می توانید را با همسر خود داشته باشید.

این موارد ممکن است جزئی به نظر برسد. اما ریشه اغلب مشکلات زوجین همین مسائل هستند. در اصل مشاور زوج درمانی وظیفه یادآوری آنها را به عهده دارد.

1 نظر
  1. م. ک از تبریز می گوید

    به نظر بنده در کشور ما خود اکثر مشاورین مهارتهای کافی برای ارتباط برقرار کردن با ارباب رجوع خود را ندارند و صرفاً مدرک روانشناسی را گرفته اند بطوریکه یک روانشناس موفق می بایست مهارت کافی در صحبت کردن ، گوش دادن و کنکاش در مشکلات زناشویی افراد را داشته باشد . اینجانب با توجه به مراجعه به چندین مشاور مختلف این را متوجه شده ام که گاهاً بنده قبل از اینکه در محاصره علمی و برخوردی یک مشاوره خبره واقع بشوم خودم متوجه این موضوع شده ام که اکثراً در جایگاه نفری بوده ام که مساعل روانشناختی بحث را بهتر توجیه یک روانشناس کنم به عبارتی دیگر با نوع تیپ شخصیتی و رفتاری روانشناسم خودم را تطبیق داده ام در حالیکه یک روانشناس حاذق بایستی از هر نظر مسلط به رفتار شخص مراجعه کننده باشد و کلمه به کلمه از نوع حرف زدن طرف مشکلات گفتاری و شخصیتی فرد را بشناسد نه اینکه در جایگاه یک وکیل دادگستری نشسته و نود درصد زمان مشاوره را فقط در اختیار فرد رجوع کننده گذاشته و صرفاً طرفین دعوا را در اصلاح رفتار یکدیگر راهنمایی کند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.