مشاوره کودک چه زمانی ضروری است؟

709

زمانی که کودکی مبتلا به مشکلات روحی و یا رفتاری باشد، مراحل درمانی او هر چه سریع تر آغاز شود پاسخ بهتری حاصل خواهد شد. مشاوره کودک در چنین مواقعی بسیار کمک کننده است. اما گاهاً نیازی به درمان نیست و باید از درمان غیر ضروری و هزینه های اضافی جلوگیری کرد.

زمانی که مراجعه به مشاوره کودک ضروری است

برخی مواقع تعلل در مراجعه به مرکز مشاوره کودکان پیامد های خوشایندی نخواهد داشت و باید از مشاور کمک گرفت. به طور مثال زمانی که کودک دچار اختلالات غذایی است هر چه سریع تر درمان شود بهتر خواهد بود. چرا که این موضوع می تواند در طولانی مدت بر سلامت جسم او تأثیرات جبران ناپذیر بگذارد.

مشاوره کودک

به علاوه، در مواقعی که سابقه اختلالات روحی و روانی در خانواده وجود داشته باشد، بهتر است که بیشتر مراقب کودک بود. چرا که سابقه بیماری های روانی در خانواده، کودک را از لحاظ روحی، روانی و عاطفی آسیب پذیرتر می کنند. در صورت مشاهده هر گونه علائم، مراجعه به مشاوره کودک الزامی است.

اگر در کودک علائم آسیب رساندن به خود مشاهده شود، باید هر چه سریع تر تحت درمان قرار گیرد. این رفتار بسیار خطرناک است و ممکن است نشان دهنده یک سری بیماری های روانی جدی باشد.

برخی از بیماری های روانی کودکان گاهاً می تواند از جانب طرحواره ها نیز باشد. اکثریت ۱۸ طرحواره موجود، ریشه در کودکی افراد دارند. بنابراین در برخی مواقع می توان با استفاده از طرحواره درمانی بیماری کودک را درمان کرد. مشاوره کودک

چه زمانی بهتر است کمی صبر کرد؟

برخی از حوادث در زندگی ممکن است موجب تغییراتی در روحیات کودک شود. این تغییرات می تواند قسمتی از پروسه سازگاری و انطباق با شرایط جدید باشد. به طور مثال در مواقعی مانند تغییر مدرسه، اضافه شدن خواهر و یا برادر جدید به خانواده و… تغییراتی در روحیات کودک ایجاد شود. در چنین مواقعی احتمالاً نیازی به مشاوره کودک وجود نداشته باشد و پس از مدت زمانی کوتاه مشکل برطرف شود.

تغییر مدرسه و آشنا شدن با افراد جدید ممکن است برای کودک دشوار و استرس زا باشد. اما می توان روش های برقراری ارتباط سالم با همکلاسی ها را به کودک آموزش داد و او را در ارتباط برقرار کردن با همکلاسی های جدیدش یاری نمود.

مشکلات رفتاری که نیاز به مشاوره کودک دارند

اگر رفتار کودک موجب مشکلات جدی در مدرسه شود و یا زندگی خانواده اش را مختل کند، باید مراحل درمانی را طی کند. رفتارهای مخرب،‌ ویران گر و خطرناک می تواند نشاندهنده افسردگی و یا سایر بیماری های روحی و روانی در کودکان باشد.

مشاوره کودک

برای رفع مشکلات رفتاری کودک می توان از مشاوره کودک کمک گرفت. یک متخصص رفتاردرمانی کودک می تواند در تشخیص و درمان مشکلات رفتاری او بسیار کمک کننده باشد. بیماری های روانی کودکان گاهاً بسیار جدی است. در نتیجه بهتر است تعللی صورت نگیرد.

مشکلات عاطفی که نیاز به مشاوره کودک دارند

اگر کودکی برای مدت طولانی استرس، اضطراب، غم و علائمی از این دست داشته باشد احتیاج به کمک دارد. این بیماری بخش مهمی از زندگی کودک را از بین می برد و باعث می شود که او نتواند مانند هم سن و سالان خود دوران کودکی عادی داشته باشد. در نتیجه باید درمان مشکلات عاطفی کودک را به صورت جدی پیگیری کرد.

به طور مثال اگر کودک با ترسی دائمی زندگی کند، در نوجوانی به فردی تبدیل می شود که نمی تواند دور از خانواده زندگی کند و یا نمی تواند با دوستان خود به اردوهای مدرسه برود. این کودک در بزرگسالی نیز از جامعه عقب می ماند و توانایی موفقیت در امور شخصی و حتی شغلی خود را نخواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.