مشاوره و درمان افسردگی

538

افسردگی باعث ایجاد احساس بدبختی و ناامیدی از زندگی در انسان می شود. اما باید امیدوار بود که حتی برای شدیدترین افسرگی ها هم روش هایی برای درمان وجود دارد. در حالت های خفیف می توان با استفاده از روش های طبیعی، به درمان افسردگی و رفع استرس و اضطراب خود پرداخت. اما برخی مواقع به مشاوره و درمان افسردگی با روش های دیگری نیاز است. مانند روش های دارویی، رفتاردرمانی و… .

روش های درمانی برای همه افراد یکسان نیست و برای درمان اصولی، باید از مشاور و روانشناسان مربوطه کمک گرفت. مشاور و روانشناس متخصص با انواع مختلف بیماری های روحی آشنا است و به روش های درمانی مختص هرکدام از آنها نیز آگاه می باشد.

مشاوره و درمان افسردگی

نکات مهم در مسیر درمان

در مورد افسردگی خود مطالعه کنید. در این صورت می توانید تشخیص دهید که آیا علائم شما در مورد افسردگی است یا مشکلات جسمی. اگر چنین نباشد، در ابتدا باید آنها درمان شوند.

پیدا کردن یک روش درمانی مناسب،‌ زمان بر است. در مسیر درمان ممکن است آزمون و خطای زیادی لازم باشد. حتی ممکن است مجبور به مراجعه به پزشکان و روانشناسان متعددی شد. مشاوره و درمان افسردگی گاهاً ممکن است خسته کننده و غم انگیز به نظر برسد. اما باید صبور بود و درمان را رها نکرد.

فقط به استفاده از دارو بسنده نکنید. با وجود اینکه دارو تسکین دهنده بیماری است؛ اما استفاده طولانی مدت‌ از آن مضر است. به طور مثال ورزش می تواند جایگزین خوبی برای داروها باشد. در حالی که مانند دارو، هیچ گونه عوارض جانبی نخواهد داشت.

روابط اجتماعی خود را تقویت کنید. هر چه بیشتر با دیگران در ارتباط باشید، از افسردگی در امان خواهید بود. حتی اگر احساس افسردگی می کنید با دوستان و آشنایان خود صحبت کنید و یا از آنها کمک بخواهید. کمک خواستن از دیگران نشانه ضعف نیست.

مشاوره و درمان افسردگی

تغییر سبک زندگی

تغییر روش زندگی از مهم ترین روش های تأثیر گذار در درمان بیماری های روانی است. حتی گاهی اوقات تغییر سبک زندگی به تنهایی می تواند موجب درمان شود. در شرایط حادتر نیز می تواند در کنار مشاوره و درمان افسردگی بسیار کمک کننده باشد.

برای تغییر سبک زندگی مراحل زیر مفید هستند:

ورزش کردن منظم می تواند مانند دارو در رفع افسردگی مؤثر باشد. ورزش نه تنها باعث ترشح سروتونین، اندورفین و سایر مولکولهای شیمیایی نشاط آور در مغز می شود، بلکه موجب رشد سلول های جدید در مغز می شود. درست مانند داروهای ضد افسردگی.

تغذیه مناسب هم برای طی مراحل مشاوره و درمان افسردگی بسیار کمک کننده است. تعداد وعده های زیاد با حجم غذای نسبتاً کمتر،‌ باعث می شود انرژی بدن در طول روز حفظ شود. در نتیجه تغییر خلق و خو بسیار کمتر مشاهده خواهد شد.

خواب کافی از میزان تغییرات خلق و خوی انسان می کاهد. خواب ناکافی باعث تحریک پذیری،‌ خستگی و تشدید علائم افسردگی می شود. به طور کلی ۷ تا ۹ ساعت خواب در طول شبانه روز مناسب است.

مشاوره و درمان افسردگی

کاهش استرس احتمال مبتلا شدن به افسردگی را بسیار کم می کند. استرس بیش از حد موجب افسردگی های شدید خواهد شد. بنابراین باید با رفع استرس و اضطراب،‌ ریسک مبتلا شدن به افسردگی را کاهش دهیم.

مشاوره و درمان افسردگی

گاهی اوقات برای درمان افسردگی روش دارویی مناسب نیست و باید از مشاوره استفاده شود. این روش برای کاهش بدبینی و جایگزین کردن آنها با خوشبینی بسیار مفید است. همچنین این روش احتمال بازگشت بیماری را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

البته مشاوره انواع مختلف روش های درمانی دارد. از جمله آنها می توان به درمان رفتار شناختی،‌ درمان میان فردی و روان درمانی اشاره کرد. برخی از این روش ها به بیمار یاد می دهند که چگونه افکار منفی را از خود دور کند و مهارت های رفتاری خود را برای مقابله با افسردگی تقویت کند.

همچنین به فرد کمک می کند تا به علت اصلی مشکلات روحی خود پی ببرد. در واقع مشاوره و درمان افسردگی به فرد علت متمایل شدن به چنین راهی را نشان خواهد داد.

مشاوره و درمان افسردگی

درمان فردی و یا گروهی

مشاوره و درمان افسردگی به صورت گروهی نیز می تواند انجام شود. جلسات درمان گروهی و یا فردی معمولاً یک الی دو ساعت به طول می انجامد. اما چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ در مشاوره فردی، بیمار با مشاور خود بسیار راحت تر است و به سادگی می تواند مشکلات خود را در یک محیط خصوصی بازگو کند.

اما در درمان گروهی گوش دادن به صحبت های کسانی که تجربه مشابه دارند، باعث افزایش امید و اعتماد به نفس می شود. هر کدام از اعضای گروه در مرحله ای خاص از روش های درمانی خود هستند. بنابراین راهنمایی های آنها برای دیگران بسیار مفید خواهد بود. همچنین شرکت در چنین گروه هایی باعث تقویت روابط اجتماعی می شود که این خود در درمان افسردگی نکته ای مهم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.