مشاوره قبل از ازدواج و اهمیت آن

1,056

ازدواج یکی از دغدغه های اصلی جوانان بوده و مشکلات متعددی برای آنان به همراه دارد. چنین مقوله بزرگی طبیعتاً همراه با مشکلاتی است؛ چراکه فردی که تجربه در کنترل و رسیدگی به مسائل بزرگ ندارد، حتماً هنگام روبرویی با مقوله ازدواج با مشکلاتی روبرو خواهند شد. این مشکلات به قدری مهم هستند که موضوع مشاوره قبل از ازدواج مطرح میشود.

مشاوره قبل از ازدواج

مشکلات قبل از ازدواج

مسائل حول ازدواج به دو دسته تقسیم میشوند. مسائل مربوط به قبل از ازدواج و مسائل مربوط به بعد از ازدواج. مسائل قبل از ازدواج آنهایی هستند که به آمادگی فرد برای ازدواج مربوط میشوند. برای اینکه فردی بخواهد ازدواج کند، نیاز است که به یک تصمیم قطعی برسد. در واقع مدارکی در قالب دلایل و عواملی خاص در زندگی فرد به وجود میاید که در نهایت منجر به تصمیم گیری برای ازدواج میشود. حال ممکن است افرادی با دلایل اشتباه تصمیم به ازدواج بگیرند. و چنین افرادی کم نیستند که به اشتباه و در زمانی که نباید، تصمیم به ازدواج میگیرند. این افراد نیاز به مشاوره قبل از ازدواج دارند.

دلایل زیادی موجب تصمیم گیری اشتباه فرد برای ازدواج میشوند. از بین دلایل زیاد میتوان به صورت کلی دلایل زیر را نام برد:

  • نرسیدن به بلوغ عقلی و فکری کافی
  • داشتن نیاز جنسی و فشار جنسی
  • احساس غیر واقعی عاشق شدن
  • اجبار برای خروج از وضعیت حاضر

مسائل مربوط به قبل از ازدواج

برای مثال دختری در شرایط بسیار بد خانوادگی زندگی میکند و تحمل ماندن در آن موقعیت را ندارد؛ چنین دختری زیاد احتمال دارد که تن به ازدواج دهد تا از وضعیت کنونی خود فرار کند. حال به نظرتان این فرد در شرایطی قرار دارد که موقعیت فرد مقابل خود را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل با او ازدواج نکند؟ طبیعتاً اینطور نیست. از ابتدا مشخص است که این ازدواج نتیجه خوبی در بر نخواهد داشت. یکی از افرادی که نیاز به مشاوره قبل از ازدواج دارند همین افراد هستند.

مشاوره قبل از ازدواج

مسائل مربوط به بعد از ازدواج

مسائل مربوط به بعد از ازدواج نیز ممکن است به خاطر همان مواردی که در بالا ذکر کردیم پیش بیایند. یعنی فرد دست به ازدواج اشتباه در زمان نامناسب بزند و نهایتاً پس از ازدواج نیز همواره در مشکل باشند. اما دلایل زیادی نیز بعد از ازدواج میتوانند منجر به مشکلاتی باشند که نیاز به مشاوره قبل از ازدواج پیدا کنند.

در سایت طرحواره درمورد بخش های زیادی از ازدواج صحبت کرده ایم. برای مثال در سری مقالات پیش نیازهای رابطه عاطفی درمورد مواردی صحبت کردیم که اساس و بنیاد رابطه زناشویی است و بدون آنها رابطه دوام نمیاورد.

همچنین در سری مقالات نیمه گشمده به مواردی پرداخته ایم که برای پیدا کردن فرد مناسب برای ازدواج نیاز هستند. برای پیدا کردن نیمه گمشده نیاز به رعایت اصولی است که مربوط به مشاوره قبل از ازدواج هستند و دقیقاً به همین منظور وجود دارند. تمام افراد به دنبال پیدا کردن کسی هستند که بهترین گزینه ازدواج برای آنها باشد. اما پیدا کردن چنین فردی راحت نیست. همچنین برخی از چنین شخصی به عنوان نیمه گمشده یاد میکنند؛ در واقع نیمه گمشده به معنای واقعی کلمه وجود خارجی ندارد، اما در عوض میتوان بهترین فرد مناسب را برای ازدواج پیدا کرد. حال اینکه چه کسی بهترین فرد مناسب برای ازدواج است را میتوان در سری مقالات نیمه گمشده مطالعه کرد.

دلایل دیگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج

یکی دیگر از دلایل اصلی که مشکلاتی را در ازدواج پیش میاورد، وجود طرحواره هاست. همانطور که میدانید طرحواره ها همان تله های زندگی هستند از کودکی در ذهن فرد شکل گرفته اند و در صورت وجود، بسیار خطرناک هستند.

برای مطاله بیشتر درمورد مفهوم طرحواره به مقاله طرحواره چیست مراجعه کنید. باعث ایجاد طرحواره ها در اکثر قریب به اتفاق موارد والدین هستند. همچنین این تله های ذهنی در زمان کودکی در فرد شکل میگیرند؛ در نتیجه ریشه ای عمیق میابند که خود فرد هم نمیداند چنین چیزی در وجودش ایجاد شده است.

مشاوره قبل از ازدواج

این طرحواره های مخرب باعث ایجاد عقاید و باورهای غلط در فرد میشوند و تمام رفتارها و تصمیم گیری های فرد را در بر میگیرند. پس میتوان حدس زد که اگر کسی مبتلا به یک یا چند طرحواره بود، زندگی زناشویی او نیز کاملاً تحت تأثیر این طرحواره ها قرار میگیرد و مشکلاتی فراوان در آن ایجاد میشود. چنین افرادی که مبتلا به طرحواره هستند از دیگر دسته افراد هستند که نیاز مبرم به مشاوره قبل از ازدواج دارند.

هیچکس از ابتدا با مفهوم طرحواره و مبتلا شدن به طرحواره ها اطلاع ندارد؛ پس برای اطلاع از اینکه مبتلا به طرحواره ای هستید یا نه، تست طرحواره را انجام دهید. این تست تنها چند دقیقه زمان میبرد اما یکی از قدم های مهم زندگی و حتی مشاوره قبل از ازدواج محسوب میشود.

اقدام برای مشاوره قبل از ازدواج

به هر حال هر فردی در هر شرایطی که باشد، مهمترین اقدام برای ازدواج انجام مشاوره قبل از ازدواج است. برای انجام مشاوره میتوانید از طریق همین سایت اطلاع کافی را دریافت کرده و به صورت حضوری یا غیرحضوری از خدمات مشاوره قبل از ازدواج نگار رضوی کارشناس ارشد روانشناسی، استفاده کنید.

همچنین برای آشنایی بیشتر با وبسایت طرحواره و پیدا کردن آگاهی بیشتر نسبت به نکات مهمی که باید در مقوله ازدواج رعایت کرد، مقالات وبسایت را بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.