مشاوره روانشناسی تلفنی چه مزیت هایی دارد؟

537

مشاوره روانشناسی تلفنی شیوه ای است که در آن بیمار و مشاور به جای دیدارحضوری، به صورت تلفنی با یکدیگر صحبت می کنند. بیماران جلسات تلفنی خود را با یک شماره مشخص هماهنگ می کنند و در زمان تعیین شده، با مشاور خود صحبت می کنند. این جلسات مانند جلسات حضوری با همان مشاور، مدت زمان یکسان و در همان روزهای مشخص هفته برگزار می شود.

علت معرفی مشاوره روانشناسی تلفنی چیست؟

ما همواره به دنبال راهی هستیم تا سرویس ها و خدمات خود را بهتر و آسان تر در دسترس قرار دهیم. زیرا می دانیم که مشاوره حضوری برای تمام افراد مقدور نیست. بنابراین خدمات مشاوره تلفنی ما مشکلات فوری و موانع مشاوره حضوری را حل می کند.

مشاوره روانشناسی تلفنی اولین گام در استفاده از تکنولوژی ارتباطات در درمان است که شامل تماس تلفنی، ایمیل، اسکایپ، پیام فوری و… می شود. با این حال خدمات ما محدود نخواهد بود و دائماً به دنبال راهی جدید برای استفاده از تکنولوژی های جدید در درمان و مشاوره خواهیم بود.

مشاوره روانشناسی تلفنی

چه کسانی بیشترین سود را از مشاوره تلفنی می برند؟

مهم ترین مزیت این روش برای کسانی است که دسترسی حضوری به مراکز مشاوره ندارند. به طور مثال برخی از بیماران برای مشاوره حضوری باید مسیری بسیار طولانی را طی کنند و هزینه ای گزاف بپردازند. یا برخی نیز مشکلات جسمی دارند و نمی توانند به سادگی در جلسات حضوری شرکت کنند.

به علاوه برخی از افراد هم به دلیل مشغله زیاد نمی توانند حضوری از مشاوره استفاده کنند؛ مانند والدینی که کودکان کم سن و سال دارند، مدیران کسب و کارها و… . در نتیجه خدمات مشاوره روانشناسی تلفنی برای کسانی که نیاز به مشاوره دارند اما دسترسی به مراکز مشاوره ندارند، مفید خواهد بود.

مشاوره تلفنی چه معایبی دارد؟

یکی از اصلی ترین معایب این روش نداشتن ارتباط حضوری و محرومیت از مشاهده علائم و عکس العمل های بیمار است. این موضوع می تواند اصلی ترین دلیل نامناسب بودن مشاوره روانشناسی تلفنی برای افرادی خاص باشد.

مشاوره روانشناسی تلفنی

از دیگر مشکلات مشاوره تلفنی، می توان به خسته کننده بودن صحبت تلفنی طولانی مدت اشاره کرد. به طور مثال گاهاً صحبت های مشاور و بیمار ۵۰ دقیقه به طول می انجامد. این زمان می تواند برای یک صحبت تلفنی، خسته کننده باشد.

چه گروه خاصی از افراد بیشترین استفاده را از مشاوره روانشناسی تلفنی می برند؟

همانطور که گفته شد، افرادی که محدودیت های جغرافیای برای مشاوره حضوری دارند، می توانند از این روش بهره ببرند. به علاوه بیمارانی که دارای افسردگی و اضطراب مزمن هستند نیز می توانند از خدمات مشاوره تلفنی ما استفاده کنند.

همچنین برخی از بیماران که تجربه بدی در مشاوره حضوری دارند و یا از روبه رو شدن حضوری با مشاور خجالت زده می شوند، می توانند با مشاوره روانشناسی تلفنی مشکل خود را حل کنند. مشاوره تلفنی حتی می تواند یک پیشگفتار برای مشاوره روانشناسی حضوری در نظر گرفته شود.

چه گروه خاصی از افراد کمترین استفاده را از مشاوره روانشناسی تلفنی می برند؟

برخی از بیماران توجهی دقیق تر و محتاط تر می طلبند. در واقع استفاده از مشاوره تلفنی برای آنها مناسب نیست. برای این بیماران مشاوره حضوری و داشتن ارتباط چشمی با مشاور بسیار کارآمدتر خواهد بود.

مشاوره روانشناسی تلفنی

به طور مثال بیمارانی که دارای مشکلات گفتاری هستند به هیچ وجه نمی توانند از مشاوره تلفنی بهره ای ببرند. همچنین بیمارانی با مشکلات شنوایی، یا اختلالات یادگیری، یا بیمارانی که دچار سوء مصرف مواد هستند و بیمارانی با مشکلات مشابه، نمی توانند از مشاوره روانشناسی تلفنی استفاده لازم را ببرند.

نتیجه گیری

به عنوان یک نتیجه گیری می توان گفت مشاوره تلفنی یک روش بسیار کارآمد و انعطاف پذیر برای افرادی است که با مشاوره حضوری مشکل دارند.

مشاوره روانشناسی تلفنی از روش هایی است که در آن بیمار می تواند با مشاور خود منحصراً ارتباط داشته باشد و در تمام جلساتی که به صورت تلفنی با مشاور خود صحبت می کند، کاملاً خصوصی مشکلات خود را بازگو کند.

شاید در آینده ای نزدیک مشاوره از طریق اسکایپ، ایمیل و… نیز به جمع مشاوره های بر پایه تکنولوژی ارتباطات بپیوندد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.