مشکلات جنسی زنان و تأثیر درمانی مشاوره جنسی

2,179

تحقیقات نشان میدهد حدود یک سوم زنان جوان و نیمی از زنان میانسال دچار مشکلات جنسی هستند. مشکلات جنسی از مهم ترین مسائلی است که زندگی زناشویی زوجین را تهدید میکند. با این حال روش های مختلفی برای درمان وجود دارد که مشاوره جنسی از معمول ترین آنهاست.

مشکلات جنسی زنان

عمده ترین مشکلات جنسی زنان عبارتند از:

  • فقدان میل جنسی
  • عدم برانگیختگی جنسی
  • مشکلات ارگاسم
  • احساس درد در طول یا بعد از رابطه

مشاوره جنسی

فقدان میل جنسی و عدم برانگیختگی

فقدان میل جنسی در اغلب زنان یک مشکل جدی است که در هر یک از آنها علائم متفاوتی دارد. عدم برانگیختی نیز می تواند ناشی از خشکی واژن، عدم کشش جنسی، یک نوع بیماری و… باشد. فقدان میل جنسی و عدم برانگیختگی اغلب با یکدیگر در ارتباط هستند. به همین دلیل ممکن است درمان یکی موجب بهبود دیگری شود.

با توجه به شباهت علائم، بهتر است فرد در هنگام مراجعه به مشاوره جنسی یا پزشک، علائم مشکل خود را کاملاً دقیق بیان کند تا مناسب ترین روش درمانی برای او در نظر گرفته شود.

مشکلات ارگاسم

مشکلات ارگاسم در زنان معمولاً شامل عدم ارگاسم، ارگاسم دیررس و عدم تحریک پذیری است. البته این مشکل نیز در همه زنان یکسان نیست. یعنی ممکن است برخی از زنان نیازی به ارگاسم برای لذت بردن از رابطه نداشته باشند. اما برای برخی از آنها یک مشکل جدی به شمار آید.

مشاوره جنسی

 احساس درد در طول یا بعد از رابطه

تعدادی از زنان ممکن است در طول یا بعد از رابطه جنسی دچار درد شوند. احساس درد میتواند باعث جلوگیری از برقراری رابطه یا عدم لذت زن از آن شود. علت این مشکل را میتوان به مجموعه ای از علل جسمی یا حتی روانی نسبت داد.

مشاوره جنسی برای درمان مشکلات جنسی زنان

مشاوره برای مشکلات جنسی نوعی صحبت درمانی است که در آن زوجین مشکلات خود را با یک متخصص در میان میگذارند. البته مشاوره می تواند به صورت فردی نیز انجام شود. در این حالت فرد به تنهایی و در غیاب همسر در جلسه مشاوره شرکت میکند.

وظیفه یک مشاور جنسی در جلسات مشاوره، بررسی علل ایجاد مشکل به کمک بیمار و طراحی یک روش درمانی برای حل آنها است. بررسی علل مشکلات جنسی تأثیر بسیاری در درمان دارد. زیرا موجب بهبود نگرش فرد نسبت به رابطه جنسی، افزایش صمیمیت در رابطه، افزایش اعتماد به نفس جنسی و بهبود روابط جنسی زوجین میشود.

مشاوره جنسی

مشاوره جنسی برای حل مشکلات جنسی زنان معمولاً تمرین هایی را در نظر میگیرد. این تمرین ها موجب تغییر نگرش طرفین نسبت به رابطه و درک انتظاراتشان از آن است. برخی از این تمرین ها به ترتیب زیر هستند:

– تمریناتی برای رفع استرس و اضطراب بیرونی و ترس از رابطه

– روش هایی برای بیان تمایلات جنسی و صحبت با همسر در این زمینه

– آموزش روش های «تمرکز حسی» که می تواند شامل چگونگی درک احساس متقابل در رابطه و لمس غیرجنسی یکدیگر باشد.

– بهبود میل و برانگیختگی جنسی

– روش هایی برای کاهش درد در طول یا بعد از رابطه

در حالت کلی مشکلات جنسی با استفاده از مشاوره جنسی قابل درمان است. اما در صورتی که بیماری وخیم باشد یا مشکلات جسمی موجب بروز مسائل جنسی شده باشند، مشاور، بیمار را به پزشک مربوطه معرفی میکند تا با استفاده از روش های دارویی یا سایر روش ها، مراحل درمانی او طی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.