مشاوره تلفنی کودک چه کمکی به درمان بیماری های روانی کودکان می کند؟

447

مشاوره و بیماری های روانشناختی معمولاً افرادی بزرگسال را در ذهن همه تداعی می کنند. اما باید بدانیم که در پیچیدگی های دنیای امروز، اغلب کودکان نیز درگیر مشکلات روحی و روانی می شوند. آماری که مرکز مشاوره کودکان هر ساله ارائه می دهد، این موضوع را تأیید می کند. اما در این میان مشاوره تلفنی کودک چه نقشی در رفع این مشکل می تواند داشته باشد؟

مهارت های ارتباط با کودک

والدین اولین و مهم ترین افرادی هستند که با کودک ارتباط برقرار می کنند. بنابراین روش های صحیح ارتباط با کودک، از مهم ترین مسائلی است که آنها باید یاد بگیرند. زیرا برخی از والدین به روش های صحیح رفتار و گفتار با کودک آگاه نیستند و با عملکردی اشتباه، آسیب های زیادی بر روان کودک وارد می کنند.

مشاوره تلفنی کودک

یکی از این آسیب ها که جبران آن بسیار دشوار است، طرحواره ها هستند. ۱۸ طرحواره که تقریباً همه آنها ناشی از رفتار اشتباه والدین با کودک است، مشکلات عمده روانشناختی کودکان می باشد. در حقیقت والدینی که با فرزند خود ارتباطی سالم نداشته باشند، موجب شکل گیری طرحواره ها در وجود او می شوند. این مورد از مهم ترین مشکلاتی است که مراجعه کننده گان بسیاری به مراکز مشاوره کودک و حتی مشاوره تلفنی کودک دارد.

در حالی که والدین می توانند با ابراز صحیح و به جای عشق خود، با فرزند ارتباطی قوی و درست برقرار کنند و او را گرفتار شدن به تله های زندگی نجات دهند. ابراز عشق و علاقه به فرزندان، دادن حق اشتباه به آنها و… موجب تبدیل شدن آنها به بزرگسالی سالم خواهد شد.

مشاوره کودک

در صورتی که کودک مبتلا به بیماری های روحی باشد، درمان او هر چه سریع تر انجام شود بهتر است. باید دانست که علائم بیماری های روانی کودکان متفاوت تر از بزرگسالان است. به طور مثال در هنگام افسردگی، به جای گوشه گیر شدن، دچار اختلالات رفتاری می شوند و دست به اعمال خطرناک می زنند.

مشاوره تلفنی کودک

مشاوره کودک می تواند شامل صحبت کردن با او یا با والدین باشد. در این حالت ارتباط با کودک و روحیات او بسیار ساده تر خواهد شد و او را از حالت تهاجمی بیرون خواهد کشید. همانطور که اغلب سؤالات والدین حتی در مشاوره تلفنی کودک نیز در رابطه با چگونگی برقراری ارتباط با کودک برای کاهش پرخاشگری های او است.

روش های بازی درمانی نیز می تواند در درمان بیماری های روانشناختی کودکان بسیار تأثیر داشته باشد. در این روش کودک باید در طی یک دوره زمانی، در هنگام بازی با دوستان و یا اسباب بازی های خود، تحت نظر مشاوران قرار بگیرد. در این دوره، تغییرات رفتار و روحیات کودک رصد می شود و مشاور طبق آنها مراحل درمانی مختلفی را در پیش خواهد گرفت.

مشاوره تلفنی کودک

مشاوره تلفنی در برخی مواقع می تواند به خوبی پاسخگوی نیازهای بیماران باشد. به خصوص در مواقعی که نیاز فوری به دریافت پاسخ سؤال وجود دارد. در حقیقت زمانی که والدین راجع به مشکل فرزند خود سؤالی دارند، می توانند از طریق مشاوره تلفنی کودک پاسخ سؤال خود را بدون اتلاف وقت دریافت کنند.

مشاوره تلفنی کودک

همچنین در زمانی که مشغله کاری والدین بسیار زیاد باشد و امکان مشاوره حضوری وجود نداشته باشد، در این صورت نیز مشاوره تلفنی می تواند راه گشا باشد. به خصوص در شهرهای بزرگ که دغدغه ها بسیار زیاد است و زمان زیادی برای مشاوره حضوری و انتظار در مطب روانشناس وجود ندارد، این روش مناسب خواهد بود.

در مشاوره تلفنی کودک والدین می توانند در مورد شیوه صحیح تربیت کودک، سؤالات مربوط به مراحل رشد کودک، مشکلات رفتاری کودک، تغییرات روحی او و… سؤالات خود را با متخصصان مربوطه مطرح کنند و پاسخ مناسبی دریافت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.