مشاوره برای درمان استرس

1,997

مشاوره برای درمان استرس از معمولترین روش های مقابله با استرس و اضطراب است. برای رفع استرس معمولاً از روش درمانی CBT یا درمان رفتار شناختی استفاده می شود. البته روش هایی طبیعی نیز برای رفع استرس و اضطراب وجود دارند. روش های طبیعی در صورتی که بیماری خفیف باشد، بهتر جواب خواهند داد.

عوامل بروز استرس

افکار منفی می تواند باعث ایجاد استرس در انسان شود. چنین افکاری از طریق تغییر خلق و خو، تحمیل استرس بی دلیل از انجام امور ساده، بدبین بودن، شکاک بودن، احساس گناه، احساس پوچی و… باعث تحمیل استرس و اضطراب می شود.

مشاوره برای درمان استرس

باید دانست که استرس مسری است. بنابراین اطرافیان و دوستان نیز می توانند آن را احساس کنند. اگر دائماً در حال منفی بافی باشیم و انرژی منفی به اطرافیان بدهیم، ترک خواهیم شد. اما خبر خوب این است که رفع عادات تفکر منفی ساده است. می توان با استفاده از مشاوره برای درمان استرس یا همان درمان رفتار شناختی، عادات منفی نگری را تغییر داد.

درمان رفتار شناختی در درمان اضطراب، افسردگی، استرس شدید و مسائلی مشابه بسیار تأثیرگذار است. استرس موجب اختلالات خلق و خود می شود. این احساسات ناخوشایند، شادی و خوشبختی را از زندگی انسان خواهد گرفت.

تعریف درمان رفتار شناختی

در این شیوه درمانی،‌ مشاور سعی می کند به بیمار بفهماند که این اتفاق ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. در اصل مشاوره برای درمان استرس به این منظور است که افکار منفی ناشی از اتفاقات غیر منتظره را به خوش بینی و مثبت نگری تغییر دهد.

مشاوره برای درمان استرس

به طور مثال فرض کنید دو نفر گرفتار ترافیک شده اند. یکی از آنها ممکن است از این فرصت برای فکر کردن، کتاب خواندن، گوش دادن به موسیقی و… استفاده کند. نفر دوم ممکن است با منفی نگری، شرایط را برای خود غیرقابل تحمل و استرس زا کند.

هزاران نمونه مانند چنین شرایطی را می توان مثال زد که باعث تحمیل استرس بی دلیل می شوند. علت تمام آنها را می توان به منفی نگری نسبت داد. منفی نگری حتی می تواند واقعیات مثبت زندگی را وحشتناک جلوه دهد.

مشاوره برای درمان استرس

روش مشاوره یا درمان رفتار شناختی روشی است که بسیار سریع منجر به درمان می شود. طبق تحقیقات، بیماران معمولاً در طول ۳ تا ۴ هفته می توانند عوامل استرس خود را کنترل کنند.

در حقیقت درمان رفتار شناختی بر روی افکار بدبینانه و خوش بینانه تمرکز می کند. بنابراین در جهت تغییر افکار منفی و جایگزین کردن آنها با افکار مثبت، روش های مشاوره و درمان رفتار شناختی پاسخ بهتر و سریع تری نسبت به روش های دیگر داده اند.

مشاوره برای درمان استرس

مشاوره برای درمان استرس و روش درمان رفتار شناختی با طی مراحل زیر می تواند استرس را تا حدود زیادی کاهش دهد.

– مرحله اول آگاهی است. درمان بیماری بدون آگاهی از وجود آن غیرممکن است. بنابراین فرد باید به این باور برسد که بیمار است تا بتواند به کمک مشاور علل استرس خود را ریشه یابی کند.

– باور به توانایی های خود. توانایی های انسان نامحدود است. مقابله با عوامل استرس زا و تغییر افکار منفی کاری نیست که انسان نتواند از عهده آن برآید.

– حذف بایدها و نبایدها. واژه باید خود موجب ایجاد استرس می شود. به طور مثال سرسختی بسیار برای انجام کاری و قرار دادن قانون باید برای خود در انجام آن، حتماً استرس آور خواهد بود. در حالی که استرس نه تنها انجام کار را سرعت نمی دهد، بلکه کیفیت عملکرد را هم پایین میاورد.

– مثبت نگری. تغییر نگرش منفی و جایگزین کردن آن با نگرش مثبت، هدف اصلی مشاوره برای درمان استرس است. مثبت نگری می تواند ثابت کند که بسیاری از استرس های فعلی انسان اشتباه است.

– زندگی در حال حاضر. فکر کردن به گذشته، به غیر از استرس و اضطراب نتیجه دیگری ندارد. زیرا دیگر نمی توان زمان را به عقب بازگرداند و امور را باب میل خود تغییر داد. آینده نیز نسبت مستقیم با تصمیمات حال دارد. بنابراین با فکر کردن به گذشته و استرس داشتن برای آینده ای نامعلوم، زندگی را برای خود تلخ نکنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.