مشاوره برای افسردگی از معمول ترین روش های درمان این بیماری

379

برخلاف باور عموم، افسردگی صرفاً یک حالت روانشناختی نیست. بسیاری از عوامل سیستماتیک از قبیل عدم تعادل شیمیایی در بدن، دردهای مزمن و… می تواند در بروز افسردگی مداخله کند. همچنین افسردگی به عنوان اختلال غم افزایی یا افسردگی بالینی شناخته شده است که یکی از شایعترین بیماری های روانی به شمار می رود. روش های متعددی برای درمان افسردگی ها وجود دارد که مشاوره برای افسردگی از جمله معمولترین روش های درمان این بیماری است.

مشاوره برای افسردگی

علائم افسردگی چیست؟

افسردگی در هر فردی علائمی متفاوت دارد. اما برخی از علائم وجود دارند که در اغلب بیماران مشابه می باشند. این علائم مشابه به ترتیب زیر هستند:

– غم و اندوه طولانی مدت و یا احساس پوچی

– احساس ناراحتی، بی کسی و ناامیدی

– احساس گناه و بی ارزشی

– خشم و تحریک پذیری

– بی ثباتی

– عدم تمرکز کافی

– خستگی

– اختلات خواب

– دردهای مزمن

– سردرد، درد معده و…

– تغییرات اشتها

– بی میلی به انجام کار

– منزوی شدن از دوستان و خانواده

– فکر کردن به مرگ و یا خودکشی

مشاوره برای افسردگی

می بینیم که علائم این بیماری بسیار آزاردهنده و غیرقابل تحمل است. اما خبر خوب این است که روش های درمانی متعددی مانند مشاوره برای افسردگی برای درمان آن وجود دارد. در این روش زودبازده فرد هیچ گونه دردی از لحاظ جسمی متحمل نخواهد شد و همچنین بسیار سریع به جواب خواهد رسید.

افسردگی می تواند از طریق طیف گسترده ای از عوامل ایجاد شود. این بیماری ترکیبی از مشکلات ژنتیکی، بیولوژیکی، روانی، اجتماعی و محیطی است. همچنین افرادی که سابقه خانوادگی در ابتلای به این بیماری دارند، افرادی که دچار بیماری های قلبی و یا سرطان ها هستند و بیماری های مشابه، بیشتر در معرض مبتلا شدن به افسردگی می باشند.

به علاوه تغییرات بزرگ در زندگی، استرس و اضطراب و… نیز می توانند منجر به افسردگی شوند. روش هایی وجود دارند که برای رفع استرس و اضطراب و همچنین رفع دلشوره که علل بروز افسردگی هستند، مفید می باشند. اما در صورت مبتلا شدن به افسردگی، مشاوره و درمان افسردگی راه کاری پربازده و مفید برای رفع این اختلال می باشد.

مشاوره برای افسردگی

در مراحل اولیه درمان، بیمار باید به این باور برسد که افسردگی نشانه ضعف نیست. بلکه فقط یک نوع از انواع مختلف بیماری های موجود می باشد که می تواند به سادگی و با روش های حرفه ای و تخصصی درمان شود.

مشاوره برای افسردگی

مشاوره می تواند به صورت مستقل انجام شود و یا در ضمن مشاوره و درمان، داروی های ضدافسردگی نیز برای بیمار تجویز شود. از مزایای روان درمانی می توان به پایدار بودن درمان بیماری اشاره کرد. در واقع مشاوره برای افسردگی روشی است مؤثر، با این تضمین که در اکثر مواقع بیماری برگشتی نخواهد داشت.

روانشناسان متبحر که به صورت حرفه ای در مورد سلامت روان آموزش دیده اند، با استفاده از علم و تجربه خود مشکلات روانی بیماران را رفع می کنند. در این میان چندین رویکرد مختلف در درمان افسردگی با مشاوره وجود دارد. این دیدگاههای متفاوت در افسردگی های خفیف تا متوسط بسیار گسترده تر می باشد. برخی از این دیدگاهها عبارتند از:

– تعیین دقیق حوادث احتمالی زندگی، تعیین راهی برای تغییر آن حوادث و همچنین یافتن راهی برای پذیرش و یا انطباق با آنها

– مشخص نمودن اهداف واقع گرایانه برای زندگی

– شناسایی دلایل افکار مضری که به احساس پوچی و ناامیدی دامن می زنند

– تقویت مهارت های مقابله با عوامل استرس زا و جلوگیری از بروز افسردگی

مشاوره برای افسردگی

اصلی ترین روش های درمان افسردگی

مشاوره برای افسردگی شامل دو روش اساسی می شود که عبارتند از:‌

  • درمان رفتار شناختی
  • درمان بین فردی

درمان رفتار شناختی (CBT) یک روش درمانی است که در آن بیماران یاد می گیرند که چگونه افکار منفی و استرس زای خود را شناسایی و مدیریت کنند. در واقع CBT به بیماران کمک می کند که بتوانند افکار منفی و غیر مفید خود را شناسایی کنند،‌ سپس آنها را تغییر دهند، با دیدگاهی مثبت تر زندگی کنند و با اطرافیان ارتباط مؤثرتری برقرار کنند.

درمان بین فردی (IPT) به بیماران آموزش می دهد که بتوانند احساسات خود را بهتر بیان کنند و مشکلات خود را ساده تر و با روش های صحیح تری حل کنند. یکی از مزایای این روش این است که بیماران می توانند روابط سالم تری با اطرافیان برقرار کنند که این خود به رفع افسردگی کمک قابل توجهی خواهد کرد.

IPT به افراد کمک می کند تا بتوانند حوادث ناخوشایند زندگی را حل و فصل کنند و یا حداقل با آنها کنار بیایند؛ مهارت های اجتماعی و روابط خود را بهبود بخشند تا بتوانند حمایت بیشتری برای مقابله با علائم افسردگی و عوامل استرس زای زندگی داشته باشند.

در نهایت باید گفت که هیچ یک از روش های درمانی برای تمام بیماران مشابه نیست. مشاوره برای افسردگی نیز به همین دلیل اهمیت دارد. در این صورت مشاوران می توانند با برقراری ارتباطی نزدیک تر با بیماران خود، روش درمانی خاص آنها را پیدا کنند و استراتژی هایی اختصاصی برای پاسخگویی صحیح به نیازهای او پیاده سازی کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.