مرکز مشاوره کودکان چه کمکی به کودک می کند؟

753

اغلب ما زمانی که عبارت بیماری روانی را می شنویم ناخودآگاه به فردی بزرگسال فکر می کنیم. بزرگسالی که تحت استرس های شدید شغلی، خانوادگی، مالی و… ممکن است به انواع مختلف بیماری های روانی دچار شود. اما اگر سری به مرکز مشاوره کودکان زده باشیم، می بینیم که این بیماری صرفاً مختص بزرگسالان نیست و طبق تحقیقات کودکان نیز ممکن است به بیماری های روانی متعددی مبتلا شوند.

در دنیای امروز بسیاری از کودکان، نوجوانان و جوانان با احساس و عواطف خود درگیر هستند. اغلب آنها با خانواده، دوستان و اطرافیان خود مشکل دارند و مضطرب، افسرده، عصبی و وحشت زده هستند. بنابراین احتیاج دارند که با فردی در مورد احساس خود صحبت کنند. اما برای اغلب این بیماران صبحت با یک فرد آشنا مشکل است. در نتیجه مراجعه به مراکز مشاوره بهترین راه حل به نظر می رسد.

مرکز مشاوره کودکان

خدمات مرکز مشاوره کودکان

کودکان نیز ممکن است بیماری های روانی مشابه بزرگسالان را تجربه کنند. در واقع بیمار هایی مانند افسردگی، اضطراب و… کودکان را هم می تواند درگیر کند. اما علائم آنها در کودکان اغلب متفاوت است. به طور مثال زمانی که کودکی دچار افسردگی می شود علائمی مانند گوشه گیری و منزوی شدن را نخواهد داشت. در کودکان علائم افسردگی ممکن است به صورت اختلالات رفتاری و یا طغیان های عاطفی (مانند مشکلات عصبی و رفتاری، پرتاب اشیاء، آسیب رساندن به خود و یا دیگران، تهدید به خودکشی و…) ظاهر شود. بنابراین مراجعه به مشاوره کودک الزامی است.

مشاوره و خدمات مشاوره ای می تواند شامل صحبت کردن با افراد در رابطه با احساس، عواطف و نظرات آنها و حمایت از افراد بدون هیچ گونه قضاوتی باشد. تمام صحبت ها و مشکلات مراجعین کاملاً محفوظ می باشد و مراجع می تواند در اطمینان کامل مشکلات خود را بازگو کند. مگر اینکه به درخواست خود بیمار و به دلیل امنیت شخصی او برخی از صحبت ها نزد فرد دلخواه بیمار انجام شود.

محدوده خدمات یک مرکز مشاوره کودکان شامل مشاوره رودررو، مشاوره تلفنی، وِب چَت، ایمیل، نشست های رودررو و… می شود. خدمات مشاوره ای تخصصی ما یک تغییر مثبت در زندگی کودک ایجاد می کند. همچنین این خدمات ارتباط با کودک و روحیات او را آموزش می دهد و برقراری ارتباط با او را تسهیل می کند.

مرکز مشاوره کودکان

به علاوه برخی از این اختلالات روانی ممکن است ناشی از ۱۸ طرحواره باشند. (این طرحواره ها به طور کامل در این وب سایت شرح داده شده اند). همانطور که در مقالات طرحواره نیز اشاره کرده ایم اغلب طرحواره ها از دوران کودکی آغاز شده و شکل می گیرند. بنابراین لازم است که مراکز مشاوره کودک به صورت تخصصی مجهز به طرحواره درمانی نیز باشند.

مشاوره چگونه به کودکان کمک می کند؟

دوران کودکی باید دورانی شاد برای هر انسان باشد. گرفتار شدن به بیماری های روانی می تواند این دوران طلایی را به دشورارترین دوران زندگی تبدیل کند. این مشکلات در صورت درمان نشدن می تواند آینده و بزرگسالی فرد را نیز تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین توصیه ما این است که در صورت آگاهی از بیماری کودک خود با مراجعه به مراکز مشاوره به درمان بیماری او کمک کنید.

مشاوره می تواند با استفاده از روشی به نام “بازی درمانی” برخی از اختلالات روانی و عاطفی کودک را درمان کند. در این نوع روش درمانی کودکان تشویق به بازی کردن با یکدیگر و یا با اسباب بازی های مورد علاقه خود می شوند. پس از آن مشاوران بر فعالیت های کودک نظارت می کنند و تغییرات احساس و عواطف او را رصد می کنند. در صورت مشاهده عدم پیشرفت، می توان از روش های دیگر درمانی نیز استفاده کرد.

مرکز مشاوره کودکان

همچنین مشاوره معمول ترین روش صحبت‌درمانی می باشد که می تواند به فرد در روبه‌رو شدن با مسائل، مشکلات و تأثیر آنها بر سلامت روانش کمک کند. در اصل ما مشاوره را به افراد سالم نیز پیشنهاد می کنیم. اما افرادی که از اختلالات روانی رنج می برند در اولویت هستند. مرکز مشاوره کودکان کمک به کشف مشکل، ریشه یابی آن و در نهایت درمان می کند.

انواع مختلف مشاوره در مرکز مشاوره کودکان

مشاوره کودکان انواع مختلف و متعددی دارد. ما در اینجا متداول ترین و البته مؤثرترین آنها را آورده ایم:

رفتاردرمانی

رویکرد رفتاردرمانی بیشتر در مورد داشتن نگاهی مثبت به زندگی و کمک به بیمار برای تغییر الگوهای رفتاری بیماری زای او می باشد. در این مراکز مشاوره معمولاً مشاور جلسات هفتگی به مدت ۶ تا ۱۲ هفته برای بیمار در نظر می گیرد و یک سری اهداف برای بیمار تعریف می کند. همچنین در طول این چند هفته تمریناتی به بیمار داده می شود تا در منزل آنها را انجام دهد.

ذهن آگاهی

مشاورین مرکز مشاوره کودکان معمولاً ذهن آگاهی را در همراهی با رفتاردرمانی به کار می برند. این روش کمک می کند که کودک به جای فرار و انکار افکار و احساسات آزاردهنده خود بر روی آنها تمرکز کند و به کمک مشاور به حل آنها بپردازد. در نتیجه در طی زمان، ترس از مشکلات و افکار آزاردهنده کمتر می شود. در این روش درمانی می توان از مدیتیشن، یوگا و تمرینات تنفسی نیز استفاده کرد.

مرکز مشاوره کودکان

روان درمانی

روان درمانی یک روش درمانی طولانی مدت است که با بیمار در مورد گذشته او و تمام اتفاقات گذشته اش صحبت می شود. این روش تأثیر درمانی بیشتری برای بیماری های روانی مزمن مانند افسردگی و یا اختلالات تغذیه ای (مانند عادات غذایی آشفته، بی اشتهایی عصبی و…) دارد.

در این روش مشاور با استفاده از کاربرد آگاهانه روش های بالینی و تخصص خود کمک به تغییر در جهت مطلوب رفتارها، عادات، هیجان ها و دیگر ویژگی های شخصیتی بیمار می کند. در واقع درمان بیماری های روانی در این روش از طریق صحبت کردن با بیمار و گوش دادن به حرف های او انجام می شود.

خانواده درمانی

در این روش درمانی تمام اعضای خانواده تحت نظارت متخصص روانشناسی خانواده مرکز مشاوره کودکان قرار می گیرند. در این صورت تمام مشکلات احتمالی خانواده شناخته می شود. همچنین این روش درمانی می تواند به بهبود روابط بین اعضای خانواده کمک کند و مسائلی مانند مشکلات رفتاری کودکان، مشکلات خانوادگی، اعتیاد، خشونت های خانوادگی و… را حل کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.