مراحل مشاوره نوجوانان

940

رفته رفته با پیشرفت جامعه و کشور، سلایق، عقاید، رفتارها و بسیاری از موارد دیگر در افراد تغییر میکنند. این تغییرات نوجوانان را نیز به طور اختصاصی در بر میگیرد. طبیعتاً تفاوت نوجوانان امروزی با نوجوانان یک دهه قبل زیاد است و این را همه تأیید میکنند. نکته اینجاست که این تغییرات و تفاوت ها بیشتر از اینکه خوب باشد، کمی عجیب و حتی بد است و به همین خاطر مشکلاتی را به بار میاورد. با این تفاسیر، میتوان نتیجه گرفت که نیاز به مشاوره نوجوانان روز به روز بیشتر احساس میشود. این نیاز هم از سوی والدین و هم از سوی هرکسی که با نوجوانان در ارتباط باشد احساس میشود و کاملاً طبیعی است.

مشکلاتی که نوجوانان در حال حاضر دارند

نوجوانان امروزی مشکلات زیادی دارند که اکثراً به صورت ناخودآگاه و ناخواسته در آنها به وجود آمده است. همانطور که در بالا ذکر شد، این مشکلات ناشی از تفاوت هایی است نسل امروز با گذشته دارد. پس بهتر است نگاهی به منشأ این تفاوت ها و انواع آنها بیندازیم.

اینکه نسل جدید تفاوت های عمده با نسل های قبلی داشته باشند، کاملاً طبیعی است و این پدیده در تمام کشورها اتفاق میفتد. همچنین این تفاوت ها در بین تمامی نسل ها بوده است و محدود به نوجوانان حال حاضر نیست.

مشاوره نوجوانان

این مشکلات هرچه که باشند با راهکارهای ساده قابل حل نیستند و نیاز به مشاوره نوجوانان دارند. به همین خاطر بحث در این مورد اهمیت دارد. از مشکلاتی که میتوان درمورد نوجوانان نام برد میتوان به مشکلات دوران بلوغ را مثال زد که تنها این مورد میتواند چند مشکل دیگر را با خود به همراه داشته باشد.

از دیگر مشکلات میتوان ناسازگاری با والدین به دلیل تفاوت های اجتماعی نام برد. این مشکل یکی از بزرگترین مشکلات نوجوانان است که نیاز به مشاوره نوجوانان در آن به شدت احساس میشود. نوجوانان در این سن بیشتر تحت تأثیر دوستان و محیط اجتماع هستند تا والدین خود. به همین خاطر تمام رفتارها و حتی عقایدشان توسط محیط بیرون شکل میگیرد. اما از آنجایی که درک صحیحی از جداسازی خوب و بد ندارند، گاهاً انتخاب های اشتباهی انجام میدهند.

نقش والدین در کمک به مشاوره نوجوانان

از آنجایی که اکثر قریب به اتفاق والدین هیچ مطالعه تخصصی درمورد نگه داری کودک و نحوه برخورد با نوجوانان نداشته و ندارند، طبیعتاً در بزرگ کردن فرزندان خود به مشکلات بزرگی برخواهند خورد. جالب اینجاست که هنوز هم والدین به این مهم نرسیده اند که باید مطالعه زیادی در این زمینه داشته باشند. این مطالعه از قبل از ازدواج شروع میشود و تا دوران نوجوانی ادامه میابد.

هستند والدین زیادی که با مشاور نوجوانان تماس میگیرند و به دنبال دلیل اصلی مشکل فرزند خود هستند. صحبت چنین والدینی سر این است که با اینکه ما از هیچ چیز برای فرزندمان دریغ نکرده ایم، اما او دارای مشکلاتی است و با خانواده سازگاری ندارد. تنها چیزی که این والدین در ابتدا باید بدانند و بپذیرند، این است که آنها هیچ چیز از بزرگ کردن یک کودک نمیدانستند و بدون هیچ مطالعه ای فرزند خود را بزرگ کرده اند.

اولین مرحله برای اکثر والدین این است که بدانند بزرگ کردن فرزند تنها این نیست که خواسته های او را فراهم کرد. اتفاقاً این خود یکی از راه های آسیب به فرزند و خانواده بوده و یکی از دلایل اصلی مشکلات نوجوانان است.

مشاوره نوجوانان

 

نقش والدین در ایجاد طرحواره ها

حتماً با مفهوم طرحواره در این سایت آشنا شده اید. طرحواره ها یکی دیگر از مواردی هستند که نیاز به مشاوره نوجوانان را ایجاد میکنند. اگر اطلاع کافی از این موضوع ندارید، به مقاله طرحواره چیست مراجعه کنید. به طور خلاصه باید گفت که طرحواره ها تله های زندگی هستند که از کودکی و در سنین اولیه شکل میگیرند و ریشه میابند. طرحواره ها مانند حافظه هایی هستند که با باورها و عقاید پر میشوند و رفته رفته با بزرگ شدن کودک ریشه آنها عمیق میشود. در نتیجه فرد هیچوقت و به هیچ وجه نمیتواند بداند که باورها، عقاید، تصمیمات و رفتارهای او تحت تأثیر طرحواره هایی است که در کودکی در او شکل گرفته اند.

طرحواره ها به ۵ حوزه تقسیم میشوند که مجموعاً شامل ۱۸ طرحواره هستند. تک تک این موارد را به صورت مقالات جداگانه در وبسایت طرحواه منتشر کرده ایم. در این مقالات هر طرحواره را به صورت کامل معرفی کرده و توضیح داده ایم که ریشه آنها از کجاست و نمود آنها در بزرگسالی به چه صورت است. این تله های زندگی از اساسی ترین مواردی است که در بحث مشاوره نوجوانان اهمیت دارند و از دلایل اصلی مشکلات فردی هستند.

طرحواره درمانی در مشاوره نوجوانان

نگار رضوی کارشناسی ارشد روانشناسی و نویسنده کتاب جیرینگ یکی از افرادی است که در زمینه مشاوره نوجوانان و طرحواره درمانی در حال فعالیت است. افراد میتوانند هم به صورت حضوری و هم به صورت غیرحضوری از خدمات مشاوره و مخصوصاً مشاوره نوجوانان از طریق نگار رضوی بهره ببرند.

کتاب جیرینگ و رهایی از مشکلات و طرحواره ها

کتاب جیرینگ به صورت جامع به مشکلات بین والدین و فرزندان پرداخته است. همچنین در این کتاب تمام طرحواره ها معرفی شده و منشأ آنها توضیح داده شده است. در این کتاب یک تست به نام تست طرحواره نیز وجود دارد که برای شناخت خود و اطلاع از مبتلا بودن به هر طرحواره ای، استفاده میشود.

تست طرحواره هم در کتاب و هم در خود وبسایت وجود دارد و میتوان برای شروع مشاوره نوجوانان از این قسمت شروع کرد. پس از انجام تست و ارسال پاسخ آن به وبسایت طرحواره از طریق روش های اعلام شده، با فرد تماس گرفته خواهد شد تا راهنمایی های لازم برای ادامه مشاوره ارائه شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.