مراحل مشاوره برای درمان افسردگی

475

افسردگی از شایع ترین بیماری های روانی در جهان است. این بیماری یک نوع ناتوانی روانی و رفتاری است. نشانه های این اختلالات روانی، معمولاً اضطرب و استرس هستند که در نهایت منجر به افسردگی می شوند. باید گفت روش های متعددی برای درمان آن وجود دارد که از میان آنها مشاوره برای درمان افسردگی زودبازده ترین روش است.

مشاوره برای درمان افسردگی

در مشاوره برای افسردگی، مهارت های کنترل افسردگی به بیمار آموزش داده می شود. البته درمان افسردگی های خفیف تا متوسط به روش مشاوره امکان پذیر است. اما اگر بیماری بسیار شدید باشد، در کنار مشاوره باید از درمان دارویی هم استفاده شود. مشاوره و یا صحبت درمانی، انواع مختلف دارد. دو مورد از مهم ترین انواع آن عبارتند از: درمان رفتار شناختی و درمان بین فردی.

مشاوره برای درمان افسردگی

درمان رفتار شناختی بر روی کشف چگونگی تأثیر تفکر منفی بر رفتار بیمار متمرکز است. در این نوع درمان، مشاور به بیمار کمک می کند تا بتواند تغییراتی در تفکرات منفی و رفتار خود ایجاد کند. درمان بین فردی نیز بر پایه کشف چگونگی برقراری ارتباط با دیگران می باشد. این روش درمانی باعث ایجاد تغییرات مثبت در روابط بین فردی می شود.

انواع مختلف درمانگران

۱. روانپزشک؛ روانپزشک یک پزشک درمان بیماری های روانی است که معمولاً از دارو برای این کار کمک می گیرد. اما برخی از آنها از مشاوره برای درمان افسردگی نیز استفاده می کنند. در واقع تنها مشاوری که می تواند از دارو هم برای درمان بیماری های روانی استفاده کند، روانپزشک است.

۲. روانشناس؛ روانشناس یک مشاور است که مهارت کنترل بیماری و مقابله با آن را به بیماران می آموزد.

۳. مشاور یا درمانگر؛ درمانگران، متخصصان بهداشت روان هستند که آنها نیز مانند روانشناسان، روش های کنترل و مقابله با مشکلات روانی را می آموزند.

نوع مشاوری که انتخاب می شود اهمیت چندانی ندارد. مهم ترین مسأله در اینجا میزان راحتی بیمار با او است. بنابراین باید مشاوری را برای طی مراحل درمانی انتخاب کرد که بتواند با برقراری رابطه خوب با بیمار، درمان موفقی داشته باشد.

مشاوره برای درمان افسردگی

آنچه از جلسه درمان انتظار می رود

در اولین جلسه بیمار باید در مورد افسردگی و علل ایجاد آن با مشاور خود صحبت کند. حتی می توان در مورد انتظاری که از درمان وجود دارد، صحبت کرد. به طور مثال انتظار بهبود روابط بین فردی را داریم، انتظار تغییر در روش های دنبال کردن اهداف برای موفقیت و یا… را داریم. در این صورت صحبت با مشاور، می تواند مشاوره برای درمان افسردگی را هدفمندتر و سریع تر کند.

حال مشاور پس از شنیدن صحبت های بیمار باید بتواند تشخیص دهد که چه روش درمانی مناسب است و برای درمان نیز برنامه ریزی های لازم را انجام دهد. حتی می تواند در صورت تشخیص نیاز به درمان دارویی، بیمار را به روانپزشک ارجاع دهد.

مشاوره برای درمان افسردگی

زمان اتمام مشاوره

پس از گذشت مدت زمانی مشخص، مشاوره برای درمان افسردگی بهبودی آشکار در حال روحی بیمار ایجاد خواهد کرد. در واقع باید روابط بین فردی و رفتار او تا حدودی بهتر شود.

اما اگر بهبودی حاصل نشود، مشاور روش های درمان دیگری را در پیش خواهد گرفت و یا ممکن است بیمار را به مشاور دیگری معرفی کند.

در نهایت باید گفت درمان معمولاً آسان نیست و ممکن است نیاز به مراجعه به چندین مشاور و روانشناس وجود داشته باشد. اما باید با آن کنار آمد و در مسیر درمان بیماری های روانشناختی صبور بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.