مدیریت هیجان مهارتی است که باید در زندگی یاد بگیرید

359

هفتُمین مهارت مهم زندگی: مهارت مدیریت هیجان

همه ما در زندگی خود هیجانات مختلفی از جمله غم و شادی و خشم و ترس و لذت و … را تجربه کرده ایم که در زندگی مان بسیار زیاد تاثیر گذاشته است. مشکل اصلی در این است که اگر نتوانیم این هیجانات را به درستی مدیریت کنیم احتمال آسیب های بسیار جدی وجود دارد. در نتیجه به مهارت مدیریت هیجان نیاز داریم که خود یکی دیگر از ۱۰ مهارت مهم زندگی است.

مدیریت هیجان

مهارت مدیریت هیجان

برای مدیریت هیجانات، ابتدا باید تعریف هیجان را بدانیم:

کلمه هیجان در زبان فارسی بیشتر برای بیان احساسات و حالات پرشور و پرانرژی به كار می رود. اما از نظر روانشناختی، هیجان یعنی تمام حالات احساسی و روانی مثبت و منفی.

فرض کنید وارد خانه خود می شوید و خانواده شما را با یک جشن بابت موفقیتی که کسب کرده اید سورپرایز میکنند. اگر نتوانید هیجانات خود را کنترل کنید احتمال وارد شدن شوک به شما وجود دارد. حال مسئله اینجاست که به مرور زمان با وارد شدن شوکهای ریز و درشت مستعد بیماری های مختلف عصبی خواهید شد. بنابراین باید مهارت مدریت هیجان را فرا بگیرید تا در چنین مواقعی بتوانید به خوبی خود را کنترل کنید.

البته کنترل کردن به این معنی نیست که شما از این سورپرایز و جشن لذت نبرید بلکه مدیریت کردن باعث جلو گیری از همان شوک ها می شود و لذت بودن در آن جشن را برای شما دوبرابر می کند.

برای اینکه بتوانید این هیجانات را مدیریت کنید، ابتدا باید آنها را به خوبی بشناسيد و سپس راه های مدیریت آن را یاد گرفته و بکار بگیرید.

در شناخت هیجانات، فرد باید بتواند هیجانات و احساسات افراد دیگر را نیز درک کرده و بشناسد و از آن ها کمک بگیرد تا بتواند هیجانات خود را بهتر  مدیریت کند. البته هر انسانی گاهی در مدیریت هیجانات خود ممکن است به مشکلاتی برخورد کند و این طبیعی است؛ چراکه این مشکلات تا زمانی که فرد مهارت کنترل و مدیریت هیجانات خود را نداشته باشد، ادامه خواهند داشت.

مدیریت هیجان

بد نیست برخی از کارکردهای هیجانات را نیز بیان کنیم:

  • محرک زندگی و بخشیدن روح به آن.
  • باعث ایجاد همبستگی بیشتر بین فرد و دیگران می شود.
  • پایه و اساس هنر و خلق آثار هنری، هیجان است.
  • هیجان می تواند موجب تولید، یا اتلاف نیرو و انرژی شود.
  •  هیجان این توانایی بالقوه را دارد كه به انجام کارهای مفید یا آسیب زننده منجر شود.

مدیریت هیجان

باید دانست که نام دیگر مدیریت هیجان همان هوش هیجانی است. مدیریت هیجان توسط هوش هیجانی قوی باعث شناخت موقعیت های خطرناک و انجام واکنش مناسب در مواجهه با آن میشود. همچنین توسط این مهارت میتوان حس مسئولیت پذیری و وظیفه شناسی را در خود بیشتر کرد. هوش هیجانی کمک میکند با یک دید مثبت و متفاوت به زندگی نگاه کرد ومیتوان از شادی خود و اطرافیان به بهترین شکل استفاده کرد. مهمتر از همه اینکه توسط هوش هیجانی میتوان نیازهای دیگران را درک کرد و در صورت لزوم با آنها همدلی کرد برای کمک به آنها پیش قدم شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.