مدیریت زمان مهارت زندگی کردن است

233

آخرین مورد از مهارت های لازم قبل از ازدواج، مهارت مدیریت زمان است که در این مقاله به آن میپردازیم. همانطور که قبلاً گفتیم، مهارت های لازم برای ازدواج آنهایی هستند که قبل از شروع رابطه جدی و ازدواج باید آنها را فرا گرفت. مواردی که در این سری از مقالات مطرح کردیم، مهمترین موارد لازم هستند اما موارد دیگری هم وجود دارند. چراکه ازدواج موضوع بسیار مهمی بوده و یک رابطه بسیار بلند مدت و صمیمی است. حال ببینیم که چرا مهارت مدیریت زمان برای ازدواج ضروری است.

مدیریت زمان

تعریف مدیریت زمان

مدیریت زمان به مجموعه برنامه ریزی هایی گفته میشود که بر اساس زندگی شخصی و شغلی هر شخص توسط خود او تقسیم بندی زمانی میشود. افرادی که در زندگی کارها و مسئولیت های مختلفی دارند، بدون داشتن مهارت مدیریت زمان نمیتوانند به کارهای خود برسند. همانطور که از اسم آن پیداست، با این مهارت میتوان زمان خود را مدیریت کرد. یعنی از صبح تا شب و در هر روز هفته مشخص میشود که چه کارهایی باید انجام شوند، کدام یک از آنها اولیت بالاتری دارند و در چه روز و زمانی باید انجام شوند.

مدیریت زمان

اهمیت مدیریت زمان در زندگی

البته مدیریت زمان هم مانند دیگر مهارت ها در کل زندگی انسان اهمیت دارد و فقط مختص ازدواج نیست. اما وقتی کسی ازدواج میکند، چند مسئولیت سنگین به برنامه روزانه او اضافه میشود. در نتیجه چنین فردی باید بتواند زمان خود را به بهترین نحو ممکن مدیریت کند تا زندگی آشفته ای نداشته باشد.

برای مثال، می خواهید در سن پایین ازدواج کنید و قرار است بعد از ازدواج ادامه تحصیل بدهید. از طرفی شاغل هستید و با ازدواج هم مسئولیت سنگینی بر دوش شما افزوده شده است. حال با چنین وضعی چگونه میتوان ادامه تحصیل داد؟ در چنین مواقعی اهمیت مدیریت زمان دوچندان میشود. چراکه بدون آن امکان ندارد چندکار سنگین را همزمان انجام داد.

در واقع با داشتن مهارت مدیریت زمان میتوان چندکار سنگین و طولانی مدت را همزمان در کنار هم انجام داد. بدون آنکه کاری عقب بیفتد تا بد انجام شود. اما بدون برنامه ریزی دقیق حتماً باید یکی از این گزینه ها را حذف کرد چراکه به هیچ وجه نمیتوان آنها را در کنار هم انجام داد.

مدیریت زمان

اثرات نبود مهارت مدیریت زمان

اگر از روز و حتی هفته قبل برنامه های کاری خود را بدانید، دیگر نه وقت کم می آورید و نه استرس و عقب ماندن کارها را خواهید داشت. اما یکی از بزرگترین اثرات نبود برنامه ریزی این است که مجبور میشوید یکی یا حتی چند مورد از کارها را کنار بگذارید. چراکه با نبود برنامه ریزی قطعاً نمیتوان چندکار را کنارهم انجام داد و در نتیجه مجبور به حذف گزینه ها خواهید بود.

اثر منفی بعدی عقب ماندن کارها و به هم ریختن تمام برنامه هاست. یعنی نه تنها کارها عقب مانده و ناقص میشوند، بلکه به جای تمام شدن برخی از آنها، هیچکدام تمام نشده و همه نیمه تمام میمانند.

به همین خاطر اکثر افراد مجبور میشود به یک یا نهایتا دو کار بپردازند چراکه مهارت برنامه ریزی برای بیشتر از آن را ندارند. در نهایت باید گفت که اساساً مهارت مدیریت زمان مهارت زندگی کردن است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.