عشق و اشتباهات همراه آن ۲

516

عشق و اشتباهات همراه آن ۲

 

عشق و اشتباهات همراه آن 2

 

 

سبک های مقابله ای سه شیوه  رفتاری هستند که افراد در مقابل تله های شخصیتیشان از آن استفاده می کنند. تسلیم، انکار و جبران افراطی.

کسی را با طرحواره یا تله نقص/ شرم فرض کنید، اگر سبک مقابله ای او تسلیم باشد هرجا هر اتفاقی بیوفتد آن کار را می اندازد گردن خودش، پدر و مادرش طلاق می گیرند می اندازد تقصیر خود.

اگر سبک مقابله ای او انکار باشد اصلا سعی می کند که دیده نشود، همیشه یک گوشه است و اگر جبران افراطی باشد برعکس، تبدیل می شود به یک سخنران بسیار ماهر در زمینه حقوق بشر.

بگذارید دوباره برگردیم سر موضوع خودمان یعنی عشق، فرض کنید این عشق شروع شد و اگر دقت نشود به بیراهه می رود، می گویید چطور؟ با یک سری باور های اشتباه، انتظارات یا باور هایی که عشق را به بیراهه می برند، با چند تا از آن ها آشنا می شویم.

یک باور اشتباه این است که “خودش باید بفمهد”، این جمله ای است که متاسفانه من در اتاق مشاوره خیلی از زبان مراجعه کننده ها می شنوم. فرد انتظار دارد که فرد مقابل خودش باید بفهمد، وقتی بگویم که دیگر فایده ای ندارد.

البته این افراد هم از قربانی های همان طرحواره ها هستند که در کتابم” جرینگ” توضیح داده ام. درست است که معمولا از حرکات چهره و بدنتان می شود یک سری چیز ها را بفهمند، اما تا وقتی حرف نزنید هیچکس متوجه نمی شود که شما دقیقا چه چیزی می خواهید.

به نظرتان عاشق شدن یعنی غیب گو شدن؟

دومین باور اشتباه این است که “باید در کنار کسی که دوستش دارم همیشه شاد باشم”، یعنی یک فردی با چنین باوری اگر روزی به هر علتی شاد نبود به دنبال دلیل شاد نبودنش نیست و به اولین چیزی که فکر می کند این است که عشقشان دچار نقص فنی شده است و مشغولیتش می شود پنچر گیری عشق خراب شده اش.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.